W obliczu globalnych zmian klimatycznych oraz wyczerpywania się tradycyjnych zasobów energetycznych, odnawialne źródła energii stanowią fundament strategii energetycznej wielu krajów na całym świecie. Czym są OZE? Jakie są ich zalety? Jak możemy z nich korzystać? Zapraszamy do lektury!
OZE – co to jest?
W Polsce dużo miejsca poświęca się w ostatnich latach pojęciu OZE. Co to znaczy i dlaczego są one tak ważne? Zgodnie ze słowniczkiem pojęć rozumiemy przez nie źródła energii, które naturalnie się odnawiają w krótkim czasie, bez ryzyka wyczerpania. Jakie są odnawialne źródła energii? Obejmują one różnorodne technologie, które wykorzystują naturalne procesy, takie jak światło słoneczne, wiatr, przepływ wody oraz ciepło ziemi, do produkcji prądu, ciepła i chłodu. Aktualnie w Polsce około 27% generowanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Szerzej ten problem omawiamy w artykule: Jaki był udział węgla vs OZE w energetyce w 2023?.
Czy fotowoltaika to odnawialne źródła energii?
Panele fotowoltaiczne dla firm, domów jednorodzinnych czy jednostek publicznych na stałe wpisały się w krajobraz Polski. W rozwoju tego sektora gospodarki nie przeszkodziła nawet pandemia. Technologia PV polega na przekształcaniu światła słonecznego bezpośrednio w energię elektryczną przy użyciu modułów, inwertera i okablowania. Z tego względu zaliczamy je do kategorii OZE. Przykłady innych działań mieszczących się w tej kategorii to:
- Energetyka wiatrowa – generowana przez turbiny wiatrowe, które przekształcają energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną.
- Energetyka wodna – wykorzystująca potencjał spadającej wody.
- Biomasa – obejmuje paliwa pochodzenia organicznego, takie jak drewno, słoma i biogaz.
- Energetyka geotermalna – ciepło wydobywające się z wnętrza Ziemi, wykorzystywane jest do ogrzewania budynków i produkcji energii elektrycznej.
Wybór konkretnej technologii zależy od wielu czynników, w tym dostępności, warunków technicznych czy możliwości inwestycyjnych. Odnawialne źródła energii są dzisiaj uznawane za alternatywę dla cięgle rosnących cen energii.
OZE – korzyści
Źródła energii odnawialnej nie zużywają się i nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Z tego względu stanowią modelowy przykład funkcjonowania zgodnego z zasadą zrównoważonego rozwoju. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, OZE w Polsce nie przyczyniają się do globalnego ocieplenia i zmiany klimatu. Redukcja emisji gazów cieplarnianych to działanie zwiększające jakość życia obecnego i przyszłych pokoleń. Jakie są inne korzyści oferowane przez odnawialne źródła energii? Przykłady z życia pokazują, że dzięki ich szerokiemu zastosowaniu:
- Zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne kraju, w wyniku ograniczenia zależności od importu surowców energetycznych.
- Tworzą się nowe miejsca pracy o różnym charakterze (specjalistyczne, handlowe, biurowe).
- Poprawia się jakość powietrza, co ma znaczenie dla zdrowia.
- Podmioty gospodarcze mogą zmniejszać swój ślad węglowy i poprawiać wizerunek.
- Inwestorzy oszczędzają na wydatkach związanych z energią elektryczną dla firm.
- Pojawiły się nowe opcje biznesowe – np. generowanie zysków z farm fotowoltaicznych czy dzierżawy gruntów pod instalacje.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Jak fotowoltaika i inne OZE wpływają na środowisko?”.
Przyszłość odnawialnych źródeł energii
Rozwój branży OZE jest dynamiczny i obiecujący. Innowacje w zakresie magazynowania energii, technologie wodorowe, hybrydowe panele fotowoltaiczne – te i wiele innych dziedzin zwiększają stabilność i niezawodność energetyki odnawialnej. Nie bez znaczenia dla przyszłości OZE jest także rosnąca świadomość ekologiczna i wsparcie polityczne, w postaci subsydiów i regulacji promujących instalacje tego typu. Korzyści ekologiczne z OZE sprawiają także, że nowoczesne technologie stały się podstawą europejskiego prawa, zgodnie z którym do 2050 roku obszar UE ma się stać neutralny klimatycznie.
Jak Eco dla Biznesu może pomóc w rozwoju odnawialnych źródeł energii w firmie?
Eco dla Biznesu to marka mająca na celu wspieranie klientów biznesowych w dążeniu do zrównoważonego rozwoju poprzez wdrażanie ekologicznych rozwiązań. Jednym z najważniejszych obszarów działalności jest promowanie wykorzystania zielonej energii elektrycznej dla firm. Dzięki wsparciu doradców energetycznych można nie tylko zmniejszyć swój ślad węglowy, ale także osiągnąć oszczędności finansowe i lepszą reputację jako podmiot odpowiedzialny społecznie. Jak to się dzieje?
- Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznej – nasza kompleksowa obsługa obejmuje projektowanie, finansowanie, budowę i zgłoszenie mikroelektrowni PV.
- Zakup energii z gwarancją pochodzenia OZE – możliwość osiągnięcia podobnych korzyści wizerunkowych, bez konieczności inwestowania środków we własne źródło produkcji energii elektrycznej.
Dzięki współpracy z Eco dla Biznesu tysiące firm z całej Polski zyskały dostęp do najnowszych technologii, które pozwalają oszczędzać i przyczyniać się do ochrony środowiska. Sprawdź naszą ofertę i dołącz do przedsiębiorców świadomych swojego wpływu na jakość życia mieszkańców.