Czym różnią się od siebie sprzedawcy energii elektrycznej i czy wybór ma znaczenie?

W Polsce stała cena obowiązuje już tylko dla opłat urzędowych. Praktycznie każde produkty, usługi oraz dostawy podlegają prawom rynkowym. Ich nabycie może być albo bardziej opłacalne, albo bardziej kosztowne. Wszystko zależy od wiedzy i determinacji inwestora. Takie same realia odnajdujemy u na rynku energetycznym. Sprzedawcy prądu mogą kształtować politykę cenową z dużą elastycznością. Ma to przełożenie na obciążenia budżetowe firmy. W tym artykule pokażemy, jak różnią się od siebie sprzedawcy prądu i udowodnimy, że proces podpisywania umowy jest kluczowy dla zachowania równowagi budżetowej.

Jaki dostawca energii najtańszy?

W wyniku liberalizacji rynku energetycznego od ponad 15 lat każdy konsument może samodzielnie wybrać sprzedawcę prądu. Tych w Polsce jest już kilkaset. Największymi są tak zwani Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego, czyli PGE, Energa, Enea, Tauron i E.ON. Wymienione podmioty zajmują się nie tylko sprzedażą, ale także utrzymywaniem infrastruktury w danym regionie Polski. Z tego powodu pełnią funkcję dystrybutora energii. Obok nich funkcjonują także sprzedawcy, dla których obrót energią jest działalnością poboczną. Mowa tu chociażby o popularnych sieciach komórkowych: Orange czy Plusie. Wreszcie możemy znaleźć na rynku szereg sprzedawców energii elektrycznej koncentrujących się na obsłudze podmiotów lokalnych. W ich przypadku zaletą jest nie tylko możliwość indywidualnego negocjowania stawek, ale także szybsze procesowanie umów i wniosków.

Operatorzy energii a ceny w poszczególnych miastach

Najtańsi dostawcy energii elektrycznej działają na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie „Ceny prądu w Polsce w 2021 roku. Jaką ofertę energii elektrycznej warto wybrać” sprzedawcy prądu w Zielonej Górze, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy oferują zarówno niskie koszty dystrybucji, jak i taryf. Różnice w rocznych kosztach dla przeciętnego gospodarstwa domowego użytkującego pompę ciepła, klimatyzację lub samochód elektryczny sięgają około 500 złotych. Są więc to duże rozbieżności, które potwierdzają, że przed podpisaniem umowy warto zweryfikować dostępne opcje. Jest to szczególnie ważne dla sektora biznesowego, gdzie zapotrzebowanie daleko przekracza zużycie domowe. Czytaj również: Zmiana dostawcy prądu – co musisz wiedzieć?

Dystrybutor energii czy mniejszy dostawca?

Większość gospodarstw domowych kupuje prąd od jednego z dystrybutorów energii. Tendencje w biznesie są już jednak odmienne. Duże zużycie powoduje, że nawet niewielka korekta taryf przekłada się na olbrzymie oszczędności w skali roku. Mniejszy sprzedawca energii elektrycznej proponuje w swoich ofertach także dodatki. Należą do nich między innymi:

  • ochrona przed podwyżkami w postaci gwarancji stałej ceny,
  • wybór zielonej energii pochodzącej z OZE,
  • elastyczne warunki negocjowania umów,
  • wsparcie fachowców przy ewentualnych usterkach sprzętów elektronicznych.

Ważnym walorem sprzedawcy prądu jest możliwość wyboru zielonej energii. Operatorzy energii tacy jak Enea, Energa, PGE czy Tauron oferują prąd pochodzący ze spalania węgla. To wiąże się przede wszystkim z wyższym negatywnym wpływem na środowisko, a co za tym idzie także zwiększeniem śladu węglowego organizacji. Ostatecznie przedkłada się to na wyniki sprzedażowe firmy oraz łatwość w nawiązywaniu relacji z dostawcami czy partnerami zagranicznymi

Sprzedawcy energii elektrycznej – tańsza czarna czy zielona energia?

Choć oferty energii pochodzącej z OZE są stosunkowo nowe na polskim rynku, ich ceny regularnie spadają. Obecnie w wielu miejscach Polski są już porównywalne lub tylko nieznacznie wyższe niż analogiczne zasoby kupowane u dystrybutorów energii. Znamienne, że w Warszawie doszło do sytuacji, w której mimo szerokiego wachlarza usług dodatkowych, najtańszy prąd pochodzący z OZE jest ekonomicznie bardziej opłacalny niż oferta Operatora Systemu Dystrybucyjnego. To tylko dowodzi, że przyszłość należy do zielonej energii i już lada moment w całej Polsce będzie się ona bardziej kalkulowała niż oferty od tradycyjnego dostawcy prądu.

Najtańsi dostawcy energii elektrycznej – jak ich znaleźć?

Proces weryfikacji dostępnych na rynku ofert nie należy do najprostszych. Każdy spośród ponad stu dostawców prądu proponuje różne konfiguracje cenowe i pakiety dodatkowe. Ich analiza zajmuje sporo czasu, a ponadto trzeba ją zestawić ze swoim bieżącym profilem energetycznym (godziny poboru). Alternatywą może być wsparcie się na wiedzy i doświadczeniu doradcy energetycznego. Eco dla Biznesu od lat wspiera firmy w całej Polsce w doborze sprzedawcy energii elektrycznej. Nie tylko przeprowadza profesjonalną analizę zapotrzebowania, ale kreuje też specjalne propozycje z gwarancją stałej ceny czy pochodzeniem 100% OZE. Tańszy prąd dla firm jest możliwy, o czym przekonało się już wielu kontrahentów Eco dla Biznesu. Jeśli szukają Państwo odpowiedzi na pytanie, jaki dostawca energii jest najtańszy, zapraszamy do kontaktu!