Now Loading

Ślad węglowy – redukcja śladu węglowego w firmie

Strona główna » Ślad węglowy – redukcja śladu węglowego w firmie

Porozmawiajmy o Twoim Biznesie

Zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy.


Współczesny biznes nie może uciekać od odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ekologia jest już nie tylko wyrazem troski o zmiany klimatyczne i argumentem marketingowym, ale w wielu przypadkach także wymogiem przetrwania na rynku. W Eco dla Biznesu podpowiadamy, sposoby na skuteczne zmniejszenie śladu węglowego w swojej firmie, by z optymizmem patrzeć na rozwój marki.

Redukcja śladu węglowego na rynku międzynarodowym

Trend obliczania tego, jaki firma zostawia ślad węglowy w firmie, powoli dociera na rynek Polski. Już teraz eksporterzy na rynki Zachodnie są zobligowani do dokonania odpowiednich obliczeń dla sprzedawanych przez nie dóbr lub nawet całej organizacji. To niezbędny warunek przystąpienia do zamówienia publicznego. Ślad węglowy jest również wymagany do znalezienia partnera biznesowego na rynku zagranicznym. W przypadku brytyjskich konsumentów dominuje przekonanie, że wolą zapłacić więcej za dany produkt, jeśli ma on podaną wartość, jaki zostawia ślad węglowy. To tylko kwestia czasu, jak wspomniane wytyczne i zachowania trafią także na nasz rynek wewnętrzny i na stałe zadomowią się w umysłach polskich klientów.

Zmniejszenie śladu węglowego – normy

Określenie śladu węglowego dla produktu lub firmy jest procesem sformalizowanym przez szereg międzynarodowych lub krajowych standardów i wytycznych. W celu porównywalności wyników wprowadzono między innymi takie normy jak: PAS 2050, WRI GHG Protocol, ISO 2013: 14067 czy ISO 14064. Już teraz na obliczanie tego, jaki ślad węglowy zostawia firma, decydują się przedsiębiorstwa wchodzące na rynki międzynarodowe oraz takie, które w łańcuchu dostaw posiadają kontrahentów wymagających spełnienia określonych protokołów. Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej również decydują się na podobną praktykę, gdyż dostrzegają korzyści, jakie daje redukcja śladu węglowego.

Zmniejszenie śladu węglowego dla firmy – korzyści dla firmy

Redukcja śladu węglowego uruchamia trzy grupy czynników, mających wpływ na codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Są to:

Spadek emisji zanieczyszczeń wpływa na jakość środowiska. W konsekwencji zoptymalizowania procesu produkcji i łańcucha dostaw możliwe jest zredukowanie tego, jaki ślad węglowy jest pozostawiany o tysiące ton rocznie, co przekłada się na spowolnienie zmian klimatycznych. Ten efekt nie pozostaje bez echa. Konsumenci doceniają działania proekologiczne i chętnie identyfikują się z daną marką. Odpowiednia polityka mająca na celu zmniejszenie śladu węglowego w firmie to także możliwość wygenerowania oszczędności. Urządzenia wielofunkcyjne, energooszczędne rozwiązania i usługi, właściwy recykling odpadów – te wszystkie praktyki pozwalają każdego roku pozostawiać w kasach firm na całym świecie miliony dolarów. Okazuje się zatem, że bycie EKO wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami, ale wręcz przeciwnie, pozwala zoptymalizować swój budżet.

Redukcja śladu węglowego w Eco dla Biznesu

W Eco dla Biznesu rozumiemy, jak ważne jest działanie w oparciu o nowoczesne standardy. Realizujemy szereg usług doradczych i audytowych wspierających działania organizacji z różnych branż, które chcą wyjść naprzeciw obowiązkowi wywiązania się z regulacji prawnych. Obliczenie śladu węglowego dla procesu, produktu czy całej organizacji w oparciu o PAS 2050 ma coraz większe znaczenie dla konsumentów i partnerów międzynarodowych. Pomagamy dokonać tych czynności. Z chęcią wspomagamy także wdrożenie modelu biznesowego, opartego na minimalizacji emisji zanieczyszczeń w firmie. Fachowe doradztwo energetyczne to nie tylko redukcja śladu węglowego, ale także wydatki na działalność operacyjną. Bardzo często nie wiąże się ono z wysokimi wydatkami inwestycyjnymi. Dogłębna Analiza SWOT połączona z dużym doświadczeniem na rynku energetycznym to klucz do zapewnienia lepszego wizerunku firmy. Rekomendowane przez nas rozwiązania gwarantują optymalizację wydatków w firmie, a także podnoszą prestiż marki w perspektywie długookresowej.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i propozycjami na redukcję śladu węglowego w firmach.

Porozmawiajmy o Twoim Biznesie

Zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy.


+48 519 333 666