Magazyn energii w firmie – czy to się opłaca, kiedy i dla kogo będzie przydatny?

Instalacje fotowoltaiczne to optymalne rozwiązanie uniezależniające budżet firmy od rosnących cen energii elektrycznej. Tradycyjny zestaw składa się z modułów PV, falownika, konstrukcji i szeregu pomniejszych elementów zabezpieczających system przed działaniem sił zewnętrznych. Aby zwiększyć opłacalność produkcji prądu ze słońca, warto wyposażyć komplet w magazyn energii. Co zyskujemy na takim połączeniu? Gdzie efekty jego działania będą najbardziej wymierne? Ile kosztuje magazyn energii elektrycznej i jak szybko zwróci się jego zakup? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Magazyn energii fotowoltaika – kiedy się przyda?

Specyfika działania paneli słonecznych wymusza magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii. Jeszcze do niedawna istniała możliwość przesłania dodatkowego prądu do sieci energetycznej i odebrania go w innym terminie. Obecnie działa system net-billingu, dzięki któremu nadwyżki energii sprzedaje się do OSD lub przetrzymuje w magazynie energii do fotowoltaiki. Trzeba to podkreślić, że przy obecnych cenach energii, nawet praca bez dodatkowych akumulatorów jest bardziej opłacalna, niż system opustów. Instalacja magazynu energii jeszcze zwiększa rentowność inwestycji. Jest on szczególnie zalecany tam, gdzie praca odbywa się w godzinach wieczornych i nocnych oraz gdy występuje duża awaryjność sieci i częste przerwy w dostawie energii.

Magazyn energii fotowoltaika – na czym to polega?

Produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki jest uzależniona od ekspozycji na słońce. Największe uzyski są odnotowywane w godzinach południowych. Wtedy zazwyczaj przekraczają one bieżące zapotrzebowanie firmy. Jeśli system nie jest wyposażony w akumulatory, nadwyżka zostaje sprzedana do zakładu energetycznego. Z kolei podpięty magazyn energii elektrycznej umożliwia przechowanie nadprodukcji. Ten nadmiar może być później zużyty w godzinach wieczornych lub nocnych. W ten sposób poziom autokonsumpcji zwiększa się do ponad 90%, co jest najefektywniejszym ekonomicznie wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej. Magazyny energii dla firm zabezpieczają także przed chwilowymi awariami sieci. W przypadku odcięcia zasilania urządzeń newralgicznych takich jak: sprzęt medyczny, linie technologiczne czy maszyny komunikacyjne, konsekwencje deficytu prądu są poważne. Aby uniknąć dużych kosztów społecznych i finansowych, wystarczy zastosować akumulatory, które całkowicie niwelują problem.

le kosztuje magazyn energii elektrycznej?

Ceny magazynów energii jeszcze do niedawna były bardzo wysokie. To się jednak zmieniło i obecnie na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej firm. Ostateczny koszt zakupu i zintegrowania urządzenia z zestawem PV zależy od kilku czynników, do których należą:

  • pojemność,
  • wybrany rodzaju technologii,
  • żywotność i głębokość rozładowania,
  • możliwość rozbudowy o kolejne moduły,
  • marka producenta,
  • długość gwarancji.

Dobór odpowiedniego magazynu energii elektrycznej do naszych potrzeb wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Warto w tym aspekcie zdać się na ekspertów od Eco dla Biznesu, którzy komponują kompatybilne zestawy fotowoltaiczne dla największych marek w Polsce.

Magazyny energii dla firm – on-grid i off-grid

Duże magazyny energii mogą pracować zarówno w systemie on-grid, czyli we współpracy z siecią energetyczną, jak i off-grid. Ten drugi model pozwala uzyskać całkowitą niezależność energetyczną. Najczęściej stosuje się go w turystyce (w domkach letniskowych), gdzie dostęp do sprawnie działającej sieci dystrybucyjnej bywa utrudniony.

Magazyn energii – czy się opłaca?

Magazyn energii do fotowoltaiki pozwala osiągnąć szereg korzyści, które nie są dostępne dla zwykłych zestawów PV. Należą do nich:

  • maksymalizacja wykorzystania wygenerowanej energii,
  • niezależność energetyczna, dzięki opcji odłożonej konsumpcji w stosunku do momentu jej produkcji,
  • możliwość działania w modelu wyspowym wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej,
  • brak przerw w dostawie prądu, co jest szczególnie istotne w przypadku wystąpienia awarii sieci,
  • poprawa wizerunku ekologicznego marki,
  • szybsza stopa zwrotu z inwestycji – wynosząca obecnie między 6 a 8 lat.

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii – podsumowanie

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to dzisiaj najlepszy sposób na walkę z drożejącym prądem. Wyposażenie zestawu PV w magazyn energii pozwala zmaksymalizować poziom autokonsumpcji, a przez to sprawiać, że nasze rachunki będą jeszcze niższe. Naładowane akumulatory wykorzystuje się w momencie, gdy zakup energii jest najdroższy, a produkcja z fotowoltaiki zerowa. Warto też pamiętać, że dzięki preferencyjnemu traktowaniu przedsięwzięć prośrodowiskowych, finansowanie zakupu magazynu energii odbywa się z wykorzystaniem atrakcyjnych leasingów lub kredytów. Jeśli szukają Państwo optymalnego rozwiązania problemów z wysokimi opłatami za energię elektryczną, zapraszamy do kontaktu.