Maluchem przez Ameryki

Trasa Panamerykańska

Maluchem przez Ameryki
Trasa Panamerykańska

To kolejna wyjątkowa podróż Arkadego Fiedlera. Celem całego projektu jest przemierzenie ikoną polskiej motoryzacji fiatem 126p Polski wzdłuż granic, Afryki, Azji oraz obu Ameryk. #MaluchemPrzezAmeryki zakłada przejechanie najdłuższej drogi świata – Trasy Panamerykańskiej wiodącej z Patagonii w Ameryce Południowej do Prudhoe Bay na Alasce w Ameryce Północnej.

Podróż Maluchem przez Ameryki rozpoczęła się tradycyjnie w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. 20 listopada 2020 podczas zorganizowanego eventu wyprawione Zieloną BESTIĘ do portu w Gdyni.

Na przełomie lutego i marca 2023 roku przewidziany jest start wyprawy z Patagonii w Ameryce Południowej.

RELACJA Z WYPRAWY

Cel eskapady to przejechanie obu Ameryk:

2 kontynenty
15 krajów
35 000 kilometrów
Wszystkie strefy klimatyczne
Wysokość od 0 do 5 500 m. n.p.m.
1 fiat 126p + 1 kierowca

2023-02-04

Wulkan Antuco to stratowulkan położony w regionie Bío Bío w Chile, w pobliżu Sierra Velluda i na wybrzeżu Laguna del Laja.

Kilka informacji o wulkanie Antuco.
Wysokość: 2,979 m.

Pierwsza zarejestrowana erupcja miała miejsce w 1624 roku, ale wiadomo, że wulkan doświadczył pewnej aktywności w XVI wieku. Erupcja z 1624 roku była stromboliczna, tworząc strumień lawy i powodując wyrzucenie piroklastów. Począwszy od tej erupcji odnotowano ich o wiele więcej.

Wulkan znajduje się w pobliżu przełęczy andyjskiej, przez którą przechodzili Hiszpanie.

W kwietniu 2013 roku odnotowano oznaki aktywności obserwowane przez okolicznych mieszkańców – pilot zgłosił nawet wypluwanie popiołu z wulkanu. Centrum Doradcze ds. Popiołu Wulkanicznego w Buenos Aires w Argentynie zbadało i ustaliło, że z Antuco wydostały się tylko gazy śladowe.

Jestem znowu w drodze na południe 😄
Przez ostatnie 2 tygodnie za sprawą expresowego DHL express codziennie przeżywałem swój dzień świstaka w Malipeuco. Mówię Wam zostałem mianowany turystą z rekordowo długim pobytem w miasteczku. Codziennie do mnie wołał i zapraszał do siebie wulkan Llaima. Odmawiałem ponieważ pod wulkan miał ze mną pojechać Maluch. Maluch czekał na nową uszczelką pod kapę zaworową. Ostatecznie przed wyjazdem na południe odwiedziliśmy go, choć z początku lekko się obraził i zakrył gęstymi chmurami.
Arkady Fiedler

Maluchem Przez Ameryki, 2023-02-15

Wyruszam z Puerto Montt wczesnym popołudniem, tu zaczyna się słynna chilijska 7, droga południowa. Przede mną trzy przeprawy promowe, najważniejsza o drugiej w nocy, z przesiadką na trzeci prom do portu Caleto Gonzalo w samym centrum parku Pumalin. Do portu dobijamy o świcie, światło powoli zaczyna przebijać się pomiędzy wzgórzami porośniętymi drzewami. Jadę wyboistą drogą przez istną gęstwinę, z każdej strony wyrasta ściana zieleni, niekiedy pnąc się wysoko na okoliczne góry, nieraz pomiędzy ich wierzchołki wbija się jęzor lodowca. Park Pumalin do niedawna był prywatnym rezerwatem stworzonym przez Douglasa Tompkinsa, założyciela The North Face. W 2018 roku przekazany Chilijczykom.

Docieram do Chaiten, skąd ruszam do kolejnej drogowej przystani miasta Coyhaigue. Dużo filmuję, niestety mój dorn z całym dobytkiem filmowo-fotograficznym wlatuje w drzewo na jednym ze wzgórz, nie jestem wstanie do niego się dostać. Podłamuje mnie to, gdyż na dronie opieram film o drodze Zielonej Bestii przez Amerykę Południową. Droga na pocieszenie zabiera mnie spontanicznie do miasteczka, gdzie akurat odbywa się chilijskie rodeo. Maluch też chce się wykazać i uwydatnia swoje wdzięki. Zatrzymuję się na drodze by sfotografować okoliczne wzgórza pokryte lodowcem, gdy tańczę z aparatem na drodze obok zatrzymuje się samochód z którego wyskakuje dwóch facetów. Obskakują malucha, łapią się za głowy, z niedowierzaniem głośno komentują, robią zdjęcia jakby auto było jakimś bóstwem. Podchodzi do mnie Franciso, tłumacząc, że jego brat ma taki samochód w Coyhaigue i koniecznie muszę ich odwiedzić, gdy dotrę do miasta, Cladio, mówiący dobrze po angielsku potwierdza. Nie dowierzam. Maluch? Tutaj, w odległem południowym Chile? Francisco i jego brat David odbierają mnie z centrum Coyhaigue i prowadzą na obrzeża miasta do domu Francisco, gdzie faktycznie stoi przykryty płachtą czerwony maluch. Dawid właściciel samochodu odsłania maszynę i ustawia do zdjęcia. Przecieram oczy ze zdumienia, niedowierzając na co patrzę. Prawdziwy fiat 126 w Coyhaigue. Cóż za przypadek, co za spotkanie. Samochód jest do remontu, silnik jest już w naprawie, David opowiada o planie remontu i jak maluch do niego trafił. Kupił go w Santiago, ponoć fiat sprzedał w Chile około setki Maluchów w Latach 80-tych. Obiecuję pomoc z częściami z Polski.
Podniesiony na duchu, ruszam do mojej ostatniej przystani na drodze, Puerto Rio Trnquilo i granicy z Argentyną
Do zobaczenia na Ruta 40
Arkady Fiedler

Maluchem Przez Ameryki, 2023-02-27

NASZE PASJE

SGP

DAN BEWLEY

Zawodnik WTS Sparty Wrocław. Najlepszy debiutant w historii w SGP 2022.

#WSPARCIE

WTS SPARTA WROCŁAW

Drużynowy Mistrz Polski 2021 w żużlu. Klub z ogromnymi tradycjami oraz wielką energią.

PO DRODZE

ARKADY FIEDLER

Podróżnik i promotor elektromobilności. Wiecznie w trasie.

POROZMAWIAJMY

Zostaw nam kontakt. Oddzwonimy.


Copyright © 2023 – Eco dla Biznesu Sp. z o.o. – Tańszy prąd dla mały i dużych przedsiębiorstw