Now Loading

Opłata mocowa dla firm i przedsiębiorstw

Strona główna » Opłata mocowa dla firm i przedsiębiorstw

Porozmawiajmy o Twoim Biznesie

Zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy.


Na całość rachunków za energię elektryczną dla firm wpływa nie tylko wysokość taryf, ale także opłata mocowa. To specyficzna należność, która została wprowadzona wraz z początkiem 2021 roku. Z uwagi na formę jej naliczania, największe skutki nowego rozwiązania odczuwają przedsiębiorstwa. Szacuje się, że polskie firmy zapłacą około 80% z 4,5 miliarda złotych rocznie przewidywanego wolumenu. Czy da się jakoś zmniejszyć obciążenie, jakim jest opłata mocowa dla przedsiębiorstw?

Opłata mocowa dla firm – jaka jest jej wysokość?

Stawka opłaty mocowej została zapisana w art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy. Nie przybiera ona formy jednorodnego wskaźnika, ale jest uzależniona zarówno od ilości zużytego prądu, jak i rodzaju konsumenta. Opłata mocowa dla przedsiębiorstw jest co jakiś czas systematycznie uaktualniana. Urząd Regulacji Energetyki będzie podawał nowe stawki opłaty mocowej do 30 września każdego roku. Sposób naliczania opłaty znacząco różni się od tego przewidzianego dla gospodarstw domowych. Opłata mocowa dla firm uwzględnia wyłącznie pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 22:00. Dni świąteczne nie są brane pod uwagę w algorytmie naliczania zobowiązania.

Czy opłata mocowa jest równa dla wszystkich przedsiębiorstw?

Mając na względzie sposób naliczania obciążenia, jakim jest opłata mocowa dla firm, łatwo można wywnioskować, że dla niektórych podmiotów będzie ona szczególnie uciążliwa. Bardzo często sam rodzaj działalności i branża determinują wysokość dodatkowych obciążeń dla budżetu jednostki. Duże zakłady przemysłowe, które do produkcji swoich dóbr zużywają olbrzymie ilości energii elektrycznej, muszą liczyć się z dużym przyrostem rachunków. Mowa tu szczególnie o tych podmiotach, w których praca odbywa się w dni robocze. Nieco łatwiej mają jednostki, które pracują głównie w weekendy lub w godzinach nocnych. W ich przypadku opłata mocowa nie będzie aż tak uciążliwa.

Opłata mocowa dla przedsiębiorstw – jak ją zmniejszyć?

Opłata mocowa dla firm może oznaczać wzrost rachunków ponoszonych na energię elektryczną nawet o kilkanaście procent. Biorąc pod uwagę, że wiele firm z branży mięsnej, budowlanej czy teleinformatycznej płaci miesięczne rachunki na poziomie kilkuset tysięcy złotych, łączny koszt wprowadzenia obciążenia, jakim jest opłata mocowa będzie w ich przypadku wyjątkowo bolesny. Także mniejsze przedsiębiorstwa dotkliwie odczuwają wzrost rachunków pozyskiwania energii. W tych okolicznościach naturalnym pomysłem jest próba szukania oszczędności. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest próba dostosowania godzin pracy do harmonogramu naliczania opłaty mocowej. Nie zawsze jednak istnieje możliwość przeniesienia działalności na godziny nocne. Jak inaczej można zmniejszyć wysokość opłaty mocowej dla firmy?

Eco dla Biznesu to zespół profesjonalistów, którzy w sposób kompleksowy przeprowadzą audyt możliwości energetycznych. Przy wykorzystaniu narzędzi analitycznych rozważane są różne rozwiązania umożliwiające ograniczenie wydatków ponoszonych z tytułu opłaty mocowej dla przedsiębiorstw. Jednym z najpopularniejszych jest doprowadzenie do autoprodukcji prądu. Jest to możliwe między innymi poprzez użycie energii elektrycznej pochodzącej z instalacji kogeneracyjnych czy fotowoltaicznych. Zdecydowanie się na działalność w oparciu o zielone technologie to także szansa na poprawę wizerunku firmy, jako partnera biznesowego dbającego o środowisko naturalne. To jednak nie jest jedyne rozwiązanie, o czym doskonale wiedzą nasi pracownicy. Jeśli planują Państwo zoptymalizować swoje wydatki energetyczne, w tym te związane z opłatą mocową dla firm, wybór Eco dla Biznesu jako doradcy jest najlepszym rozwiązaniem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Porozmawiajmy o Twoim Biznesie

Zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy.


+48 519 333 666