OPŁATA MOCOWA DLA FIRM I PRZEDSIĘBIORSTW

Opłata mocowa dla firm – jaka jest jej wysokość?

102,40 zł coins icon

Na całość rachunków za energię elektryczną dla firm wpływa nie tylko wysokość taryf, ale także opłata mocowa. To specyficzna należność, która została wprowadzona wraz z początkiem 2021 roku. Z uwagi na formę jej naliczania, największe skutki nowego rozwiązania odczuwają przedsiębiorstwa. Szacuje się, że polskie firmy zapłacą około 80% z 4,5 miliarda złotych rocznie przewidywanego wolumenu. Czy da się jakoś zmniejszyć obciążenie, jakim jest opłata mocowa dla przedsiębiorstw?

Stawka opłaty mocowej została zapisana w art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy. Nie przybiera ona formy jednorodnego wskaźnika, ale jest uzależniona zarówno od ilości zużytego prądu, jak i rodzaju konsumenta. Opłata mocowa dla przedsiębiorstw jest co jakiś czas systematycznie uaktualniana. Urząd Regulacji Energetyki będzie podawał nowe stawki opłaty mocowej do 30 września każdego roku. Sposób naliczania opłaty znacząco różni się od tego przewidzianego dla gospodarstw domowych. Opłata mocowa dla firm uwzględnia wyłącznie pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 22:00. Dni świąteczne nie są brane pod uwagę w algorytmie naliczania zobowiązania.

Czy opłata mocowa jest równa dla wszystkich przedsiębiorstw?

Mając na względzie sposób naliczania obciążenia, jakim jest opłata mocowa dla firm, łatwo można wywnioskować, że dla niektórych podmiotów będzie ona szczególnie uciążliwa. Bardzo często sam rodzaj działalności i branża determinują wysokość dodatkowych obciążeń dla budżetu jednostki. Duże zakłady przemysłowe, które do produkcji swoich dóbr zużywają olbrzymie ilości energii elektrycznej, muszą liczyć się z dużym przyrostem rachunków. Mowa tu szczególnie o tych podmiotach, w których praca odbywa się w dni robocze. Nieco łatwiej mają jednostki, które pracują głównie w weekendy lub w godzinach nocnych. W ich przypadku opłata mocowa nie będzie aż tak uciążliwa.

Opłata mocowa dla przedsiębiorstw – jak ją zmniejszyć?

Opłata mocowa dla firm może oznaczać wzrost rachunków ponoszonych na energię elektryczną nawet o kilkanaście procent. Biorąc pod uwagę, że wiele firm z branży mięsnej, budowlanej czy teleinformatycznej płaci miesięczne rachunki na poziomie kilkuset tysięcy złotych, łączny koszt wprowadzenia obciążenia, jakim jest opłata mocowa będzie w ich przypadku wyjątkowo bolesny. Także mniejsze przedsiębiorstwa dotkliwie odczuwają wzrost rachunków pozyskiwania energii. W tych okolicznościach naturalnym pomysłem jest próba szukania oszczędności. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest próba dostosowania godzin pracy do harmonogramu naliczania opłaty mocowej. Nie zawsze jednak istnieje możliwość przeniesienia działalności na godziny nocne. Jak inaczej można zmniejszyć wysokość opłaty mocowej dla firmy?

Likwidacja opłaty mocowej dla uczestników programu DSR

Opłaty mocowej można też uniknąć. Jak to zrobić? Jeśli firma skorzysta z usługi DSR, będzie mogła być całkowicie lub częściowo zwolniona z tej należności. Aby jednak tak się stało, musi najpierw wypełnić obowiązek uczestnika, którym jest gotowość do przeprowadzenia redukcji poboru mocy na wezwanie Polskich Sieci Energetycznych. Takie wezwanie może się pojawić raz na kwartał w godzinach między 7:00 a 22:00 z siedmiogodzinnym wyprzedzeniem. PSE mogą wezwać przedsiębiorstwo do redukcji jedynie w okresie zagrożenia systemu energetycznego. Uwaga: nie każda firma może wziąć udział w tym programie, warto więc najpierw dokładniej sprawdzić, czym są usługi DSR dla przedsiębiorców.


Eco dla Biznesu to zespół profesjonalistów, którzy w sposób kompleksowy przeprowadzą audyt możliwości energetycznych. Przy wykorzystaniu narzędzi analitycznych rozważane są różne rozwiązania umożliwiające ograniczenie wydatków ponoszonych z tytułu opłaty mocowej dla przedsiębiorstw. Jednym z najpopularniejszych jest doprowadzenie do autoprodukcji prądu. Jest to możliwe między innymi poprzez użycie energii elektrycznej pochodzącej z instalacji kogeneracyjnych czy fotowoltaicznych. Zdecydowanie się na działalność w oparciu o zielone technologie to także szansa na poprawę wizerunku firmy, jako partnera biznesowego dbającego o środowisko naturalne. To jednak nie jest jedyne rozwiązanie, o czym doskonale wiedzą nasi pracownicy. Jeśli planują Państwo zoptymalizować swoje wydatki energetyczne, w tym te związane z opłatą mocową dla firm, wybór Eco dla Biznesu jako doradcy jest najlepszym rozwiązaniem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

POROZMAWIAJMY

Zostaw nam kontakt. Oddzwonimy.

ECO DLA BIZNESU SP. Z O.O.
NIP: 8992873510
Ołtaszyńska 92C/9
53-034 Wrocław

Zawsze w kontakcie
infolinia czynna: pn.-pt.
w godzinach: 8.00 – 16.00
+48 519 333 666
ecodlabiznesu@ecodlabiznesu.pl

O nas

 • Poznaj nas bliżej.
  Dowiedz się co nami kieruje? Jakie wartości nas napędzają i jak postrzegamy świat energii?

 • Rozwiń skrzydła.
  Realizuj swoje marzenia na rynku energetycznym.

Sponsorujemy

 • WTS Sparta Wrocław
  Energia i gaz napędza biznes…bez hamulców. Jesteśmy sponsorem premium klubu od 2021 roku. Zobacz unikalne zdjęcia z meczy.

 • Dan Bewley
  Młody, ambitny i obiecujący zawodnik. Wspieramy Dana w Speedway Grand Prix od 2022 roku. Zobacz unikalne zdjęcia z SGP.

 • Arkady Fiedler
  Pasjonat motoryzacji, podróży i ekologii. Śledź z nami jego podróże autami elektrycznymi, hybrydowymi oraz kultową już Zieloną Bestią, czyli Fiatem 126p.

Copyright © 2023 – Eco dla Biznesu Sp. z o.o. – Tańszy prąd dla mały i dużych przedsiębiorstw