Jak odnawialne źródła energii wpływają na firmowe rachunki

Od nowego roku firmowe rachunki za prąd mają wzrosnąć o co najmniej kilkanaście procent. To kolejna podwyżka w ostatnich latach, a biorąc pod uwagę opinie ekspertów, pewnie nie ostatnia. W tej sytuacji wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uniezależnić się od kolejnych zmian. Czy dobrym pomysłem są odnawialne źródła energii? Tańsza energia to temat wielowymiarowy, dlatego w tym artykule prześledzimy związek fotowoltaiki czy turbin wiatrowych z firmowymi rachunkami.

Odnawialne źródła energii a firmowe rachunki

Zanim zastanowimy się, jak przedstawia się relacja OZE a oszczędności w firmie, warto przypomnieć, czym są odnawialne źródła energii. Tańsza energia może być pozyskiwana z zasobów naturalnych takich jak słońce, wiatr czy siła przepływów wodnych. To źródła niewyczerpalne, odtwarzające się samoistnie i darmowe. Ich pozyskiwanie w krótkiej i długiej perspektywie czasowej po prostu się opłaca. Co więcej, podczas procesu produkcyjnego nie są generowane zanieczyszczenia szkodliwe dla środowiska takie jak dwutlenek węgla, tlenek azotu, tlenek siarki czy pyły. OZE to czysta energia, która może być fundamentem zmniejszenia rachunków w firmie, a także budowania wizerunku marki. To szereg korzyści, które coraz trudniej ignorować.

Odnawialne źródła energii a firmowe wydatki

Czy warto ulokować kapitał w OZE? Ograniczenie wydatków na energię pozwala zredukować rachunki za energię elektryczną i cieplną nawet o 90%! Aby osiągnąć ten poziom, modernizację warto rozpocząć od instalacji fotowoltaicznej. To niezwykle popularne rozwiązanie, które łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy efektywnej inwestycji: wysoką wydajność, wieloletnią trwałość i wygodną obsługę. Moduły PV generują prąd stały z promieni słonecznych, który następnie dzięki konwersji w falowniku trafia do gniazdek w firmie. Wykorzystanie fotowoltaiki ogranicza rachunek za prąd do pozycji stałych, takich jak: akcyza, opłata przejściowa czy opłata mocowa.

Alternatywą dla fotowoltaiki mogą być turbiny wiatrowe lub elektrownie wodne. Jeśli zależy nam efektywnym zarządzaniu ciepłem, warto także rozważyć instalację pompy ciepła i paneli solarnych. To samoobsługowe, ciche i stosunkowo niedrogie rozwiązania, które wpisują się w temat OZE a oszczędności w firmie.

Odnawialne źródła energii – tańsza energia dzięki dofinansowaniom

Wiele firm podaje, że kluczową barierą w szerszym wykorzystaniu OZE są finanse. Inwestycja w fotowoltaikę czy pompę ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem, który można jednak zmniejszyć dzięki dotacjom. Jeszcze do niedawna w wielu województwach były uruchomione programy regionalne, w ramach których funkcjonowały konkursy na wdrożenie zielonych technologii w przedsiębiorcach. Takie rozwiązania będą z pewnością ponownie dostępne już niebawem, wraz z uruchomieniem nowej perspektywy finansowej. Inną formą obniżenia początkowego kosztu jest możliwość uzyskania zwrotu z poniesionego VAT. Odnawialne źródła energii a firmowe wydatki to konieczność zapłaty dodatkowych 23% podatku, który później można odzyskać. To znacząco obniża inwestycję.

OZE a oszczędności w firmie – jaka jest rzeczywista stopa zwrotu z inwestycji?

Badając relacje odnawialne źródła energii a firmowe rachunki, nie można zapomnieć o stopie zwrotu. To podstawowy parametr, który określa, po jakim czasie nasz wydatek zwróci się w pełni i zacznie generować oszczędności. Szacuje się, że dla przeciętnej instalacji fotowoltaicznej o mocy 20 kWp stopa zwrotu to zaledwie 6-7 lat. Biorąc pod uwagę trwałość instalacji na poziomie około 30 lat, łatwo zauważyć jak duża będzie potencjalna oszczędność. Zielona energia elektryczna dla firm to nie tylko przyszłość planety, ale także bieżąca korzyść finansowa.

Zielona energia – oszczędności a Dyrektywa CSRD

Jeśli nie rachunek ekonomiczny, to może unijna dyrektywa CSRD przekona polskich przedsiębiorców do inwestycji w odnawialne źródła energii. Firmowe rachunki z pewnością odczują kolejny obowiązek, jakim będzie szczegółowe raportowanie o śladzie węglowym. Nowe regulacje dotyczyć będą co prawda tylko tych przedsiębiorców, którzy zatrudniają ponad 250 osób, ale mogą okazać się też furtką do popularyzowania idei obliczania śladu węglowego dla organizacji czy produktu. Tego typu praktyki są już codziennością w zachodniej Europie i stanowią element przewagi konkurencyjnej wielu marek. Klienci chętniej wybierają te produkty, do wytworzenia których nie zużywa się paliw kopalnych.

Odnawialne źródła energii a firmowe wydatki – podsumowanie

Polska gospodarka wymaga transformacji energetycznej. Dalsze opieranie produkcji prądu i ciepła na węglu kamiennym jest nieopłacalne i szkodliwe dla środowiska. Z tego też powodu z roku na rok wzrastają rachunki dla przedsiębiorców. Chcąc się uniezależnić od kolejnych zmian, warto pomyśleć o inwestycji w odnawialne źródła energii. Tańsza energia to nie tylko korzyści dla portfela, ale także środowiska i społeczeństwa. To także szansa na poprawę pozycji konkurencyjnej na rynku. Jeśli barierą w inwestycji są ograniczenia infrastrukturalne dobrze zapoznać się z ofertą energii z gwarancją pochodzenia od Eco dla Biznesu.