Ekogoroszek drożeje – rozejrzyj się za tańszą i zieloną energią

Początek 2022 roku obfituje w znaczące wzrosty cen paliw kopalnych na rynkach światowych. Przekłada się to także na rosnące zobowiązania podmiotów wykorzystujących ekogroszek do ogrzewania zakładów pracy w Polsce. Jakie są powody tej sytuacji? Czy najbliższa przyszłość może przynieść jakieś zmiany? Czy istnieje tańsza energia niż ekogroszek? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Drogi ekogroszek – kilka statystyk

Zanim odpowiemy, jakie ogrzewanie zamiast ekogroszku można wykorzystać w firmie, przytoczymy podstawowe dane z rynku energetycznego. Raport Polskiego Alarmu Smogowego pokazuje, że w kwietniu 2022 roku średnia cena tony ekogroszku wynosiła 1980 złotych. To już jednak historia bowiem na początku maja w wielu skupach wartość ekogroszku wzrosła o prawie 1000 złotych za tonę. W tym miejscu warto zauważyć, że jeszcze rok temu produkt tej samej klasy był dostępny dla kupujących za około 750 złotych! Skokowy wzrost cen nie jest zresztą w tym wypadku najgorszy. Okazuje się bowiem, że drogi ekogroszek w wielu województwach jest po prostu niedostępny. Także polskie odpowiedniki o uziarnieniu 5 – 25 mm są obecnie nie do zdobycia. Z czego wynikają te deficyty?

Czy ekogroszek się opłaca?

Okres wiosenno-letni zawsze cechował się niższymi cenami sprzedaży surowców kopalnych. W tym czasie dystrybutorzy uzupełniali zapasy i przygotowywali się na wzmożony, jesienny popyt. W 2022 roku sezonowość została jednak zachwiana. Mimo że okres grzewczy się nie rozpoczął, ceny ekogroszku i węgla poszybowały do góry. Głównym powodem wystąpienia tego scenariusza jest zbrojna napaść Rosji na Ukrainę i przerwanie łańcucha dostaw surowców ze wschodu. Niewiele wskazuje na to, że sytuacja może się ustabilizować, o czym szerzej pisaliśmy w tym artykule. Należy się raczej spodziewać dalszych wzrostów cen w przyszłości. W tym kontekście wiele firm zadaje sobie pytanie, co zamiast ekogroszku?

Jaka alternatywa dla ekogoszku?

Wydawać by się mogło, że w dobie nowoczesnych technologii i szerokiego dostępu do różnorodnych dóbr substytucyjnych, zastąpienie jednego surowca innym nie powinno stanowić problemu. Tak jednak się nie dzieje. Na pytanie: co zamiast pieca na ekogroszek, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Rekordowo drogi jest również węgiel. Pelletu regularnie brakuje na sklepowych półkach. Dostawy gazu z Rosji są wstrzymane. Czy istnieje zatem tańsza energia niż ekogroszek?

Co zamiast ekogroszku?

W tych trudnych czasach dobrym pomysłem jest oddanie swoich problemów specjalistom od Eco dla Biznesu. Okazuje się bowiem, że zamiast rosnących rachunków można wygenerować spore oszczędności. Jednym z pomysłów na zapewnienie ciepła w przedsiębiorstwie może być wykorzystanie fotowoltaiki. Tego typu inwestycja to gwarancja na tani prąd dla firm pochodzący z promieni słonecznych. Można go później wykorzystać zarówno do zasilenia urządzeń biurowych czy parku maszynowego, jak i pompy ciepła, kotła lub grzejników elektrycznych. W ten sposób rachunki za ciepło zaczną systematycznie spadać, a początkowa inwestycja szybko się zwróci. W przypadku zainteresowania usługą zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami!

Jaka alternatywa dla ekogoszku?

Zamiast ekogroszku i fotowoltaiki możemy także skonfigurować naszą umowę z dostawcą prądu. Podpisane jakiś czas temu porozumienia są już z pewnością mało opłacalne. Dynamiczna sytuacja na rynku wymaga ciągłego dostosowania do własnych potrzeb. Odpowiednio przeprowadzone negocjacje połączone z dostosowaniem cennika dostaw do profilu zużycia energetycznego firmy, pozwala na obniżenie rachunku za energię elektryczną o kilka, a nawet kilkadziesiąt procent! Szczególnie istotne są tu oferty ze stałą ceną w przyszłości, dzięki czemu uniezależnimy się od rosnących wysokości taryf i opłat dodatkowych. Dodatkowo możemy zdecydować się na zakup zielonej energii produkowanej z OZE. Dzięki temu nie tylko poprawimy sytuację finansową spółki i skorzystamy z tańszego ogrzewania elektrycznego, ale także wzmocnimy pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa.

Czy ekogroszek się opłaca – podsumowanie

Paliwa kopalne dynamicznie drożeją. Dotyczy to zarówno węgla, jak i gazu czy ekogroszku. Wspomniana tendencja będzie dalej postępować, dlatego firmy już teraz powinny znaleźć alternatywę optymalizującą koszty. Mogą nią być odnawialne źródła energii. Zielona energia pozwala wygenerować oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej. Zmniejsza ślad węglowy produktu i organizacji, wzmacnia także politykę zrównoważonego rozwoju. Aby zapewnić sobie tani prąd w biznesie, można zdecydować się na montaż fotowoltaiki lub podpisać umowę dostaw prądu z gwarancją pochodzenia. Po więcej szczegółów zapraszamy do doradców Eco dla Biznesu.