Zamrożenie cen energii dla firm, czyli gwarantowane ceny prądu dla firm. Poznaj zasady

Zamrożone ceny energii to jedno z rządowych narzędzi, które ma pomóc przetrwać okres wzrostu cen prądu dla firm. W tym artykule przedstawimy kluczowe informacje na temat możliwości skorzystania z niższych taryf. Przybliżymy kogo one dotyczą, wskażemy jaka jest maksymalna cena prądu oraz podpowiemy, jak złożyć oświadczenie uprawniające do obniżenia ceny energii elektrycznej.

Zamrożenie cen energii – ustawa podpisana

Gdzie szukać podstaw prawnych dotyczących zamrożenia cen energii? Ustawa z dnia 27 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku to dokument, w którym określono wszystkie najważniejsze informacje o nowym instrumencie pomocy przedsiębiorcom. Znaleźć można w nim także szereg innych wytycznych, w tym:

 • Warunki naliczania opłat za prąd dla gospodarstw domowych.
 • Zasady składania wniosków na przyznanie dodatków do zakupu opału dla podmiotów wrażliwych.

Kto może skorzystać z zamrożonych cen energii elektrycznej?

Zamrożenie cen energii może zostać przyznane mikro-, małemu lub średniemu przedsiębiorstwu, jeśli:

 • Zatrudnia ono średniorocznie mniej niż 250 pracowników.
 • Jego roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub suma aktywów bilansu końcowego nie przekroczyła 43 mln euro w przeliczeniu na złotówki.

Mrożenie cen prądu będzie aktywne, jeśli firma złoży odpowiedni wniosek.

Oświadczenie uprawniające do obniżenia ceny energii elektrycznej

Jednym z warunków przyznania upustu w kosztach zakupu prądu jest złożenie wniosku o zamrożenie cen energii elektrycznej. Składa się go:

 • osobiście w siedzibie lub w innych miejscach wykonywania działalności wskazanych przez dostawcę energii elektrycznej,
 • pocztą,
 • elektronicznie, na przykład e-mailem (użycie podpisu kwalifikowanego, zaufanego lub osobistego).

Wniosek o zamrożeniu cen energii wypełnia się na wzorze oświadczenia, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 roku (Dz. U. poz. 2299). Dokument należało złożyć do 30 listopada 2022 roku, a w przypadku niedochowania tej daty, można to zrobić nadal. Należy jednak pamiętać, że składając oświadczenie na przykład 19 stycznia 2023 roku, z niższej ceny energii elektrycznej skorzystamy dopiero od 1 lutego 2023 roku.

Wniosek o zamrożeniu cen energii elektrycznej – co się w nim znajduje?

Złożenie oświadczenia o chęci skorzystania z zamrożonych cen energii jest uproszczone do minimum. W dokumencie określa się takie dane jak:

 • nazwa, NIP lub PESEL i dane adresowe firmy,
 • telefon lub e-mail oraz dane kontaktowe do osób reprezentujących spółkę,
 • numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE),
 • kategorię odbiorcy uprawnionego,
 • datę zawarcia umowy sprzedaży energii albo umowy kompleksowej,
 • procentowy udział energii z danego PPE przeznaczony na podstawową działalność przedsiębiorcy.

Na czym polega zamrożenie cen energii?

Zamrożone ceny energii to nic innego jak ustalenie górnej, stałej kwoty za pobór 1 MWh prądu. W okresie od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku będzie ona wynosiła 785 złotych. Co istotne, obowiązuje ona wyłącznie na tą część zapotrzebowania, która przypada na podstawową działalność przedsiębiorcy. W przypadku jednostek z sektora MŚP, które podpisały umowę sprzedaży energii elektrycznej (lub umowę kompleksową) przewidującą stawkę wyższą niż ta określona w przedmiotowej ustawie po 23 lutego 2022 roku, obniżona wartość taryfy będzie obowiązywała również z mocą wsteczną.

Zamrożenie cen energii – dla kogo możliwy dodatkowy upust?

Opisany mechanizm to niejedyna dobra informacja dla firm. Czy można otrzymać coś ponad zamrożenie cen energii? Ustawa dopuszcza także specjalny upust w wysokości 10%. Otrzymają go ci przedsiębiorcy, którzy w trakcie 2023 roku zmniejszą zużycie prądu o 10% w porównaniu do średniego rocznego zużycia z okresu od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2022 roku. Upust zostanie rozliczony na fakturach z 2024 roku. W ten sposób zmotywowano firmy do racjonalizacji zużycia prądu. W tym kontekście warto zapoznać się z pomysłami, o których wspominamy w artykule Sposoby na to, jak obniżyć koszty prądu w przedsiębiorstwie.

Zamrożone ceny energii – podsumowanie

Zamrożenie cen energii elektrycznej stało się faktem. Do końca 2023 roku firmy z sektora MŚP mogą korzystać z tańszego prądu. To rozwiązanie ułatwi przetrwanie trudnego okresu, w którym gospodarkę trapią różne, niekorzystne zjawiska makroekonomiczne (szerzej piszemy o tym w artykule Dlaczego prąd i gaz drożeją i będą drożeć). Trzeba jednak pamiętać, że po tym czasie ceny uderzą ze zdwojoną mocą, o czym najlepiej przekonują się już teraz duże spółki. Warto więc przeanalizować swoją umowę na dostawy prądu, gdyż może się okazać, że na rynku dostępne są lepsze propozycje. Pomocne jest profesjonalne doradztwo energetyczne dla firm świadczone przez Eco dla Biznesu. Jeśli poszukują Państwo długofalowej równowagi budżetowej i gwarancji ceny energii elektrycznej, zapraszamy do kontaktu.