Fotowoltaika, to obok pomp ciepła, najbardziej rentowna inwestycja w 2022 roku. Raz poniesiony wydatek zwraca się w kilka lat. Po tym czasie instalacja generuje czyste oszczędności, które użytkownik może przeznaczyć na dowolny cel. Co jednak zrobić, jeśli w naszym budżecie brakuje środków na inwestycję? Tu pomocny może się okazać kredyt na fotowoltaikę. W tym artykule wyjaśnimy, czy taka forma finansowania ma sens i rozpatrzymy, ile można na niej faktycznie zarobić.
Kredyt pod fotowoltaikę – co to takiego?
Każdy kredyt jest umową zawieraną między bankiem a klientem, w której bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę na zrealizowanie danego działania, a klient do wydatkowania środków zgodnie z ich przeznaczeniem. Pieniądze są później zwracane do banku wraz z oprocentowaniem w formie ratalnej. Kredyt na fotowoltaikę obsługiwany jest zgodnie z wyżej opisaną formułą, różni się jednak znacząco od typowego kredytu gotówkowego. Zatem czy warto wziąć kredyt na fotowoltaikę?
Kredyt fotowoltaika – zalety
Kredyt pod fotowoltaikę pozwala sfinansować inwestycję polegającą na montażu paneli słonecznych w 100% bez wkładu własnego. Dzięki temu firma lub gospodarstwo domowe nie musi angażować własnych środków. W związku z tym, że mówimy tu o przedsięwzięciu proekologicznym, banki oferują oprocentowanie znacząco niższe, niż w przypadku kredytów gotówkowych. Dzięki temu łączny wydatek związany z montażem instalacji PV jest ekonomicznie uzasadniony. Kolejną zaletą preferencyjnego kredytu na fotowoltaikę jest ułatwienie procedur. Decyzja o wsparciu przyznawana jest niemal natychmiastowo, a do jej wydania nie wymaga się przedłożenia dużej ilości dokumentów. Banki wychodzą także naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują kredyty z różnymi terminami spłaty. Aby uzyskać ofertę skrojoną pod nasze potrzeby, warto do montażu wybrać firmę, która zajmuje się wszystkimi formalnościami.
Kredyt fotowoltaika – co dokładnie można sfinansować?
Tani kredyt na fotowoltaikę umożliwia opłacenie wszystkich najważniejszych elementów związanych z zakupem i montażem domowej lub firmowej instalacji PV. Należą do nich:
- Zakup sprzętu: panele fotowoltaiczne, falownik, konstrukcje wsporcze, okablowanie, zabezpieczenia i inne komponenty.
- Usługi montażu paneli przez wykwalifikowanego pracownika.
- Wykonanie przyłącza instalacji do sieci energetycznej.
Dodatkowo w kredyt pod fotowoltaikę można włączyć wydatki związane z innym odnawialnym źródłem energii (np. pompą ciepła) lub budową stacji ładowania pojazdów elektrycznych off-grid, zasilaną energią słoneczną.
Jak sfinansować Fotowoltaikę – kredyt a dofinansowania
Preferencyjny kredyt na fotowoltaikę nie wyklucza możliwości starania się o dofinansowanie z innych środków. W praktyce oznacza to, że jeśli nasz projekt kwalifikuje się do wsparcia z Mojego Prądu, Czystego Powietrza, Mojego Ciepła, Mojego Mieszkania czy innego działania, nie ma żadnych przeciwwskazań do złożenia wniosku. Banki nie ograniczają także możliwości dokonywania nadpłat. Dobrym pomysłem jest zatem przelanie całej kwoty dotacji, gdy ta znajdzie się już na naszym koncie. W ten sposób łączny koszt kredytu pod fotowoltaikę będzie jeszcze niższy.
Czy kredyt na fotowoltaikę się opłaca?
Oferta tanich kredytów na fotowoltaikę jest bardzo szeroka. Każdy bank prowadzi swoją własną, indywidualną politykę tworzenia warunków dla klientów. Dotyczą one zarówno oprocentowania, jak i długości umowy. Z tego powodu nie jest możliwe oszacowanie dokładnej wysokości kosztu takiego kredytu. Zasadniczo nie przekracza on jednak kilkunastu procent kwoty początkowej inwestycji. Co to oznacza w praktyce i czy warto brać kredyt na fotowoltaikę?
Przeciętna stopa zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę wynosi 6-7 lat dla gospodarstwa domowego i 4-5 lat dla przedsiębiorstwa (w tym drugim przypadku kluczową rolę odgrywają dynamicznie rosnące koszty energii elektrycznej). Biorąc pod uwagę żywotność paneli fotowoltaicznych wynoszącą minimum 25 lat, przez cały okres produkcji prądu z promieniowania słonecznego, jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych (w zależności od zużycia). Kredyt pod fotowoltaikę te oszczędności uszczupli w minimalnym stopniu.
Kredyt fotowoltaika – czy spłata nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu?
Uruchomienie kredytu na fotowoltaikę pozwala rozpocząć produkcję taniej energii ze słońca. Konieczność spłaty rat do banku nie jest zatem dodatkowym wydatkiem w budżecie. To przekierowanie środków z faktur dla zakładu energetycznego, na konto wskazane w umowie kredytowej. Wysokość raty można dostosować do historycznych opłat za prąd, poprzez wybór długości okresu kredytowania (jeśli rata ma być mniejsza, okres należy wydłużyć). W ten sposób bieżące zobowiązania podmiotu mogą pozostać bez zmian.
Przy takiej inwestycji często pojawia się pytanie, czy kredyt na fotowoltaikę można odliczyć od podatku. Od stycznia 2019 roku wydatki poniesione w związku z montażem fotowoltaiki podlegają uldze termomodernizacyjnej. Należy jednak pamiętać, że odliczenia można dokonać tylko w przypadku kiedy kredyt na fotowoltaikę został zaciągnięty po 1 stycznia 2019 roku.
Kredyt na fotowoltaikę – podsumowanie
Tani kredyt na fotowoltaikę jest inwestycją, która w 2022 roku pozwala osiągnąć ponadprzeciętne zyski. Minimalne oprocentowanie w połączeniu z ograniczeniem procedur sprawia, że jest to instrument powszechnie dostępny. Łączy się z innymi formami wsparcia i nie wyklucza możliwości odliczenia od podatku. Co ważne nie wpływa także na wysokość bieżących zobowiązań, gdyż wraz z rozpoczęciem spłaty, proporcjonalnie spadają rachunki za prąd.
Jeśli zależy Państwu na racjonalizowaniu budżetu, zachęcamy do montażu fotowoltaiki z Eco dla Biznesu. Wkład własny nie jest wymagany.