Kredyt na fotowoltaikę – czy warto i czy to się opłaca?

Fotowoltaika to zdaniem ekspertów jedna z najbardziej rentownych inwestycji w 2024 roku. Raz poniesiony wydatek zwraca się w zaledwie kilka lat. Po tym czasie instalacja generuje czyste oszczędności, które przedsiębiorstwo może przeznaczyć na rozwój lub pokrycie kosztów wynagrodzeń. Co jednak zrobić, jeśli w budżecie brakuje środków na zakup i montaż? Tu pomocny może się okazać kredyt na fotowoltaikę. W tym artykule wyjaśnimy, czy taka forma finansowania ma sens, co można dzięki niej zakupić oraz jak bardzo późniejsze raty wpływają na budżet firmy.

Czym charakteryzują się kredyty na fotowoltaikę?

Każdy kredyt jest umową zawieraną między bankiem a klientem, w której bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę na zrealizowanie danego działania, a klient do wydatkowania środków zgodnie z ich przeznaczeniem. Pieniądze są później zwracane do banku wraz z oprocentowaniem w formie ratalnej. Kredyt na fotowoltaikę obsługiwany jest zgodnie z wyżej opisaną formułą, różni się jednak znacząco od typowego kredytu gotówkowego. Przede wszystkim są to rozwiązania często cechujące się elastycznymi warunkami. Na inwestorów czekają różnorodne okresy umowy, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo wcześniejsza spłata nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji finansowych w postaci ukrytych prowizji czy kar. Jakie są inne powody, dla których warto wziąć pożyczkę na panele słoneczne?

Fotowoltaika na raty – czy warto się nią zainteresować?

Jeszcze kilka lat temu fotowoltaika dopiero raczkowała na polskim rynku. Nie brakowało chętnych inwestorów, a mimo to banki wciąż z rezerwą patrzyły na zielony sektor. Niepewność regulacji prawnych oraz wątpliwości dotyczące opłacalności przedsięwzięć, studziły zapał sektora finansowego. Dopiero gdy powszechnie dostępne stało się wsparcie środków publicznych, a panele słoneczne zaczęły powstawać w większości regionów kraju, instytucje bankowe otworzyły się na preferencyjne finansowanie zielonych inwestycji. 

Dziś kredyt na fotowoltaikę pozwala sfinansować inwestycję polegającą na montażu modułów PV w 100% bez wkładu własnego. Dzięki temu firma nie musi angażować własnych środków. W związku z tym, że mówimy tu o przedsięwzięciu proekologicznym, banki oferują oprocentowanie znacząco niższe, niż w przypadku kredytów gotówkowych. Łączny wydatek związany z montażem instalacji jest zatem ekonomicznie uzasadniony. Kolejną zaletą preferencyjnego kredytu na fotowoltaikę jest ułatwienie procedur. Decyzja o wsparciu przyznawana jest niemal natychmiastowo, a do jej wydania nie wymaga się przedłożenia dużej ilości dokumentów. Banki wychodzą także naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują kredyty z różnymi terminami spłaty. Aby uzyskać ofertę skrojoną pod nasze potrzeby, warto do montażu wybrać firmę, która zajmuje się wszystkimi formalnościami. Planujesz instalację fotowoltaiczną? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy.

Fotowoltaika na kredyt – co dokładnie można sfinansować?

Tani kredyt na fotowoltaikę umożliwia opłacenie wszystkich najważniejszych elementów związanych z zakupem i montażem domowej lub firmowej instalacji PV. Należą do nich:

  • Zakup sprzętu: panele fotowoltaiczne, falownik, konstrukcje wsporcze, okablowanie, zabezpieczenia i inne komponenty.
  • Usługi montażu realizowane przez wykwalifikowanych pracowników.
  • Wykonanie przyłącza instalacji do sieci energetycznej.

Dodatkowo w kredyty na fotowoltaikę można włączyć wydatki związane z innym odnawialnym źródłem energii (np. pompą ciepła) lub budową stacji ładowania pojazdów elektrycznych, zasilaną energią słoneczną. Żeby bank przyznał preferencyjne warunki finansowe, inwestor jest zobligowany do dostarczenia faktur za zakup materiałów i usług. W zależności od instytucji, wartość ekoinwestycji powinna wynieść od 50% do 85% wartości kredytu.

Fotowoltaika – kredyt a dofinansowania

Preferencyjna pożyczka na fotowoltaikę nie wyklucza możliwości starania się o dofinansowanie z innych środków. W praktyce oznacza to, że jeśli nasz projekt kwalifikuje się do wsparcia z funduszy europejskich, środków KPO czy innego działania, nie ma żadnych przeciwwskazań do złożenia wniosku. Banki nie ograniczają także możliwości dokonywania nadpłat. Dobrym pomysłem jest zatem przelanie całej kwoty dotacji, gdy ta znajdzie się już na naszym koncie. W ten sposób łączny koszt kredytu na fotowoltaikę będzie jeszcze niższy.

Fotowoltaika na kredyt – czy się opłaca?

kredyt na fotowoltaikę czy to się opłaca

Oferta tanich kredytów na fotowoltaikę jest bardzo szeroka. Każdy bank prowadzi swoją własną, indywidualną politykę tworzenia warunków dla klientów. Dotyczą one zarówno oprocentowania, jak i długości umowy. Z tego powodu nie jest możliwe oszacowanie dokładnej wysokości kosztu takiego kredytu. Zasadniczo nie przekracza on jednak kilkunastu procent kwoty początkowej inwestycji. Co to oznacza w praktyce i czy warto brać kredyt na fotowoltaikę?

Przeciętna stopa zwrotu z inwestycji przedsiębiorstwa w fotowoltaikę wynosi 4-5 lat. Wiąże się to z wysokimi kosztami zakupu energii elektrycznej dla klientów biznesowych. Biorąc pod uwagę żywotność paneli fotowoltaicznych wynoszącą minimum 25 lat, przez cały okres produkcji prądu z promieniowania słonecznego, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych. Łączna suma korzyści finansowych zależy w tym wypadku od wielkości instalacji i zużycia firmy. Kredyt na fotowoltaikę uszczupli te oszczędności w minimalnym stopniu.

Podczas podejmowania decyzji o inwestycji warto pamiętać, że:

  • ceny prądu będą dalej rosły – ten trend jest obserwowany od wielu lat i biorąc pod uwagę uzależnienie polskiej gospodarki od paliw kopalnych, nie należy spodziewać się w tym zakresie zmian,
  • kredyty i pożyczki na montaż OZE udzielne są na preferencyjnych warunkach,
  • użytkowanie instalacji fotowoltaicznej przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, a co za tym idzie, poprawia wizerunek ekologiczny marki.

Czy spłata kredytów na fotowoltaikę nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu firmy?

Uruchomienie kredytu na fotowoltaikę pozwala rozpocząć produkcję taniej energii ze słońca. Opłacalność projektu będzie tym większa, im pokaźniejszy będzie poziom autokonsumpcji. Można go podnieść poprzez dostosowanie godzin pracy do generacji z promieni słonecznych lub wykorzystanie magazynów energii. Konieczność spłaty rat do banku nie jest zatem dodatkowym wydatkiem w budżecie. To przekierowanie środków z faktur dla zakładu energetycznego, na konto wskazane w umowie kredytowej. Wysokość raty można dostosować do historycznych opłat za prąd, poprzez wybór długości okresu kredytowania (jeśli rata ma być mniejsza, okres należy wydłużyć). W ten sposób bieżące zobowiązania podmiotu mogą pozostać bez zmian.

Przy takiej inwestycji często pojawia się pytanie, czy kredyt na fotowoltaikę można odliczyć od podatku. Od stycznia 2019 roku wydatki poniesione w związku z montażem fotowoltaiki podlegają uldze termomodernizacyjnej. Należy jednak pamiętać, że odliczenia można dokonać tylko w przypadku kiedy kredyt na fotowoltaikę został zaciągnięty po 1 stycznia 2019 roku. Instrument ten jest dostępny dla firm, gdy nie przysługuje im prawo do odliczenia podatku VAT z faktur związanych z wydatkami, które są związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego

Kredyt na fotowoltaikę – podsumowanie

Tani kredyt na fotowoltaikę jest inwestycją, która w 2024 roku pozwala osiągnąć ponadprzeciętne zyski. Minimalne oprocentowanie w połączeniu z ograniczeniem procedur sprawia, że jest to instrument powszechnie dostępny. Łączy się z innymi formami wsparcia i nie wyklucza możliwości odliczenia od podatku. Co ważne nie wpływa także na wysokość bieżących zobowiązań, gdyż wraz z rozpoczęciem spłaty, proporcjonalnie spadają rachunki za prąd.

Jeśli zależy Państwu na racjonalizowaniu budżetu, zachęcamy do montażu fotowoltaiki z Eco dla Biznesu. Wkład własny nie jest w tym wypadku wymagany.