Farmy fotowoltaiczne a uprawa warzyw. Agrofotowoltaika.

Dynamiczny rozwój energetyki odnawialnej w Polsce to efekt potrzeb infrastrukturalnych oraz międzynarodowych zobowiązań. Jeszcze do niedawna wśród nowo tworzonych instalacji dominowały elektrownie wiatrowe oraz jednostki wykorzystujące biomasę. Na skutek wejścia w życie w 2016 roku tak zwanej „Ustawy Wiatrakowej” oraz znaczącego spadku cen świadectw pochodzenia, nastąpił rozwój energetyki słonecznej. Dzisiaj farma fotowoltaiczna na działce rolnej jest już stałym elementem krajobrazu. Pozwala ona na produkcję ekologicznego prądu, ale jak się okazuje nie tylko! Coraz popularniejsza jest tak zwana agrofotowoltaika.

Fotowoltaika – pola uprawne zyskują na popularności

Pojęcie agrofotowoltaiki nie zostało zdefiniowane w żadnym akcie normatywnym, ale jego znaczenie dociera do coraz szerszej grupy mieszkańców Polski. Nie można się temu dziwić, ponieważ wykorzystanie paneli PV do dodatkowych zastosowań zwielokrotnia korzyści płynące z montażu OZE. Fotowoltaika dla rolników to szansa nie tylko na zielony prąd, ale także zdrowe uprawy. Szacuje się, że na świecie działają już instalacje agroPV o mocy ponad 2,8 GW. Ich liczba stale wzrasta. Najwięcej z nich ulokowano w krajach azjatyckich. W samej Japonii jest ponad 1800 tego rodzaju systemów. W Korei Południowej z kolei tamtejszy rząd planuje budowę nawet 100 tysięcy zestawów agrofotowoltaicznych, dzięki którym starzejąca się populacja na terenach wiejskich mogłaby zwiększyć swoje przychody.

Sprawdź ofertę: Fotowoltaika dla rolników.

Agrofotowoltaika – jak to działa?

Instalacje agrofotowoltaiczne są zbudowane inaczej niż tradycyjne farmy PV. W tym wypadku wykorzystuje się specjalne konstrukcje, które pozwalają umieścić moduły na wysokości około 3 metrów nad ziemią. Nie wpływa to negatywnie na podstawową funkcję instalacji – uzyski energii elektrycznej są podobne, jak w tradycyjnych farmach. Jednocześnie omawiane ulokowanie paneli fotowoltaicznych pozwala wykorzystać grunt znajdujący się poniżej na przykład do zasadzenia warzyw czy owoców. Moduły stanowią w tym wypadku naturalne zadaszenie, które chroni uprawy przed nadmiernym wiatrem, deszczem, gradem czy upałami. Odpowiednia wysokość paneli pozwala także na utrzymanie zalecanego poziomu wilgotności, gdyż cień padający na uprawy spowalnia zjawisko parowania, zatrzymując wodę w roślinach na dłużej.

Jak podkreśla Pani Ewa Magiera, prezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki: „Inwestycje fotowoltaiczne nie wykluczają się z działalnością rolniczą. Przeciwnie – uzupełniają się i otwierają przed właścicielem gruntów nowe możliwości. Rozwój agrofotowoltaiki to więcej niż nowa ścieżka dla sektora słonecznego. To możliwość integracji produkcji czystej energii z produkcją żywności i droga do zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki”.

Fotowoltaika a uprawa warzyw

W kwietniu 2022 roku na łamach czasopisma naukowego Agronomy ukazała się analiza uczonych z Uniwersytetu Narodowego w Chonnam dotycząca hodowania brokułów pod panelami fotowoltaicznymi. Wnioski wysnute przez naukowców były bardzo optymistyczne. Gotowe warzywa miały idealnie zieloną barwę, niezbędne wartości odżywcze oraz walory smakowe. W tym samym momencie fotowoltaika dla rolnika wyprodukowała 127 kWh energii. Tym samym dochód z generowanego prądu był około 10 razy większy niż potencjalny dochód z brokułów!

Brokuły to nie jedyne warzywa, jakie hoduje się pod panelami PV. Na świecie możemy znaleźć przykłady dobrze prosperujących upraw agrofotowoltaicznych sprzedających cukinię, bakłażany, szparagi czy rośliny strączkowe. Fotowoltaika z uprawą warzyw daje duże możliwości i to od rolnika zależy, którą z tych roślin ostatecznie wybierze.

Fotowoltaika a uprawa owoców

Farma fotowoltaiczna na działce rolnej umożliwia także hodowlę owoców, choć z racji rozmiarów mówimy tu o krzewach owocowych. Największa fotowoltaiczna uprawa owoców znajduje się na Pustyni Gobi. Pod panelami o mocy 700 MW znajduje się ogromna plantacja jagód. Również w Azji w tym modelu hodowane są maliny, agrest czy jeżyny. Technologia coraz większymi krokami przenosi się też do Europy. Obecnie we Francji działają przestrzenie agrofotowoltaiczne z hodowlami jagód i malin. Dalszy rozwój sektora to kwestia czasu i wzrastającej świadomości mieszkańców.

Agrofotowoltaika w Polsce – to możliwe!

Fotowoltaika dla rolników rozwija się bardzo szybko. Uniezależnienie się od rosnących cen energii elektrycznej jest jednym z fundamentów zwiększania efektywności ekonomicznej upraw. Niewiele jednak osób łączy te dwie kwestie, a jak pokazują doświadczenia krajów azjatyckich i europejskich, jest to możliwe. Posadowienie specjalnej konstrukcji i wykorzystanie gruntu pod panelami do sadzenia warzyw i owoców zwiększa dochodowość biznesu.

Przeczytaj więcej na temat: czy fotowoltaika dla firm się opłaca.

Jeśli są Państwo zainteresowani tego typu realizacją, zapraszamy do kontaktu z doradcami Eco dla Biznesu. Profesjonalnie doradzamy i wykonujemy fotowoltaikę w ogrodzie i na polach. Pomożemy dobrać konstrukcję, moduły oraz wyliczymy stopę zwrotu z inwestycji.