W ostatnich kilku latach w Polsce wzrosła popularność ogrzewania gazowego. Wiązało się to ze spadającymi realnymi kosztami użytkowania tego surowca. Wydatki związane z wykorzystaniem błękitnego paliwa do ogrzania domu, hali, magazynu czy biura były niższe niż przy użyciu innych źródeł ciepła. Przy okazji wybór dostawcy gazu zapewniał komfort i bezpieczeństwo dostaw. Ten idylliczny krajobraz zmienił się w 2021 roku. Seria podwyżek sprawiła, że użytkowanie gazu w przedsiębiorstwach stało się mniej opłacalne. Kluczowa w tym wypadku jest aktywność związana z podpisaną umową oraz skuteczna zmiana dostawy gazu.
Zapraszamy do umówienia spotkania, na którym wskażemy trendy cen gazu na rynku, zaproponujemy strategię działań na rynku energetycznym oraz wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie cenowe! Zmiana sprzedawcy gazu dla firm z Eco dla Biznesu ma sens!
Zmiana dostawcy gazu – czy warto?
Fundamentalną motywacją do podjęcia decyzji o zmianie jest pogorszenie sytuacji. W przypadku źródła ogrzewania taką korektą są wzrastające koszty. Ceny gazu ziemnego w PGNiG w samym tylko 2021 roku zwiększyły się trzykrotnie. Nowy rok to dalsze pasmo podwyżek, które szczególnie silnie uderzają w klienta biznesowego. Perspektywy rozwoju rynku także nie są optymistyczne. Ministerstwo Aktywów Państwowych prognozuje dalsze wzrosty, co wiąże się z:
- wysokim popytem na gaz ze strony krajów azjatyckich,
- uniezależnieniem się od dostaw gazu z Rosji,
- dynamicznie rosnącą inflacją,
- sytuacjami losowymi – na przykład eksplozją terminalu eksportowego LNG w USA z czerwca 2022 roku.
Opisana sytuacja ma bezpośrednie przełożenie na budżety firm, które do ogrzewania wykorzystują błękitne paliwo. Z tego powodu kluczowe nie jest pytanie o to, czy warto zmienić dostawcę gazu, ale jak zmienić dostawcę gazu?
Zmiana dostawcy gazu w Polsce – to możliwe!
Rynek gazu w Polsce przechodzi transformację. Z modelu zmonopolizowanego przez jednego sprzedawcę, przeszliśmy do rynku wolnego, na którym działa już sporo niezależnych firm. To z kolei w połączeniu z rosnącymi cenami sprawia, że dynamika zmian dostawcy gazu ziemnego rośnie. Właściciele firm są coraz bardziej świadomi różnych możliwości. Chętnie badają swoje umowy, zaglądają do popularnych rankingów dostawców gazu, a nawet używają dedykowanych kalkulatorów do przygotowania ofert. Ważne jest przede wszystkim dostosowanie porozumienia do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Kluczowa jest wartość 1 kWh paliwa gazowego, ale warto też zwrócić uwagę na dodatkowe opcje jak gwarancję stałej ceny, czas trwania umowy czy wysokość opłaty handlowej.
Zmiana dostawcy gazu – kalkulator
Zużycie gazu w przedsiębiorstwie jest początkowo trudne do oszacowania. Błękitne paliwo może być wykorzystywane do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz zasilenia procesów technologicznych. Jeśli nie posiadamy danych historycznych, a chcemy zawrzeć umowę na dostawy gazu dla firm, niezbędne jest szacunkowe określenie zapotrzebowania. Obowiązek ten jest związany z koniecznością magazynowania zapasów gazu ziemnego. W praktyce do przeprowadzenia wyliczeń najlepiej wykorzystać gotowe narzędzie w postaci kalkulatora dostępnego przez dowolną przeglądarkę internetową. Inną możliwością jest wsparcie w postaci doświadczonego doradcy energetycznego.
Zmiana dostawcy gazu ziemnego – ile można zaoszczędzić?
Najwięcej na zmianie dostawcy gazu zyskają te firmy, które zużywają najwięcej. W tym wypadku zmiana ceny jednostkowej błękitnego paliwa, zwielokrotniona przez wolumen niezbędny do ogrzania, może przełożyć się na oszczędności rzędu dziesiątek tysięcy złotych. To pozwoli na zoptymalizowanie budżetu oraz wzmocnienie pozycji konkurencyjnej. Czasami podpisanie nowej umowy daje też dodatkowe bonusy, jak chociażby możliwość połączenia z umową na dostawy energii elektrycznej, a tym samym na negocjację obu stawek. Oprócz zmiany dostawcy gazu warto też wprowadzić w firmie dobre praktyki, które pozwolą zmniejszyć zużycie. Szczegółowo o tym aspekcie pisaliśmy w artykule „Jak obniżyć rachunki za gaz dla firm?”.
Jak zmienić dostawcę gazu ziemnego?
Sam proces zmiany dostawcy gazu w Polsce nie jest trudny. Po dokonaniu wyboru konkretnej oferty należy skontaktować się ze sprzedawcą i podpisać z nim umowę. Nowy sprzedawca pomaga załatwić wszelkie formalności. Kluczowy jest tu jednak sam moment podjęcia decyzji o wyborze dostawcy gazu. Ofert jest wiele, a każda ma swoje atuty. Skąd wiedzieć, która jest najlepsza dla naszej firmy? Pomocne może się okazać wsparcie doradców Eco dla Biznesu. To osoby z dużym doświadczeniem i setkami realizacji na koncie.