Zmiany cen gazu dla przedsiębiorstw – jak wygląda sytuacja w obecnym roku?

Początek pandemii COVID-19 stał pod znakiem obniżek cen paliw kopalnych. Najbardziej widoczne były spadki wartości baryłki ropy naftowej, co przekładało się na tanie usługi transportowe. Widoczne korekty objęły także dostawy gazu. W samym tylko 2020 roku ceny błękitnego paliwa spadły o prawie 15% i na rynku hurtowym osiągnęły poziom najniższy od wielu lat. Ta tendencja uległa odwrócenia w 2021 roku. Ceny gazu dla firm regularnie idą w górę, co znacząco wpływa na rentowność funkcjonowania wielu zakładów przemysłowych. Czy zmiany cen gazu ziemnego będą dalej postępować? Z czego wynikają? Jak można się przed nimi zabezpieczyć?

Cena gazu dla firm w 2021 roku

PGNiG Obrót Detaliczny, czyli największy w Polsce dostawca gazu dla klientów indywidualnych i biznesowych, w połowie 2021 roku skorygował ceny dla małych firm. To był impuls, który w efekcie doprowadził do tego, że już w październiku cena gazu ziemnego dla firm była blisko trzykrotnie wyższa, niż jeszcze pięć miesięcy wcześniej. I to nie tylko u PGNiG Obrót Detaliczny, ale także w ofercie wielu innych dostawców. Skutki wspomnianego ciągu zdarzeń odczuwają konsumenci już teraz. Inflację napędzają nie tylko wysokie koszty energii elektrycznej i benzyny, ale także właśnie rosnące ceny gazu dla firm.

Eksperci szacują, że przynajmniej 30% podwyżek cen żywności z końca 2021 roku, było efektem próby zrównoważenia budżetu po wzrostach cen energii. Wiele przedsiębiorstw spożywczych przechodziło w ostatnich latach na ogrzewanie gazowe, w trosce o zmniejszenie emisyjności organizacji. Teraz ta inwestycja powoduje destabilizację całej gospodarki.

Jakie inne branże odczuły zmiany? Przede wszystkim mowa tu o przemyśle, na który przypada w Polsce ponad połowa zużycia gazu dla firm. Udział wydatków na gaz w kosztach ogólnych firmy jest największy dla przedsiębiorstw z branży:

  • Chemikaliów i wyrobów chemicznych.
  • Wyrobów z mineralnych surowców niematerialnych.
  • Koksu i produktów rafinacji ropy naftowej.
  • Metali.
  • Papieru i wyrobów z papieru.

Dlaczego cena gazu dla firm rośnie?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że zmiana cen gazu nie jest wyłącznie domeną polskiej gospodarki. Kolejne podwyżki odczuwają praktycznie wszyscy mieszkańcy kontynentu. Od nordyckich fiordów, aż do przylądka Marroquí – wszędzie klient biznesowy musi mierzyć się z wyższymi cenami gazu ziemnego dla firm. W Belgii zmiana na przestrzeni lat 2019-2021 wyniosła prawie 600%. Niewiele mniejsze wskaźniki odnotowano w Czechach, Francji, Niemczech i w Polsce (504%).

Skąd wzięła się ta sytuacja? Wzrosty na Towarowej Giełdzie Energii są następstwem braków w dostawach błękitnego paliwa. Z jednej strony przez gazociąg Jamał do Zachodniej Europy od 20 grudnia 2021 roku gaz przestał płynąć. Gazprom podał do publicznej wiadomości, że w styczniu 2022 roku eksport rosyjskiego surowca przez gazociągi spadł o 41% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z drugiej strony obok ograniczenia podaży, dużym problemem jest także wzrost popytu. Po zamknięciu wielu gospodarek spowodowanym pandemią COVID-19, rynki zaczynają się budzić. Szczególnie widać to na przykładzie krajów Azjatyckich. Chińczycy są w stanie płacić za regularne dostawy skroplonego gazu więcej, niż Europejczycy. Naturalną konsekwencją jest przerzucanie wszystkich rezerw właśnie na ten kontynent.

Cena gazu dla firm w 2022 roku

Niestety wszystko wskazuje na to, że ceny gazu dla przedsiębiorstw w 2022 roku nie będą spadać. Wręcz przeciwnie, na skutek pogłębienia konfliktu politycznego z Rosją, mogą dalej zmierzać do góry. W tym miejscu warto przypomnieć, że w opozycji do odbiorców indywidualnych, których przed drastycznymi podwyżkami chronią taryfy URE, klient biznesowy radzić musi sobie sam. Cena gazu dla firm w 2022 roku ustalana jest poprzez naturalne działania rynku. Już teraz przedsiębiorstwa płacą o prawie 50% więcej za gaz niż gospodarstwa domowe. Niewiele wskazuje na to, że ta różnica zacznie się zmniejszać przed 2024 rokiem, na który zaplanowano zniesienie urzędowych regulacji. Zmiany ceny gazu dla firm w 2022 roku nadal będą zatem napędzać inflację, co z kolei przełoży się na niezadowolenie społeczne. Szczególnie silnie nadchodzące zmiany mogą odczuć te podmioty, które obecnie płacą jeszcze mniejsze rachunki w wyniku zawartych korzystnych umów z gwarancją ceny. Jeśli już teraz nie przystąpią do rozeznania rynku, odnalezienie się w nowej rzeczywistości może zakończyć się dużymi trudnościami z płynnością.

Cena gazu dla przedsiębiorstw w 2022 roku – podsumowanie

Zmiana ceny gazu dla firm w 2022 roku jest faktem. Początek roku neutralizowany jest przez wprowadzenie tarczy inflacyjnej, która przełożyła się na stosunkowo niższe obciążenia biznesu. Niebawem jednak czasowe przywileje przestaną obowiązywać i cena gazu dla firm wróci do rynkowej wartości. Ta od ponad pół roku drastycznie się zmienia. Dość powiedzieć, że w stosunku do początku 2019 roku wzrosła o ponad 500%. Jak przewidują eksperci, ta tendencja będzie się tylko pogłębiać, dlatego z tym większą uwagą warto już teraz pomyśleć o zawarciu korzystnej umowy na dostawy. Dzięki takiej przezorności można zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych. Pomocny w tym zakresie może być kontakt z Eco dla Biznesu. Doradcy przeprowadzą fachową analizę rachunków i znajdą rozwiązanie skrojone pod potrzeby danego przedsiębiorstwa.