Początek 2022 roku ma przynieść kolejne podwyżki cen energii elektrycznej i ciepła. Ziści się czarny scenariusz, który specjaliści zapowiadali już od dłuższego czasu. Podwyżki gazu i prądu mają przyczynić się do zwiększenia obciążeń polskiej rodziny o około 300 złotych miesięcznie. Pomocną dłoń ma wyciągnąć rząd, który przygotował specjalny pakiet społeczny, powszechnie znany jako tarcza antyinflacyjna. W tym artykule przedstawimy jego najważniejsze założenia. Powiemy, dla kogo przygotowano wsparcie i co stanie się z fotowoltaiką po 31 marca.
Tarcza inflacyjna – dla kogo?
Prąd, gaz i ciepło drożeje dla wszystkich, niezależnie czy zużywane są na cele bytowe, czy na prowadzenie działalności gospodarczej. Z tego też powodu tarcza inflacyjna zawiera kilka rekomendacji przeznaczonych dla szerokiej grupy odbiorców. Podwyżki prądu i gazu mają być niwelowane przede wszystkim dzięki obniżeniu stawki Vat. Pakiet tarcza inflacyjna na gaz i ciepło ma polegać na zmniejszeniu obciążenia podatkiem z 23% do 8%. Z kolei narzędzie tarcza inflacyjna energia pozwoli na ograniczenie wydatków na prąd. Vat w tym wypadku spadnie z 23% do 5%. Z ulg skorzystają tak gospodarstwa domowe, jak i rolnicy, przedsiębiorstwa czy jednostki samorządu terytorialnego. Co ważne tarcza inflacyjna będzie ograniczona czasowo. Rozwiązania zaczną obowiązywać wraz z początkiem nowego roku i potrwają do końca marca.
Tarcza antyinflacyjna – co warto wiedzieć o ograniczeniach
Niestety nie każdy może liczyć na to, że wesprze go tarcza antyinflacyjna. Gaz płynny LPG, drewno czy węgiel to jedne z tych surowców, które nadal są źródłem ciepła w wielu obiektach. Mimo to ustawodawca nie przewidział ich w pakietach zwolnień podatkowych. Jak tłumaczy, jest to spowodowane przepisami unijnymi. Zabraniają one stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi, w tym właśnie wymienione wyżej surowce. Z tego też powodu prognozuje się, że podwyżki prądu i gazu najsilniej odczują gospodarstwa domowe położone na terenach wiejskich oraz przedsiębiorcy rolni, w szczególności hodowcy drobiu oraz prowadzący uprawy szklarniowe.
Tarcza antyinflacyjna – dla kogo niższa akcyza?
Tarcza antyinflacyjna dla firm i mieszkańców to nie tylko niższy Vat. Zgodnie z decyzją rządu do unijnego minimum ograniczone zostaną stawki akcyzy na olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową oraz gaz skroplony LPG (w okresie od 20 grudnia 2021 roku do 31 maja 2022 roku). Dodatkowo tarcza antyinflacyjna przewiduje zmniejszenie akcyzy na energię elektryczną oraz podatku od sprzedaży paliw silnikowych. Ten pierwszy upust będzie obowiązywał w okresie od wejścia ustawy w życie do dnia 31 maja 2022 roku, z kolei druga bonifikata potrwa od 1 stycznia 2022 roku do 31 maja 2022 roku.
Tarcza inflacyjna – co trzeba wiedzieć o kosztach?
Wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej ma być odpowiedzią na cenowe podwyżki gazu i podwyżki prądu. Dzięki temu wsparciu przeciętny Polak powinien móc przygotować się wzrosty taryf rzędu kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu procent. Pakiet pomocowy stanowić będzie spory wydatek dla Państwa. Sama obniżka akcyzy na paliwa silnikowe i energię elektryczną to koszt 1,3 miliarda złotych. Do tego należy doliczyć 0,1 miliarda za zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, 0,146 miliarda za wyłączenie sprzedaży paliw silnikowych z podatku detalicznego oraz ponad 2 miliardy złotych na niższej stawce Vat.
Tarcza antyinflacyjna dla firm – co dalej z fotowoltaiką?
Tarcza antyinflacyjna dla firm i innych podmiotów nie wyklucza z grona beneficjentów użytkowników paneli fotowoltaicznych. Oznacza to, że także ich obejmie między innymi tymczasowe zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną. Z kolei na dzień 1 kwietnia 2022 roku przewidziano wprowadzenie w życie nowych zasad rozliczania się z energetyką. System net-billingu ma zrezygnować z dotychczasowego magazynowania nadwyżki energii w sieci (w zamian za opusty). Zamiast tego każdy użytkownik będzie rozliczał się na zasadach handlowych – braki w produkcji spowodują konieczność zakupu prądu, z kolei ewentualne nadwyżki będą sprzedawane. Prognozuje się, że ta forma rozliczania będzie mniej korzystna niż dotychczasowe zasady (ale nadal opłacalna), co może skutkować większym zainteresowaniem umowami z gwarancją pochodzenia energii 100% OZE. Tego typu rozwiązanie to okazja na ekologiczny prąd dla firm bez konieczności inwestowania w infrastrukturę. Jeśli szukają Państwo dostawcy energii, który działa w oparciu o zielone technologie, warto skontaktować się z doradcami Eco dla Biznesu.
Tarcza antyinflacyjna – co trzeba wiedzieć – podsumowanie
Tarcza antyinflacyjna to pakiet działań, które rząd zamierza wdrożyć od nowego roku. Mają one za zadanie złagodzić skutki nadchodzących podwyżek prądu i gazu. W ramach proponowanych rozwiązań przewiduje się czasowe zwolnienie z akcyzy od prądu, obniżenie podatku Vat na energię, ciepło i gaz, a także wyłączenie sprzedaży paliw silnikowych z podatku detalicznego. Wszystko to sprawi, że na początku roku energia elektryczna i gaz dla firm będą drogie, ale mimo wszystko tańsze niż wskazywałyby na to warunki rynkowe.