Nowoczesne gadżety i akcesoria ułatwiające kontrolę zużycia prądu

Rachunek za prąd zawiera szereg danych i parametrów. Zdecydowana większość przedsiębiorców zauważa jednak tylko dwie informacje: kwotę rozliczenia oraz termin zapłaty. Bardziej dociekliwi właściciele podchodzą jednak do tego analitycznie, dzięki czemu porównują ilość zużytych kilowatogodzin z poprzednimi okresami. W ten sposób wiedzą, że zapotrzebowanie na prąd się zmieniło. Z czego jednak to wynika? Pomocna może się tu okazać kontrola zużycia prądu. W tym artykule podpowiadamy jakie gadżety i akcesoria warto wykorzystać do bieżącej weryfikacji rachunków za energię elektryczną.

Oszczędzanie prądu akcesoria – urządzenia monitorujące

Kontrola zużycia energii elektrycznej może odbywać się przy użyciu urządzeń monitorujących. Tego typu sprzęt zapisuje i analizuje dane w czasie rzeczywistym. W efekcie oddelegowany pracownik może w dowolnej chwili uzyskać podgląd do statystyk prezentujących zużycie w przedziałach czasowych (dziennym, tygodniowym i miesięcznym). Ich porównanie daje możliwość znalezienia potencjalnego źródła oszczędności, na przykład poprzez wyłapanie „pustych kilowatogodzin” (gdy oświetlenie jest włączone, mimo że w pomieszczeniu nikt się nie znajduje). Jak kontrolować zużycie prądu w firmie przy użyciu urządzeń monitorujących? Jest to bardzo proste.

Montaż monitora sprowadza się do bezinwazyjnego założenia czujnika na kablu zasilającym. W tym celu dobieramy odcinek między skrzynką z bezpiecznikami a licznikiem. Dane zebrane przez czujnik zostają automatycznie przetransferowane do nadajnika, a w dalszej kolejności także do huba. Poprzez połączenie urządzenia z siecią internetową możliwe jest uzyskanie wglądu do dziesiątek danych. Aplikacje do kontroli zużycia energii elektrycznej można wygodnie zainstalować na komputerze czy smartfonie. Istnieją też mierniki innego typu, a ich montaż jest równie prosty. Każdorazowo trzeba postępować zgodnie ze wskazaniami producenta.

Oszczędzanie prądu akcesoria – inteligentne mierniki

Na rynku dostępne są urządzenia do oszczędzania prądu o wyższej klasie technologicznej. Ich zadaniem jest nie tylko pomiar zużycia energii, ale także zarządzanie urządzeniami. Przy użyciu gotowych aplikacji i wbudowanych sensorów możemy sterować światłem w biurze, regulować temperaturę w pomieszczeniach chłodniczych czy programować zasilanie maszyn produkcyjnych. Dzięki zaawansowanym miernikom możemy przeprowadzać kontrolę zużycia prądu na odległość, znajdując się na delegacji, w domu czy urlopie. Niektóre modele posiadają także wbudowane czujniki, dzięki którym wyłączają samoistnie źródło prądu, gdy urządzenia nie są używane. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie zapotrzebowania na prąd o około 5-15%!

Oszczędzanie prądu gadżety – czujniki ruchu

Innym pomysłem na kontrolę zużycia prądu jest automatyczne oświetlenie. To rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w przypadku lamp zewnętrznych, ale i wewnętrznych. Wbudowane czujniki ruchu sprawiają, że światło pali się tylko wtedy, gdy w pobliżu znajduje się jakaś osoba. W przeciwnym wypadku urządzenie wygasza się i nie pobiera prądu z sieci. Lampy z czujnikami ruchu dobrze montować w garażach, magazynach, pomieszczeniach gospodarczych czy korytarzach. System działa automatycznie i nie wymaga bieżącego serwisowania. Dzięki tego typu urządzeniom z pewnością zmniejszy się zużycie prądu.

Oszczędzanie prądu gadżety – czasowy wyłącznik

Pośród innych urządzeń służących do zmniejszenia zużycia prądu jest także zyskujący coraz większą popularność wyłącznik czasowy. Zasada jego działania polega na odcinaniu dopływu energii w gniazdku po ustalonym przez użytkownika czasie. Możliwe jest także takie jego skonfigurowanie, polegające na przykład na zamknięciu napływ energii do wszelkich podłączonych urządzeń, przedłużaczy i listew przeciwprzepięciowych. W ten sposób, niezależnie od działań pracowników, możemy skonfigurować pracę biura tak, aby po godzinach funkcjonowania, nie zużywano prądu.

Oszczędzanie prądu – porady

Jak kontrolować zużycie prądu w firmie? Dobrym pomysłem jest także stosowanie praktyk, które automatycznie, bez użycia dodatkowych akcesoriów wpływają na zwiększenie efektywności energetycznej organizacji. Należą do nich między innymi:

  • Wyłączanie światła po opuszczeniu lokalu.
  • Wyłączanie nieużywanego sprzętu z kontaktu.
  • Korzystanie z listew zasilających.
  • Zwiększenie ekspozycji na światło naturalne.

Opracowanie skutecznych procedur to dzisiaj podstawa sprawnie funkcjonującego biura.

Oszczędzanie prądu – porady dotyczące nowej umowy

Na rynku dostępnych jest szereg urządzeń, których użycie pozwala na oszczędzanie prądu. Kontrola zużycia energii elektrycznej pozwala zmniejszyć rachunki w firmie. To wpływa na poprawę pozycji konkurencyjnej i rozwój marki. Bardzo ważne jest, aby wszystkie zaproponowane rozwiązania współdziałały ze sobą i dotykały tych miejsc, które faktyczne przyczyniają się do wzrostu rachunków. Oprócz kontroli zużycia prądu i instalacji urządzeń do jego oszczędzania – innym pomysłem na ograniczenie wydatków jest także weryfikacja umowy i znalezienie innego dostawcy. Tego typu działanie może przynieść spore oszczędności, szczególnie jeśli będziemy w stanie znaleźć ofertę z gwarancją ceny. W dobie galopującej inflacji tańszy prąd dla firm może być zbawieniem dla budżetu organizacji. Jeśli poszukują Państwo wiarygodnego doradcy, który fachowo zaprojektuje politykę energetyczną firmy, zapraszamy do kontaktu z Eco dla Biznesu!