Dlaczego sytuacja na Ukrainie przekłada się na rosnące ceny energii?

Temat zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę nie schodzi z pierwszych stron gazet i portali informacyjnych. To rzecz jasna nie może dziwić. Sytuacja geopolityczna na wschodzie Europy ma swoje dalsze implikacje w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich jest energetyka. Jaki jest wpływ Rosji na ceny prądu? Dlaczego prąd i gaz drożeją przez Rosję? Czy są alternatywne pomysły na zrównoważenie budżetu dla polskich przedsiębiorstw?

Rosja-Ukraina – prąd drożeje

Ceny energii elektrycznej oraz gazu ziemnego są pod silną presją agresji Rosji na Ukrainę. Prąd drożeje między innymi dlatego, że rosną ceny gazu, który jest niezbędny do jego wytworzenia. Na Towarowej Giełdzie Energii w marcu średnia ważona miesięczna cena energii elektrycznej ukształtowała się na poziomie 683,59 zł/MWh, czyli aż o 157,70 zł/MWh wiecej w porównaniu ze średnią ceną z lutego. Kwiecień i maj upływają pod znakiem kolejnych wahań.

Ukraina – Rosja – ceny gazu

Wpływ Rosji na ceny energii jest jeszcze bardziej widoczny w notowaniach gazu ziemnego. Średnia cena na rynku spotowym wyniosła w marcu 703,44 zł/MWh, co przełożyło się na wzrost aż 320,38 zł/MWh względem lutego 2022 roku. Kwiecień przyniósł w tym zakresie nieco uspokojenia (506,83 zł/MWh). Z czego dokładnie wynikają tak duże fluktuacje i co może przynieść nam przyszłość?

Ukraina – Rosja – ceny energii są pochodną podaży

Dlaczego energia drożeje? Początkowo głównym motywem powodującym wahania była panika na rynkach. Inwestorzy obawiali się o dostawy rosyjskiego gazu do Europy. Tuż przed wybuchem wojny Rosja odpowiadała za 45% dostaw surowca do Unii Europejskiej. Z czasem sytuacja geopolityczna zaczęła się coraz bardziej klarować. Dziś już wiemy, że od 27 kwietnia Gazprom Export nie realizuje dostaw gazu do Polski i Bułgarii. Kwestią czasu wydaje się odcięcie kolejnych krajów. W tym wypadku pomocny w utrzymaniu równowagi jest czas. Państwa europejskie podpisują umowy na dostawy z innymi spółkami, rośnie także produkcja energii z wiatru i słońca. Wpływ Rosji na ceny energii jest zatem widoczny i długoterminowy, ale powinien już podlegać stabilnej ścieżce rozwoju.

Ceny energii a wojna na Ukrainie – rozwiązaniem mogą był OZE

Gdy już wiemy jak prezentuje się relacja sytuacja na świecie a ceny prądu i gazu, warto rozejrzeć się za alternatywami równoważącymi budżet przedsiębiorców. Wpływ Rosji na ceny prądu nie musi mieć decydującego wpływu dla kosztów biznesu. Przekonują się o tym budżety tych jednostek, które w swoich procesach wykorzystują zielone technologie. Energia pozyskiwana z wiatru czy promieni słonecznych jest niewyczerpalna i praktycznie darmowa. Opłacalności inwestycji w fotowoltaikę nie podważają nawet nieco droższe komponenty zwiększające poziom autokonsumpcji. Jak się bowiem okazuje, Rosja dostarcza około 17% światowego niklu, który jest istotnym elementem w produkcji baterii litowo-jonowych (magazyny energii). Przeciętna firmowa mikroinstalacja zwraca się nadal w kilka lat, co przy żywotności paneli na poziomie około 30 lat gwarantuje uzyskanie olbrzymich oszczędności i bezpieczeństwa energetycznego.

Ceny prądu a wojna na Ukrainie – zakup zielonej energii

Europa dąży do neutralności klimatycznej, a więc sytuacji, w której gospodarka emituje nie więcej gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla, tlenków siarki czy azotu), niż pochłania środowisko. Inwestycje nakierowane na realizację celów zrównoważonego rozwoju mogą liczyć na atrakcyjne współfinansowanie. Przedsięwzięcia polegające na budowie systemów odnawialnych źródeł energii nie zawsze są jednak możliwe do wykonania. Ograniczeniem może być tu niewystarczająca infrastruktura lub przestrzeń. Czy to zamyka drogę do zielonych technologii? Oczywiście nie! Rozwiązaniem mogą być kontrakty na dostawy energii z gwarancją pochodzenia! Tani prąd dla firm powinien być z jednej strony stabilny, z drugiej także wspierający politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. Te elementy zapewniają właśnie dostawy energii pochodzącej z produkcji ekologicznej. Jeśli zastanawiają się Państwo, jak zawrzeć podobną umowę i ile można na tym zaoszczędzić, zapraszamy do kontaktu z doradcami Eco dla Biznesu!

Ceny energii a wojna na Ukrainie – podsumowanie

Dlaczego energia drożeje? Wpływ Rosji na ceny prądu i gazu jest zauważalny. Po początkowych dynamicznych zmianach rynek powoli się stabilizuje i przechodzi na długoterminową ścieżkę wzrostów. To z jednej strony może cieszyć, ponieważ zminimalizowano niepewność, z drugiej martwi podmioty, których zyski w dużej mierze uzależnione są od tanich surowców. Każdy przedsiębiorca, niezależnie czy mówimy o butiku, sieci hoteli czy zakładzie przemysłowym, powinien przeanalizować dostępne alternatywy. Zielone technologie stanowią odpowiedź na rosnące obciążenia za dostarczanie energii. Prąd z OZE można produkować we własnych instalacjach lub kupować go z rynku. W tym celu niezbędna będzie analiza profilu energetycznego firmy, podpisanej umowy, a także dostępnych opcji. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrana oferta jest optymalna, warto podjąć kontakt z doradcami Eco dla Biznesu!