Sposoby na oszczędności energii elektrycznej w firmie

Ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce należą do najwyższych w całej Europie. Nie inaczej jest z dynamiką ich zmian. Wzrosty daleko wyprzedziły te odnotowywane w krajach sąsiednich. Wszystko to sprawia, że udział wydatków związanych z zaopatrzeniem firmy w energię wynosi dziś od 5% do nawet 40%, w zależności od profilu działalności przedsiębiorstwa. Gdzie szukać oszczędności w firmie? Czy możliwa jest redukcja kosztów w firmie produkcyjnej poprzez zmianę dostawcy energii?

Oszczędzanie energii – czy to możliwe?

Oszczędzanie prądu to jedno z kluczowych wyzwań początków drugiej dekady XXI wieku. Wiele firm szuka uniwersalnych rozwiązań, które są proste do zaadaptowania w różnych okolicznościach. Niestety takich możliwości jest stosunkowo niewiele. Praktycznie każde urządzenie lub praktyka jest skuteczna tylko w danym środowisku. Popularnym pomysłem na oszczędności w firmie jest fotowoltaika. Jej montaż uzależniony jest jednak od dostępnej przestrzeni. Firmy zlokalizowane w biurowcach mają zamkniętą drogę do budowy własnej elektrowni PV. Są jednak inne sposoby na oszczędzanie energii w przedsiębiorstwie. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów, które z powodzeniem można zastosować tak w dużej firmie przemysłowej, jak i małym biurze.

Pomysły na oszczędzanie prądu w codziennej pracy

Oszczędności w firmie produkcyjnej można osiągnąć staraniami własnymi podmiotu, jak i wdrożeniem ekologicznych praktyk w działaniach pracowników. W tym drugim przypadku niezwykle istotne jest stworzenie odpowiedniej strategii oszczędzania prądu, która zamienia idee na obowiązujące zasady. O jakich regułach mówimy?

  • Efektywne użytkowanie klimatyzacji – oszczędności w firmie mogą być osiągnięte poprzez efektywne użytkowanie klimatyzacji i powstrzymanie się przed ustawianiem niskiej temperatury.
  • Wyłączanie urządzeń biurowych – pozostawianie maszyn czy komputerów w trybie stand-by generuje zużycie prądu. Wychodząc z pracy, warto je całkowicie wyłączyć i wyciągnąć ładowarkę z gniazdka. To dobra praktyka na oszczędzanie energii w firmie.
  • Nie drukuj wszystkiego! – drukarka to jedno z tych urządzeń, które duże zużycie generuje przy czynnej pracy. Często przyzwyczajamy się do dokumentów w formie papierowej czy jednak zawsze są one niezbędne?
  • Czajnik elektryczny – zaleca się gotowanie tylko takiej ilości wody, jaka będzie aktualnie zużywana. Dobrym pomysłem na oszczędzanie prądu jest także wspólne przygotowanie kawy i herbaty ze współpracownikami.
  • Naturalne oświetlenie – do efektywnej pracy niezbędne jest właściwe oświetlenie biuro. To można osiągnąć w sposób naturalny – wystarczy nie zasłaniać rolet i przemalować ściany na biało.

Redukcja kosztów w firmie produkcyjnej – co jeszcze można zrobić?

Oszczędności w firmie można osiągnąć także innymi kanałami. Równie dużo może zaoferować samo przedsiębiorstwo. Analizę opcji warto rozpocząć od oświetlenia. Oszczędzanie prądu wymaga wymiany starych i nieefektywnych źródeł zasilania na oświetlenie LED. Tego typu żarówki pobierają wielokrotnie mniej prądu niż urządzenia oparte na wiekowych technologiach, a dodatkowo są bardziej wydajne. Światło LEDowe jest także zdrowsze dla oczu. Wszystko to sprawia, że początkowy wydatek związany z modernizacją zwraca się stosunkowo szybko.

W tym kontekście warto także zadbać o właściwe rozmieszczenie źródeł oświetlenia. Niestety nadal zdarzają się sytuacje, że włączenie przycisku uruchamia światła na całym piętrze. Jeśli w danym dniu pracuje tam tylko kilku pracowników, dużo lepszym pomysłem jest możliwość włączania konkretnych sekcji. Oszczędzanie energii generują także czujniki światła montowane na klatkach schodowych w kuchniach czy łazienkach.

Innym pomysłem na redukcję kosztów w firmie produkcyjnej jest zakup maszyn i urządzeń z efektywną klasą energetyczną. Tańsze maszyny obsługujące klasę G generują duże ilości zużytego prądu. Początkowe oszczędności budżetowe bardzo szybko są wyrównane poprzez wzrost rachunków za prąd. Dużo lepszym pomysłem jest taki dobór maszyn przemysłowych, lodówek czy telewizorów, które działają w klasie energetycznej A, a tym samym pozwalają na oszczędzanie prądu.

Gdzie szukać oszczędności w firmie – sprawdź umowy z dostawcą energii!

Rynek energii został uwolniony wiele lat temu. Dzisiaj każdy sprzedawca może dyktować politykę cenową według własnego uznania. Oznacza to, że między poszczególnymi ofertami mogą zachodzić bardzo duże różnice. Jeśli zależy nam na oszczędności w firmie produkcyjnej, powinniśmy zweryfikować obowiązujące nas umowy lub zdecydować się na profesjonalne doradztwo energetyczne dla firm. Warto rozważyć między innymi utrzymanie kosztów energii na stałym poziomie w perspektywie długookresowej. Oferty tego typu znajdują się w portfolio firmy Eco dla Biznesu.

Inną kwestią jest korzystanie z zielonych technologii i jego wpływ na oszczędzanie energii. Czy tani prąd dla firmy może być ekologiczny także wtedy, gdy nie mamy możliwości zainstalowania fotowoltaiki? Odpowiedź jest jednoznacznie twierdząca. Każdy przedsiębiorca ma możliwość kupienia energii z gwarancją pochodzenia, która nie tylko pozwala na oszczędności w firmie, ale także wzmacnia pozytywny wizerunek na rynku. Specjaliści wskazują, że zaadaptowanie tego rozwiązania w przedsiębiorstwie daje zwielokrotnione zyski.