Czy warto instalować dach z paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika na dachu

Fotowoltaika na dachu na stałe wpisała się w krajobraz Polski. Przemierzając miasta i mniejsze miejscowości łatwo zauważyć, że dziś średnio co szósty dom jednorodzinny ma zamontowane panele słoneczne. W ślad za tym trendem idą też firmy. Liczne korzyści, jakie płyną z pozyskiwania energii z darmowego, odnawialnego źródła, są trudne do przecenienia. W niniejszym artykule skupimy się na technicznym omówieniu możliwości zainstalowania fotowoltaiki na dachu kopertowym i płaskim. Zastanowimy się także, czy możliwe jest stworzenie dachu z paneli fotowoltaicznych.

Dach z paneli fotowoltaicznych – czy to możliwe?

Dachy z fotowoltaiki, czyli tak zwane dachy solarne to praktyczne rozwiązanie wykorzystywane na całym świecie. Technologia BIPV staje się także coraz popularniejsza w sektorze biznesowym w Polsce. Co to takiego? Mówiąc w uproszczeniu – użycie specjalnych paneli słonecznych zamiast pokrycia dachowego. Dachówka fotowoltaiczna nadaje instalacji PV nową funkcję, zapewniającą obiektowi ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Do jej wykonania wykorzystuje się dachówki fotowoltaiczne, które swoim wyglądem i kształtem są zbliżone do tradycyjnych dachówek. Po przykręceniu do łat i zapewnieniu odpowiedniej szczelności, stanowią integralną część budynku, a jednocześnie produkują energię elektryczną do zasilania urządzeń znajdujących się w firmie.

Na jakim dachu można montować fotowoltaikę?

Dachy z paneli fotowoltaicznych (BIPV) mają trzy znaczące wady:

  • Są stosunkowo drogie – koszty wyższe o około 250% w stosunku do montażu przytwierdzanego do gotowego poszycia.
  • Zapewniają niższą o około połowę wydajność.
  • Z uwagi na ograniczone możliwości skorygowania kąta nachylenia, opcją jest jedynie fotowoltaika na dachu kopertowym.

Z uwagi na te czynniki, dużo popularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych konstrukcji do przytwierdzenia paneli słonecznych do różnych poszyć dachowych. Na jakim dachu można montować fotowoltaikę? Z uwagi na prężny rozwój branży, aktualnie nie ma żadnego problemu, aby znaleźć rozwiązania dedykowane dachom pokrytym: blachą, blachodachówką, gontem, mostkami trapezowymi, papą, styropapą czy karpiówką.

Jakie są korzyści z fotowoltaiki na dachu?

Alternatywami dla montażu fotowoltaiki na dachu jest wykorzystanie gruntu lub elewacji. Do głównych zalet instalacji dachowych w firmie zaliczamy:

  • Oszczędność przestrzeni – budynki firmowe, hale produkcyjne oraz różne obiekty administracyjne często dysponują dużymi dachami. Zagospodarowanie ich na rzecz własnej elektrowni fotowoltaicznej nie generuje kosztów pozyskania gruntów, wykonania opinii geodezyjnych czy robienia przekopów.
  • Niższe koszty – ważnym czynnikiem określającym wydatki na panele słoneczne jest nachylenie dachu. Fotowoltaika będzie tańsza dla dachów skośnych i nieco droższa dla powierzchni płaskich. W obu przypadkach stanowić będzie ograniczony wydatek w stosunku do instalacji gruntowej.
  • Powszechność – nie ma wątpliwości, że montaż fotowoltaiki na dachu wymaga posiadania doświadczenia i uprawnień. Na rynku znajdziemy jednak więcej firm specjalizujących się w instalacji fotowoltaiki na dachu niż tych wkopujących konstrukcje w grunt czy przytwierdzających panele do ściany. Ta zaleta ma jednak też ciemną stronę – wiele wykonawców nie gwarantuje odpowiedniej jakości. Zawsze należy dokładnie zweryfikować firmę, której powierza się montaż paneli na dachu!

Czy fotowoltaika na dachu to dobre rozwiązanie?

Kwestia umiejscowienia paneli słonecznych jest bardzo ważna. Pozwala ona zoptymalizować koszty firmy, a z drugiej strony decyduje o opłacalności całej inwestycji. Dokonanie trafnego wyboru maksymalizuje korzyści z fotowoltaiki, o których szerzej pisaliśmy w artykule Czy fotowoltaika dla firm się opłaca. Wielu klientów zastanawia się, czy fotowltaika na płaskim dachu to dobre rozwiązanie. Swoje wątpliwości argumentują trudnościami w osiągnięciu wymaganego kąta do efektywnej pracy modułów (30-40°). Ten można łatwo uzyskać dzięki zastosowaniu tak zwanych ekierek, czyli specjalnej konstrukcji na dach płaski. Fotowoltaika na dachu jest także bezpieczna. Każda instalacja o mocy przekraczającej 6,5 kWp (a więc właściwie wszystkie elektrownie firmowe), musi przejść kontrolę rzeczoznawcy przeciwpożarowego. On dba o to, aby cały system został wyposażony w ochronniki i zabezpieczenia, które chronią przed przepięciami i wyładowaniami. Zdarzają się też pytania o to, czy panele słoneczne niszczą dach? Odpowiedź jest tu jednoznacznie negatywna, ale pod warunkiem, że skorzystamy z usług fachowców. Przy prawidłowym montażu nie ma możliwości, aby nasz dach doznał uszkodzeń.

Jaki dach pod fotowoltaikę – gdzie znaleźć rzetelnego wykonawcę?

Rynek zalała fala mniejszych i większych firm oferujących usługi montażu fotowoltaiki na dachu. Jest to zjawisko typowe dla branż rozwijających się, gdzie popyt zdecydowanie przekracza podaż. Żeby jednak nie paść ofiarą nierzetelnego instalatora, należy:

  • Zbadać NIP w rejestrach zadłużenia.
  • Zweryfikować portfolio realizacji, szczególnie tych związanych z montażem fotowoltaiki na dachu.
  • Poprosić o uprawnienia monterów.
  • Przeanalizować oferowane komponenty (szerzej o tej kwestii piszemy w artykule Jaka jest wytrzymałość i żywotność paneli fotowoltaicznych).

Eco dla Biznesu to doświadczony wykonawca instalacji solarnych na dachu. W swojej pracy korzysta wyłącznie z własnych ekip monterskich i sprzętu renomowanych producentów. Do tej pory zrealizowała kilkaset instalacji dla firm, które pozwoliły zaoszczędzić inwestorom miliony złotych. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.