Co to jest fotowoltaika hybrydowa: Jak połączenie różnych źródeł energii wpływa na niezależność energetyczną firm?

W Polsce mamy obecnie ponad 1,2 miliona instalacji fotowoltaicznych. Ponad 98% z nich to tradycyjne elektrownie sieciowe. Pozostałą część stanowią zestawy wyspowe oraz fotowoltaika hybrydowa. W tym artykule przedstawimy ostatni z wymienionych typów. Opiszemy, jak działa fotowoltaika hybrydowa oraz dlaczego jej montaż może być wskazany dla przedsiębiorców realnie myślących o rozwoju swojej marki.

Instalacja hybrydowa – fotowoltaika stworzona dla firm

Klasyczny zestaw PV składa się z modułów, falownika sieciowego, konstrukcji wsporczej, zabezpieczeń oraz okablowania. Nieco inaczej wygląda to w przypadku nowoczesnych rozwiązań zwiększających poziom oszczędności, jaki generuje fotowoltaika. Instalacja hybrydowa to system wykorzystujący energię słoneczną do generowania i akumulowania elektryczności. Od typowej mikroelektrowni różni się dwoma elementami:

  • Inwerterem, który automatycznie i w płynny sposób dostarcza prąd do systemu magazynującego i podłączonej instalacji elektrycznej,
  • Pakietem akumulatorów do przechowania wytworzonej energii.

Fotowoltaika hybrydowa działa w dwóch modelach: wyspowym i sieciowym, co zapewnia użytkownikom dodatkowy pakiet korzyści. Szerzej o zaletach stosowania systemów magazynujących pisaliśmy w artykule „Magazyn energii w firmie – czy to się opłaca, kiedy i dla kogo będzie przydatny?”.

Jak działa instalacja hybrydowa?

Sercem nowoczesnych systemów PV są falowniki hybrydowe. Fotowoltaika w swojej podstawowej roli działa tu podobnie, czyli przekształca prąd stały dostarczany z modułów w prąd zmienny. W odróżnieniu od klasycznych urządzeń sieciowych, inwerter hybrydowy jest także wyposażony w wejście obsługujące magazyny energii, a także sterującą nimi automatykę. Dzięki temu pełni on dwie dodatkowe funkcje:

  • Ładuje akumulatory magazynujące energię.
  • Działa jako przetwornica prądu z akumulatorów, przekształcając strumień DC do AC.

Urządzenie samoistnie wybiera scenariusze, które są najbardziej opłacalne dla użytkowników. Klasyczny model pracy systemów hybrydowych w fotowoltaice wygląda następująco:

  • Godzinny poranne – z uwagi na niewielkie nasłonecznienie, moduły PV generują niewielkie uzyski. Niedobór prądu pobierany jest z sieci.
  • Godziny południowe – w szczycie produkcji fotowoltaika hybrydowa zaspokaja pełne zapotrzebowanie użytkownika, a nadwyżki energii kierowane są do akumulatorów.
  • Godziny popołudniowe – produkcja prądu nadal przekracza bieżące zapotrzebowanie. Z uwagi na pełne naładowanie magazynów, nadmiar energii sprzedawany jest do sieci.
  • Godziny wieczorne – w większości firm prąd o tej porze zużywany jest głównie na oświetlenie i sprzęt sprzątający. Niedobory produkcji pokrywane są z akumulatorów.
  • Godziny nocne – instalacja hybrydowa (fotowoltaika) nie produkuje prądu. Urządzenia zasilane są z akumulatorów, a w przypadku firm z modelem zmianowym – także z sieci, jeśli zmagazynowane zasoby okażą się niewystarczające.

Zrozumienie tego, jak działa instalacja hybrydowa, pozwala dostrzec liczne korzyści z jej użytkowania.

Korzyści z zastosowania zestawu hybrydowego w fotowoltaice firmowej

Dziś już żaden przedsiębiorca nie wątpi, że fotowoltaika w firmie ma sens. Przesądzają o tym z jednej strony wysokie koszty alternatywne, czyli kupowanie drożejącej energii z rynku, z drugiej także względy bezpieczeństwa energetycznego. Awaria sieci może spowodować problemy z zasileniem linii technologicznych oraz urządzeń biurowych, co może skończyć się przestojem i wysokimi kosztami ponownego rozruchu. Ryzykowne jest także pracowanie wyłącznie w modelu wyspowym, gdyż przy potencjalnym niedoborze energii, nie będziemy mieć możliwości uruchomienia sprzętu elektrycznego. Oba te problemy niweluje zestawy hybrydowy. Fotowoltaika tego typu pozwala:

  • zwiększyć autokonsumpcję,
  • minimalizować strumień prądu kupowanego od zakładu energetycznego,
  • ograniczać energię oddawaną do sieci,
  • uzyskać realną niezależność energetyczną,
  • poprawić CSR przedsiębiorstwa,
  • uzyskać źródło prądu, którego żywotność przekracza 25 lat.

Więcej na temat zalet z zastosowania paneli PV w firmie można znaleźć w artykule „Czy fotowoltaika dla firm się opłaca?”.

Gdzie kupić instalację hybrydową?

Fotowoltaika firmowa z dodatkowym osprzętem zwiększającym poziom autokonsumpcji jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Właściciele spółek rozumieją, że ryzyko niestabilności dostaw z publicznej sieci dystrybucyjnej wzrasta z każdym miesiącem. Aby minimalizować potencjalne negatywne skutki, inwestują swoje środki i liczą na szybką stopę zwrotu. Ta zazwyczaj wynosi około 4-5 lat w przypadku fotowoltaiki dla firm. W celu uzyskania gotowego zestawu, zbudowanego na materiałach wysokiej jakości, warto skorzystać z usług Eco dla Biznesu. Firma zrealizowała już kilkaset instalacji firmowych w całej Polsce. Doświadczeni projektanci, inżynierowie oraz monterzy będą w stanie pomóc w zaplanowaniu nawet najbardziej skomplikowanych układów. W celu umówienia audytu zapraszamy do kontaktu.