Axpo systemy magazynowania energii w Polsce

Potrzeba rozwoju systemu magazynowanie energii w Polsce jest niezaprzeczalna. Pogarszający się stan infrastruktury energetycznej oraz rosnąca skala generacji rozproszonej mogą zagrażać stabilności dostaw prądu. W ostatnim czasie świat obiegła informacja, że jeden z europejskich liderów w zakresie rozwoju, budowy i optymalizacji wielkoskalowych systemów magazynowania energii Axpo, poszerzy swoje dotychczasowe działania w Polsce. 

Dlaczego rozwój systemów magazynowania energii jest tak ważny?

Lars Stephan, kierownik ds. polityki i rozwoju rynku w firmie Fluence już w 2022 roku mówił, że „Istnieje wyraźna potrzeba magazynowania, aby pomóc rozwiązać wyzwania, przed którymi stoimy w obecnym kryzysie energetycznym, i jest to kluczowe, jeśli chcemy osiągnąć nasze nowo uzgodnione strategiczne cele energetyczne w Europie”. O co dokładnie chodzi? W czym może pomóc rozwój systemu magazynowania?

  • W wykorzystaniu energii pochodzącej z OZE – wraz z rosnącym zainteresowaniem energią odnawialną, w szczególności dotyczącej turbin wiatrowych i fotowoltaiki dla firm, konieczne staje się skuteczne gromadzenie produkcji w okresach nadwyżek (np. gdy wiatr wieje silniej lub słońce świeci mocniej), aby móc ją użyć w okresach niedoboru.
  • W poprawie bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego – rozwiązania magazynowania energii w Axpo lub z innych źródeł, mogą pomóc w zniwelowaniu wahania dostępności energii, zwłaszcza w przypadku niestabilnych strumieni generacji, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa.
  • W osiągnięciu celów redukcji emisji zanieczyszczeń – dzięki bateriom akumulującym można ograniczyć konieczność korzystania z tradycyjnych, często bardzo emisyjnych źródeł energii.
  • W zwiększeniu niezależności energetycznej – kraje i regiony, które rozwijają zaawansowane wielkoskalowe magazyny energii, zwiększają swoją niezależność energetyczną od importu surowców z zagranicy. O tym, jak ważny jest ten aspekt, przekonaliśmy się po wybuchu wojny na Ukrainie.
  • W rozwoju decentralizacji rynku energetycznego – magazyny energii są integralną częścią większości idei społeczności energetycznych. Spółdzielnie, klastry czy mikrosieci pozwalają zwiększyć odporność na awarie i lepiej dopasować infrastrukturę do lokalnych potrzeb.

System magazynowania energii w Polsce

axpo systemy magazynowania energii w polsce

Temat magazynowania energii w Polsce jest żywo dyskutowany od dłuższego czasu. Od lat wykorzystuje się u nas systemy umiejscowione przy elektrowniach szczytowo-pompowych, u odbiorców w przemyśle i rolnictwie, a także u prosumentów. Ich łączna moc w październiku 2023 roku nieznacznie przekroczyła 2000 MW. To kropla w morzu potrzeb, o czym najlepiej przypomina cel określony w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku. Zgodnie z nim już za kilkanaście lat ma funkcjonować u nas około 5 GW mocy w prosumenckich oraz wielkoskalowych magazynach energii. Pomóc w tym mogą działania planowane do wdrożenia przez Axpo Polska. 

Doświadczenia Axpo w Europie

Grupa Axpo jest największym szwajcarskim producentem energii odnawialnej. Zajmuje się także jej dalszą sprzedażą. Misją firmy jest wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu wytwarzania zielonej energii w celu zapewniania zrównoważonej przyszłości naszej planety. Działania Axpo obejmują już ponad 30 krajów położonych w Europie, Ameryce Północnej i Azji.

Rozwiązania z segmentu systemów magazynowania były do tej pory wprowadzane w Szwajcarii i Szwecji. W lutym 2024 roku otworzono magazyn baterii litowo-jonowych o mocy 20 MW w Landskronie. Niedawno rozpoczęto także budowę obiektu o projektowanej mocy 25 MW, który ma powstać w Filipstad, 300 km na zachód od Sztokholmu. 

Usługi, które mają zostać wprowadzone w Polsce, są naturalną konsekwencją aktywności podejmowanych w innych regionach. Jak wspomina Frank Amend, dyrektor zespołu Baterii i systemów hybrydowych w Grupie Axpo: „Otwarcie dedykowanej linii biznesowej w Polsce to dla nas ważny krok”.

Zielone energia jest szczególnie ważna dla firm

Żyjemy w czasach rosnącej świadomości mieszkańców w zakresie potrzeb środowiska. Konsumenci doceniają te marki, które działają zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Są w stanie płacić im więcej i być lojalni, jeśli tylko wiedzą, że produkcja nie wpływa negatywnie na przyrodę i bioróżnorodność. Pomaga w tym wykorzystanie zielonej energii odnawialnej z własnych instalacji lub z sieci. W ramach usługi doradztwa energetycznego dla biznesu można już teraz zawrzeć korzystną umowę na dostawy prądu z gwarancją pochodzenia OZE. Taka energia będzie nie tylko zielona, ale także stabilniejsza cenowo. W celu poznania szczegółów zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami Eco dla Biznesu.

Źródła:

 e-magazyny.pl/aktualnosci/magazyny-energii/ue-powinna-wzmocnic-rozwoj-rynku-magazynowania-energii/ dostęp 22.02.2024 r. 

 globenergia.pl/ile-jest-magazynow-energii-w-polsce-liczba-nie-powala/ dostęp 22.02.2024 r.

 axpo.com/pl/pl/poznaj-Axpo/media/informacje-prasowe.detail.html/media-releases/2023/axpo-battery-storage-in-poland-will-aid-grid-stability.html dostęp 22.02.2024 r.