Co lepsze: fotowoltaika czy solary? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, często nie zdając sobie nawet sprawy z podstawowych różnic dzielących oba typy urządzeń. Specjalnie z myślą o nich stworzyliśmy artykuł, który agreguje fundamentalne zasady użytkowania instalacji PV oraz paneli solarnych.
Fotowoltaika a solary – różnice związane z przeznaczeniem i zasadą działania
Z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej pod tytułem. „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” wynika, że energia pozyskiwana z promieni słonecznych jest najbardziej rozwojowym sektorem odnawialnych źródeł energii nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Każdego miesiąca w budynkach mieszkalnych, przedsiębiorstwach i gospodarstwach rolnych, buduje się tysiące mikroinstalacji fotowoltaicznych. Pozwalają one na pozyskanie darmowej energii elektrycznej. Słońce padające na moduły generuje prąd stały, który po przesłaniu do falownika zostaje poddany konwersji. W ten sposób uzyskiwany jest prąd zmienny zasilający urządzenia elektryczne. A jak to wygląda w przypadku kolektorów słonecznych?
Fotowoltaika a solary – kolektory słoneczne
Czy solary wytwarzają prąd? Nie. Montując kolektory słoneczne, nie uzyskamy energii elektrycznej. Te urządzenia są właściwym rozwiązaniem do zaopatrzenia obiektu w ciepło. Zasada działania jest zbliżona do paneli fotowoltaicznych, choć zastosowano zupełnie odmienną technologię. W tym wypadku promienie słoneczne padające na powierzchnię paneli są pochłaniane przez absorbery i w kolejnym kroku zamieniane w ciepło. Wygenerowana w ten sposób energia jest transportowana za pomocą czynnika grzewczego do zasobnika. Odpowiednio dobrane i zaprojektowane solary zaspokajają potrzeby wszystkich domowników na c.w.u. w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni.
Fotowoltaika a solary – różnice związane z uniwersalnością zastosowania
Funkcjonalność obu rozwiązań, nie jest jedyną różnicą między solarami i fotowoltaiką. Istotna jest chociażby uniwersalność. Energia elektryczna pozyskana z promieniowania słonecznego, może zostać wykorzystana na różne cele, w tym do ogrzania domu. Wystarczy zamontować pompę ciepła lub grzejniki elektryczne. Panele solarne działają z kolei jednotorowo. Ich wykorzystanie ogranicza się do generowania ciepłej wody użytkowej, podgrzewania wody basenowej lub w specyficznych okolicznościach – chłodzenia budynków. Co jest zatem bardziej uniwersalne: fotowoltaika czy solary? Zdecydowanie te pierwsze.
Fotowoltaika a solary – różnice związane z efektywnością
Co lepsze solary czy fotowoltaika? Biorąc pod uwagę efektywność urządzeń zdecydowanie instalacja PV. Pozyskiwanie energii elektrycznej trwa cały rok kalendarzowy. Dni słoneczne trafiają się zarówno w lipcu, jak i grudniu. Jeśli moduły nie są pokryte warstwą śniegu, nie ma żadnych przeciwwskazań do produkcji prądu przy mrozach. Energia jest wykorzystywana na bieżące funkcjonowanie jednostki, a w przypadku nadwyżek sprzedawana do zakładu energetycznego. Na efektywność instalacji wpływają także uniknięte wydatki, związane z wysokimi kosztami energii elektrycznej. Jest to doskonałe źródło wspierające inne sposoby na oszczędności energii elektrycznej w firmie. Instalacje solarne nie dają możliwości magazynowania/sprzedawania nadwyżek energii cieplnej. Produkcja w okresie letnim nie jest w pełni konsumowana, z kolei w czasie zimy działa uzupełniająco dla systemu ogrzewania.
Fotowoltaika a solary – dofinansowania
Jeśli w rozważaniach: fotowoltaika a solary, znaczenie mają finanse, warto zdecydować się montaż tych pierwszych. Instalacje PV mogą podlegać dotacji z różnych programów. Mój Prąd wspiera rozwój OZE w gospodarstwach domowych, podobnie działa Czyste Powietrze, gdzie fotowoltaika może stanowić uzupełnienie wymiany źródła ciepła. Powstają też programy przeznaczone dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Firmy mogą z powodzeniem startować w naborach na fundusze europejskie. Montaż solarów nie jest tak rozpowszechniony i wspierany. Ewentualne dofinansowania są obecnie ograniczone do projektów parasolowych realizowanych przez gminy.
Czy opłaca się założyć kolektory słoneczne?
Solary? Fotowoltaika? A może jeszcze inne OZE? Decyzja każdorazowo musi być dostosowana do potrzeb. Biorąc pod uwagę efektywność rozwiązania, jego dostępność, racjonalność ekonomiczną czy uniwersalność, bez dwóch zdań korzystniej jest zamontować panele PV. Mogą one być wykorzystane zarówno do produkcji prądu, jak i ciepła. O innych ich zaletach piszemy też w artykule Czy fotowoltaika dla firm się opłaca. Kolektory słoneczne są świetnym rozwiązaniem przy podgrzewaniu wody basenowej i całkiem nieźle sprawdzają się jako wsparcie przygotowania centralnej wody użytkowej. Mają też jednak szereg wad i ograniczeń, które decydują ostatecznie o ich ograniczonym zasięgu. Szczególnie dla klienta biznesowego. Jeśli interesuje Państwa budowa instalacji fotowoltaicznej na firmie, zapraszamy do kontaktu z doradcami Eco dla Biznesu. Działania wykonujemy kompleksowo: od audytu, przez projekt, montaż, aż na załatwieniu formalności kończąc.