Czy JDG wymaga przejścia na taryfę dla firm? Jaka taryfa za prąd w jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najpopularniejszą w Polsce metodą prowadzenia biznesu. Równocześnie wielu mikroprzedsiębiorców rejestruje swoją działalność w miejscu zamieszkania. To rodzi pytania, między innymi o to, czy należy zawierać nową umowę na dostawy prądu dla jdg? Taryfa dla firm wiąże się przecież z zupełnie innymi kosztami. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo, kiedy występuje obowiązek zmiany porozumienia ze sprzedawcą energii oraz w jaki sposób można z takiego kontraktu zrezygnować. Dla osób, które prowadzą firmę w domu – a prąd jest znacznym kosztem, pomocne będą poniższe wskazówki.

Taryfy prądu dla firm a jdg

Skąd brać prąd w działalności gospodarczej? Zazwyczaj korzysta się z usług sprzedawcy energii elektrycznej, z którym zawierana jest odpowiednia umowa. Podstawowym składnikiem porozumienia jest określenie obowiązującej grupy taryfowej. W Polsce wyróżniamy cztery taryfy:

  • Taryfę G – przeznaczoną dla gospodarstw domowych.
  • Taryfę C – przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw,
  • Taryfę B – przeznaczoną dla średnich i dużych przedsiębiorstw.
  • Taryfę A – przeznaczoną dla zakładów przemysłowych i innych dużych odbiorców prądu.

Która z nich będzie odpowiednia dla jdg? Taryfa dla firm czy gospodarstw domowych?

Jednoosobowa działalność gospodarcza – taryfa dla firm

Przedsiębiorcy wynajmujący przestrzeń biurową dla prowadzenia działalności gospodarczej zawierają umowę w oparciu o grupę taryfową C. Większe wątpliwości budzi kształt porozumienia, gdy firma zarejestrowana jest na mieszkanie lub dom. Czy dla wydzielonej przestrzeni pod wykonywanie aktywności zawodowych, należy zamontować oddzielne oprzyrządowanie pomiarowe i zawrzeć nową umowę z zakładem energetycznym? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. W tradycyjnym porozumieniu sprzedawca zabezpiecza się, żądając od użytkownika wykorzystania przesyłanego produktu zgodnie z umową. Jeśli zatem ten zobowiązuje się stosować go na cele gospodarstwa domowego, a w praktyce zasila prądem komputery, sprzęt biurowy, maszyny stomatologiczne czy inne urządzenia związane z prowadzoną działalnością, korzysta z niego nielegalnie. Sprzedawca ma w tej sytuacji prawo naliczyć kary umowne. Nie ma tu znaczenia, jakiej wielkości jest pobór energii, ważne jest to, że firma prowadzona jest w domu, a prąd pobierany jest na jej potrzeby. Prowadząc działalność gospodarczą, taryfa dla firm oraz oddzielny licznik energii elektrycznej są obowiązkowe.

Prąd na firmę w mieszkaniu – czy jest droższy?

Jakich stawek spodziewać się, gdy właściciel prowadzi działalność gospodarczą w domu, a prąd wykorzystywany na jej potrzeby? Taryfy A, B i C nie podlegają zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki. Tym samym ich ceny kształtowane są przez czynniki rynkowe i marże zakładów energetycznych. W efekcie jednoosobowa działalność za 1 kWh prądu zapłaci średnio 3-4 razy więcej niż gospodarstwa domowe. A to nie koniec wydatków jdg. Taryfa dla firm uzupełniana jest na rachunku za prąd o wyższe kwoty opłaty mocowej czy stawki sieciowej (co wiąże się z większą mocą umowną dla klienta biznesowego). Więcej na ten temat piszemy w artykule Droższy prąd. Z czego to wynika?. Co w takie sytuacji może zrobić mikroprzedsiębiorca? Jak legalnie kupować tańszy prąd dla firm?

Jednoosobowa działalność gospodarcza a prąd taryfa dla firm może być negocjowana

Rynek energii został uwolniony już ponad 15 lat temu. Każdy konsument, niezależnie czy jest gospodarstwem domowym, firmą czy jednostką publiczną, może podpisać umowę z dowolnym sprzedawcą. Ten ostatni nie musi być jednocześnie właścicielem sieci dystrybucyjnej. Ta swoboda pozwala porównywać ceny i wybierać oferty najkorzystniejsze. W dobie dynamicznie wzrastającej inflacji zalecane są szczególnie te propozycje, które proponują:

  • Gwarancję stałej ceny przez najbliższe lata.
  • Gwarancję pochodzenia 100% OZE.
  • Pakiet usług dodatkowych.
  • Możliwość negocjacji kształtu umowy.

Takie oferty pozwalają zaoszczędzić na bieżącym zużyciu, a dodatkowo wzmacniają kwestie wizerunkowe biznesu. Klienci są coraz bardziej świadomi zmian klimatycznych i chętniej kupują produkty i usługi o niskim śladzie węglowym.

Kiedy należy przejść na taryfę dla firm – podsumowanie

Rachunki za prąd w działalności gospodarczej odpowiadają nawet za 20% łącznych kosztów. To dobry argument, aby podejść do tematu podpisywania umowy ze sprzedawcą energii z głową. Aby legalnie prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, taryfa dla firm jest niezbędna. Jednocześnie nie ma przykazu, aby porozumienie podpisywać z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Jak pokazują realia rynkowe, dużo korzystniejsze warunki mają inni dostawcy. Może się okazać, że dla działalności gospodarczej w domu, prąd będzie za ich pośrednictwem znacznie tańszy. Jeśli nasza umowa została zawarta jakiś czas temu, warto sprawdzić jej postanowienia i porównać z innymi propozycjami. Możliwe, że niepotrzebnie przepłacamy za coś, co pochodzi ze spalania węgla, a nie z produkcji w urządzeniach OZE. W przypadku zainteresowania zawarciem nowego kontraktu zachęcamy do kontaktu z doradcami Eco dla Biznesu. Przeprowadzimy analizę faktur, rozpoznamy rzeczywiste potrzeby i dokonamy zmiany umowy na korzystniejszą.