Prąd dla fabryk i zakładów produkcyjnych

Przez ostatni rok ceny prądu w Polsce wzrastały w sposób dynamiczny. Podwyżki nie ominęły także sektora fabryk i zakładów przemysłowych. Głównie z tego powodu coraz więcej spółek dokonuje restrukturyzacji i wstrzymuje produkcję mniej rentownych dóbr. W tym kontekście rodzi się pytanie, czy jest jakaś alternatywa? Czy prąd dla zakładów produkcyjnych może być tańszy? Jak zdecydować, który dostawca prądu do fabryki będzie najlepszy?

Energia elektryczna dla fabryk i zakładów produkcyjnych – jaka grupa taryfowa?

Energia elektryczna dla zakładów produkcyjnych i fabryk może być dostarczana w dwóch grupach taryfowych. Najwięksi wytwórcy, posiadający rozbudowany, nowoczesny park maszynowy oraz sieć biur, są zobligowani do skorzystania z taryfy A. W tym wypadku sprzedawcy przygotowują oferty indywidualne, niejednokrotnie składają je w przetargach lub na aukcjach zakupu energii elektrycznej. Z uwagi na kluczową rolę prądu w całym procesie produkcyjnym, wymagania stawiane sprzedawcom są w stanie spełnić tylko największe firmy. Dużo większą swobodę w wyborze dostawcy prądu dla fabryki mają mniejsze zakłady produkcyjne. Są one podłączone do sieci średniego napięcia i rozliczają się w oparciu o jedną z taryf należących do grupy B.

Energia elektryczna dla fabryk i zakładów produkcyjnych – jakie są możliwości?

Prąd dla zakładów produkcyjnych, fabryk, centrów handlowych, hoteli, szpitali, stacji paliw czy szklarni dostarczany jest w oparciu o taryfę B. W tym wypadku odbiorców dzieli się na dwie grupy ze względu na moc umowną:

  • o mocy umownej poniżej 40 kW,
  • o mocy umownej przekraczającej 40 kW.

Klienci znajdujący się w pierwszej grupie mają do wyboru taryfę B11 (jednostrefową) i B12 (dwustrefową). Odbiorcy o mocy umownej przekraczającej 40 kW mogą pozyskiwać prąd z większej liczby wariantów taryfowych. Oprócz odpowiedników taryf B11 i B12 (B21 i B22) do ich dyspozycji pozostaje taryfa trójstrefowa B23 (szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby) i taryfa czterostrefowa B24. Możliwości, według których może być dostarczana energia elektryczna dla fabryk, jest zatem dużo, a wszystko to przekłada się na potencjalne oszczędności.

Jaki dostawca prądu do fabryki? – ważne, żeby nie stać w miejscu

Prąd dla fabryk jest produktem jak każdy inny. Można go kupować u dowolnego sprzedawcy, który jest w stanie zapewnić ciągłość dostaw. Wielu przedsiębiorców mimo zmieniających się cenników i koniunktur rynkowych od lat korzysta z jednej umowy. Warunki, na jakich kupują energię elektryczną dla fabryk, są dalekie od konkurencyjnych – umowa na czas nieokreślony, brak możliwości indywidualnej negocjacji, wyższe stawki za prąd, brak gwarancji stałości ceny. Pozostając w miejscu, tańszy prąd dla firm będzie nieosiągalny. Tymczasem wyjście ze strefy komfortu, dostosowanie układów pomiarowych i zdecydowanie się na sprzedawcę rynkowego pozwala zaoszczędzić na dwa sposoby:

  • poprzez zniwelowanie opłaty handlowej do zera (u dystrybutorów zazwyczaj jest to kilkaset złotych miesięcznie),
  • poprzez niższą stawkę za każdą pobraną kilowatogodzinę energii.

Warto więc rozejrzeć się w ofertach i przez ich porównanie zobaczyć, jaki dostawca prądu oferuje faktycznie najkorzystniejsze warunki.

Jaki dostawca prądu do fabryki? – warto dokładnie przeanalizować warunki

Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki na rynku mamy już kilkuset niezależnych dostawców prądu. Mniejsze firmy, aby zyskać nowe kontakty biznesowe i zapewnić sobie zyski, są w stanie zaoferować ciekawe warunki i bonusy. Prąd dla fabryk może pochodzić z wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co stanowi istotny argument proekologiczny. Przy dużej destabilizacji rynku bardzo ważną korzyścią jest możliwość indywidualnych negocjacji cen oraz zapewnienia sobie gwarancji ich stałości przez okres trzech lat. Zdarza się także, że w oferty włączane są usługi dodatkowe zwiększające rentowność całej zmiany. Jak przekłada się to na budżet firmy? Mówimy tu o oszczędnościach wynoszących nawet kilkanaście procent w ciągu roku! Warto je także połączyć z redukcją kosztów za dostawy gazu.

Prąd dla zakładów produkcyjnych – skąd wiedzieć, która oferta jest najlepsza?

Przy zmianie dostawcy prądu do fabryki jednego możemy być pewni – dostępne opcje są na pewno lepsze niż ta, z której korzystamy od lat. To wystarczający powód do podjęcia działań. Skąd jednak wiedzieć, którą opcję wybrać? Możemy zdać się na intuicję albo podejść do sprawy profesjonalnie. W przypadku tej drugiej opcji zalecamy kontakt z doświadczonym doradcą energetycznym Eco dla Biznesu. Taka osoba na podstawie dostarczonych faktur i wywiadu przekaże konkretne rekomendacje dotyczące oferty zakupu energii elektrycznej. Dzięki temu prąd dla fabryki będzie tańszy i dostosowany do naszego profilu zużycia. Jest to możliwe nawet teraz, gdy kolejne podwyżki z uwagi na sytuację międzynarodową, deficyty węgla i inne czynniki, są tylko kwestią czasu. To odpowiedni moment, aby zadbać o dostawy zielonej energii elektrycznej dla zakładów produkcyjnych i fabryk.