Jak wybrać ofertę energetyczną dla przemysłu, czyli ceny prądu przemysłowego

Wzrost gospodarczy Polski jest nierozerwalnie związany z poziomem uprzemysłowienia. Duże zakłady wytwórcze dostarczają ważne produkty w codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa. Ich działalność jest jednak poddana pewnym ograniczeniom środowiskowym, technicznym i administracyjnym. Jednym z głównych powodów zachwiania równowagą budżetową firm są obecnie koszty energii. Prąd przemysłowy jest rekordowo drogi i niewiele wskazuje na to, aby tendencja kolejnych podwyżek mogła ulec zmianie. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na płaconą stawkę za prąd przemysłowy i rozważyć alternatywne możliwości podpisania umowy.

Ile kosztuje prąd przemysłowy?

Ile kosztuje prąd przemysłowy? Cennik jest w tym wypadku negocjowany indywidualnie i z tego powodu nie podlega żadnemu unormowaniu. Tu w przeciwieństwie do obsługi gospodarstw domowych nie obowiązują sztywne wartości chronione przez Urząd Regulacji Energetyki. To o ile droższy jest prąd przemysłowy, zależy od bieżących trendów na rynku, prognoz rozwoju kraju czy danego przypadku. Wpływ na to mają także grupy taryfowe oraz sprzedawcy.

Prąd przemysłowy – cena zależy od grupy taryf

Czy prąd przemysłowy jest droższy niż energia dostarczana do gospodarstw domowych? Odpowiedź jest jednoznacznie twierdząca. Właśnie dlatego z tym większą uwagą należy podchodzić do kwestii podpisanej umowy ze sprzedawcą. Wybrana taryfa musi być dostosowana do profilu energetycznego danej firmy. Właściciele zakładów przemysłowych mają do wyboru trzy główne grupy taryf:

  • A – to rozwiązanie przygotowane dla największych wytwórców z branży hutniczej, metalurgicznej czy chemicznej,
  • B – ten cennik przeznaczony jest dla dużych firm przemysłowych z segmentu farmaceutycznego, surowcowego czy papierniczego,
  • C – ta grupa taryf dotyczy włącznie małego spółek odpowiedzialnych między innymi za wyroby tkackie czy skórzane.

Prąd przemysłowy – cena jest związana także ze sprzedawcą

Wybór grupy taryf jest stosunkowo łatwy, bo determinuje go wielkość przedsiębiorstwa i moc umowna. Sprawa komplikuje się jednak przy decyzji dotyczącej konkretnego planu taryfowego oraz sprzedawcy. Opłata za prąd przemysłowy będzie inna u Operatorów Sieci Dystrybucyjnych (Energa, Enea, Tauron, Innogy, PGE) oraz u mniejszych spółek. Im więcej energii dana firma zużywa, tym i większe ma pole do negocjacji. Wielu dostawców przygotowuje także unikatowe parametry z gwarancją stałej ceny przez określony czas, co dodatkowo zabezpiecza przemysł. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę porównując oferty od różnych firm?

Prąd przemysłowy – cena za kwh to nie wszystko

Właściciel zakładu renegocjując umowę o dostarczenie prądu przemysłowego, zwraca przede wszystkim uwagę na stawkę za 1 kWh. Nie warto jednak ignorować innych parametrów, do których zaliczamy:

  • Opłatę handlową – czyli kwotę doliczaną do rachunku przez danego sprzedawcę.
  • Gwarancja stałej ceny – stawka za prąd przemysłowy się zmienia, a tendencja jest zdecydowanie rosnąca (dowiedz się więcej). Z tego powodu warto podpytać o możliwość wpisania gwarancji stałej ceny.
  • Taryfa – należy przeprowadzić dokładną analizę wysokości taryf oraz godzin pobierania prądu.
  • Czas trwania umowy – wiązanie się na długi okres z konkretnym dostawcą może przyczynić się do strat finansowych. Jest też obarczone wysoką karą umowną w przypadku niedotrzymania warunków.
  • Jakość usług dodatkowych.

Dopiero porównanie wszystkich powyższych danych pozwala wybrać optymalny prąd dla przedsiębiorstw. Sprawa nie jest jednak łatwa, bo rynek jest dynamiczny i różnorodny. Pomocna we właściwym skonfigurowaniu oferty może być pomoc doradcy energetycznego od Eco dla Biznesu.

Działalność gospodarcza a prąd przemysłowy – jak inaczej obniżyć rachunki?

Stosunkowo najprostszą metodą regulowania kosztów zużycia energii jest podpisania optymalnie skonstruowanej umowy. Są jednak też inne pomysły, które warto wprowadzić w swoim zakładzie przemysłowym. Jednym z nim jest oszczędność zużycia prądu. Brzmi to banalnie, ale w praktyce lekceważenie dobrych praktyk ekologicznych może przełożyć się na spadek konkurencyjności firmy. Kluczowe jest tu wdrożenie procedur, które zapewnią sprawną organizację pracy i zminimalizują pobór w urządzeniach w danym momencie niepotrzebnych. W ten sposób ilość zużywanego prądu przemysłowego spada samoistnie.

Innym, bardziej zaawansowanym pomysłem jest wdrożenie nowego, inteligentnego sprzętu o wyższej klasie energetycznej. Chodzi tu między innymi o świetlenie LED, czujniki ruchu czy systemy zarządzania. Oddzielną kategorię optymalizacji kosztów stanowią odnawialne źródła energii. Budowa firmowej farmy fotowoltaicznej pozwala na produkcję taniej energii ze słońca we własnym zakresie. Koszty początkowe takie przedsięwzięcia są stosunkowo wysokie, jednak szybko zwracają się, zapewniając pożądaną równowagę w budżecie operacyjnym zakładu przemysłowego.