Planujesz instalację fotowoltaiczną? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy

Montaż fotowoltaiki jest obecnie najbardziej opłacalną formą inwestycji w Polsce. To nie tylko oszczędność finansowa, ale też kolejna cegiełka w walce ze zmianami klimatycznymi. Z tego też powodu każdego dnia powstaje w naszym kraju około 1050 nowych instalacji PV. Na koniec 2021 roku moc zainstalowana paneli słonecznych w Polsce wyniosła 7670 MW, czyli prawie 94% więcej, niż rok wcześniej. Przeciętna moc nowej mikroelektrowni PV to obecnie 10,43 kWp.

Powyższe dane dowodzą, że chętnie korzystamy z energii słonecznej i to niezależnie czy interesuje nas prąd na cele gospodarstwa domowego czy firmy. Fotowoltaika to także rosnąca przeciętna moc (jeszcze o niedawna było to 8,5 kWp) co potwierdza duże zainteresowanie ze strony klienta biznesowego. W tym kontekście wciąż aktualne pozostaje pytanie, jak wybrać firmę instalującą panele fotowoltaiczne? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą uchronić nas przed nierzetelnymi wykonawcami.

Przede wszystkim uprawnienia do montażu fotowoltaiki

Choć to oczywiste, nadal wielu inwestorów zapomina o weryfikacji tej kwestii. W Polsce mamy dwa podstawowe uprawnienia do montażu fotowoltaiki. Mogą one być spełnione łącznie lub zamiennie, aby wybudowana instalacja została przyłączona przez Zakład Energetyczny. Pierwszym z nich są uprawnienia SEP, które pozwalają na wykonywanie wszelkich prac dotyczących eksploatacji oraz dozoru urządzeń elektrycznych. Drugi dokument, czyli Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych wydaje UDT. Dobrą praktyką jest prośba o okazanie wskazanych uprawnień. Warto wybierać także tych wykonawców, którzy realizują zlecenia przy wyborze własnych ekip montażowych. W ten sposób uzyskujemy wyższą jakość wykonania. Wiemy też do kogo się odzywać, w przypadku konieczności serwisowania urządzeń.

Jaka firma, takie materiały

Nawet najlepszy montaż fotowoltaiki nie będzie skuteczny, jeśli zostanie wykonany w oparciu o materiały wątpliwej jakości. Na rynku dostępnych są setki modeli modułów fotowoltaicznych, dziesiątki producentów falowników i cała masa zabezpieczeń, optymalizatorów, konstrukcji czy okablowania, które również powinny spełniać określone normy techniczne. Wykorzystanie tańszych zamienników jest strategią krótkoterminową. Prędzej czy później taka instalacja przestanie działać efektywnie. Może także być niebezpieczna dla użytkowników. Dobór komponentów jest bardzo ważny i świadczy o jakości instalatora. Rzetelny wykonawca będzie unikał tanich patentów, chętnie wykorzysta kable o przekroju 6 mm, zaproponuje konstrukcję stalową o podwyższonej wytrzymałości, sam wybierze moduły o sprawności przekraczającej 20%. Warto pamiętać tę prostą prawdą – jaka firma, takie materiały.

Jakie gwarancje dają firmy montujące fotowoltaikę?

Jaka fotowoltaika jest najbardziej pożądana przez firmy? Oczywiście efektywna i długoterminowa. Aby osiągnąć ten cel, warto podpytać instalatora o udzielane gwarancje. Wyróżniamy trzy typy gwarancji:

  • Produktowe.
  • Na uzyski.
  • Instalatora.

Pierwsza z nich dotyczy wad ukrytych w urządzeniach fotowoltaicznych i jest wydawana przez producenta. Zazwyczaj wynosi ona 10 lub 15 lat. Gwarancja wydajności informuje nas, przez ile lat moduły fotowoltaiczne będą generowały określone uzyski. Ten parametr w większości przypadków wynosi 25 lat. Wreszcie ważna jest także gwarancja instalatora na montaż fotowoltaiki. Dzięki niej mamy pewność, że wykonawca nie zamierza zostawić nas samych w przypadku wystąpienia problemów z fotowoltaiką dla firm.

Cena montażu fotowoltaiki

Choć relacja montaż fotowoltaiki – cena, nie powinna być kluczowa przy wyborze firmy, nie da się ukryć, że ma ona znaczenie. Na rynku istnieje bardzo wiele firm z różną strategią rozwoju. Część dużych graczy, którzy do wykonania instalacji wykorzystują podwykonawców, proponuje ceny zawyżone. W ten sposób jest w stanie utrzymać rozrośnięte działy administracyjne i handlowe. Inne spółki ustalają przeciętną politykę cenową, bardzo często oferując przy tym zadowalające wykonanie. Ich strategia polega przede wszystkim na poleceniach, stąd będzie im zależeć na świadczeniu dostaw wysokiej jakości. Wreszcie są na rynku mikroprzedsiębiorstwa, które kuszą niskimi cenami. Wybór takiego instalatora powinien być szczegółowo zweryfikowany. Może się okazać bowiem, że taka osoba lada moment zamknie działalność i zajmie się zupełnie inną branżą.

Sprawdź opinie

Jak wybrać firmę instalującą panele fotowoltaiczne? Dobrym pomysłem jest zbadanie jej historii w dokumentach rejestrowych. Wpisując NIP lub numer KRS do odpowiedniej wyszukiwarki, szybko zweryfikujemy, od kiedy firma istnieje i wykonuje montaż fotowoltaiki. Jeśli jest to nowy gracz na rynku, należy być bardzo ostrożnym przy podpisywaniu umowy.

O jakości wykonań świadczą też uzyskiwane opinie. Dobrą praktyką jest podpytanie o nazwę firmy wśród znajomych czy na forach internetowych. Rzetelny wykonawca posiada też bogatą bazę realizacji i referencji od klientów, którą chętnie udostępni nowemu inwestorowi. Tego typu podmiot od razu wie, jaka fotowoltaika będzie adekwatna do naszych potrzeb. Wykona także darmowy audyt.

Jaka fotowoltaika? Inne parametry

Oczywiście istotne są też inne parametry dostaw oferowanych przez wykonawców. Eco dla Biznesu jako rzetelny instalator wie, jak ważne jest regularne serwisowanie urządzeń w okresie ich gwarancji, wzięcie na siebie wszelkich formalności w związku z montażem fotowoltaiki (zgłoszenie do OSD, uzgodnienia ppoż) czy jakość zaplecza biurowego. Podejmując decyzję, warto pamiętać o tych wszystkich kwestiach. Czasami lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć pewność wysokiej jakości wykonania i gwarancji. Tylko wtedy montaż fotowoltaiki gwarantuje określone korzyści dla biznesu.