Nachodząca zima będzie szczególnie trudna dla wielu polskich przedsiębiorstw. Rekordowe koszty ogrzewania, chłodu i prądu są już faktem. Obniżenie rachunków za prąd zimą może być ostatnią drogą ratunku przed utratą pozycji rynkowej i groźbą bankructwa. W tym artykule podajemy przykłady dobrych praktyk, które mogą znacząco obniżyć koszty energii elektrycznej zimą.
Dlaczego koszty energii elektrycznej zimą rosną?
Zużycie prądu w firmie w zimie rośnie znacząco. Wiąże się to z krótszymi dniami, potrzebą dogrzewania pomieszczeń oraz intensyfikacją działań w okresie przedświątecznym. Kryzys na polskim rynku energii elektrycznej wywołany wyższymi cenami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, uzależnieniem od drogiego węgla, ale także inwazją Rosji na Ukrainę, jest bardzo mocno odczuwalny przez przedstawicieli różnych branż. Biorąc dodatkowo pod uwagę dwucyfrowy wskaźnik inflacji oraz wysokie stopy procentowe, właściciele przedsiębiorstw szukają sposobów na racjonalizację zużycia prądu w firmie w zimie. Wachlarz możliwości jest szeroki i należą do niego:
- oszczędzanie energii zimą poprzez użytkowanie urządzeń,
- oszczędzanie energii zimą poprzez oświetlenie,
- oszczędzanie energii zimą poprzez ogrzewanie.
Firmowy prąd zimą a użytkowanie urządzeń
W każdej firmie wykorzystywane są różnorodne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Generują one zużycie podczas pracy, ale także pozostając w trybie stand-by. Wykorzystanie go bywa zbawienne, bo umożliwia szybkie włączenie sprzętu. Warto jednak pamiętać, że pozostawienie w kontaktach listew z wyłącznikami, ładowarek do komputerów czy drukarek, będzie wpływało na ostateczne rachunki za prąd. Skala tego zjawiska jest tym boleśniejsza dla budżetu firmy, im więcej mamy pracowników i urządzeń. Jak obniżyć rachunki za prąd zimą w przypadku użytkowania urządzeń? Wystarczy:
- wymienić je na energooszczędne,
- wyłączać, gdy nie są użytkowane,
- dostosować ich pracę do godzin pozaszczytowych,
- regularnie rozmrażać lodówkę i ustawić ją z dala od źródeł ciepła,
- unikać używania czajnika elektrycznego z grzałką,
- wykorzystywać funkcję zmywania ekonomicznego.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Sposoby na to jak obniżyć koszty prądu w przedsiębiorstwie”.
Firmowy prąd zimą a oświetlenie
Znaczna część prądu dostarczanego do biur, zakładów przemysłowych czy sieci handlowych jest wykorzystywana na oświetlenie wnętrz i iluminacje. Również ten segment może wspomóc obniżenie rachunków za prąd zimą. Do dobrych praktyk należą:
- zminimalizowanie użytkowania iluminacji w godzinach o małym ruchu zewnętrznym;
- zastąpienie tradycyjnych żarówek oświetleniem energooszczędnym;
- wykorzystanie światła dziennego, na przykład pracując w godzinach administracyjnych;
- ustawienie biurek przy oknie, dzięki czemu dłużej i efektywniej będzie można korzystać z promieniowania słonecznego;
- zamontowanie punktowego oświetlenia o niższej mocy;
- wyłączanie świateł po wyjściu z pomieszczenia;
- czyszczenie oprawy lamp;
- wykorzystywanie jasnych odcieni farb i podłóg;
- unikanie naklejek na szybach, rolet i firan.
Nowoczesne rozwiązania, w tym projektowanie biur z inteligentnym oświetleniem, przekłada się nawet na dziesięciokrotnie mniejsze zużycie energii niż w przypadku tradycyjnych świetlówek. Koszty energii elektrycznej zimą, jak pokazują powyższe przykłady, mogą być niższe nawet bez inwestycji. Warto zrewidować zwyczaje panujące w firmie i wdrożyć odpowiednie procedury.
Firmowy prąd zimą a ogrzewanie
Jak oszczędzać prąd zimą? Kolejnym pomysłem jest racjonalizacja ogrzewania. Zużycie prądu rośnie, gdy do zapewnienia komfortu termicznego pracownikom, wykorzystujemy źródła elektryczne (pompy ciepła, grzejniki). Im temperatura na zewnątrz jet niższa, tym faktury od sprzedawcy energii są wyższe. Jednak i w tym wypadku istnieje możliwość obniżenia rachunków za prąd zimą. Zaleca się:
- inwestycję w dobrej jakości grzejniki i zawory termostatyczne;
- zastosowanie okien i drzwi o optymalnym współczynniku przenikania ciepła;
- ocieplenie przegród budowlanych;
- usunięcie wszelkich przeszkód, które mogłyby blokować przepływ ciepłego powietrza z grzejników;
- skręcanie grzejników w pomieszczeniach, które nie są w danym momencie użytkowane;
- zamontowanie inteligentnych sterowników i czujników temperatury.
Wprowadzenie w życie firmy tych założeń, jest doskonałą odpowiedzią na pytanie o to, jak oszczędzać prąd zimą.
W jaki sposób można obniżyć opłaty za energię elektryczną?
Koszty energii elektrycznej zimą szybują do góry. Wprowadzenie dobrych praktyk w działaniu firmy pozwala generować oszczędności o określonym zasięgu. Jeśli chcemy zastosować długofalowe rozwiązania, które skutecznie wpłyną na budżet firmy, warto rozważyć:
- zmianę dostawcy prądu,
- montaż fotowoltaiki.
Zainstalowanie OZE pozwala oszczędzać energię zimą i latem, wymaga jednak początkowej inwestycji. Drugi ze sposobów działa inaczej. Rynek energetyczny został uwolniony już 15 lat temu. Każdy przedsiębiorca może podpisać umowę z dowolnym sprzedawcą. Oferty OSD są zazwyczaj droższe i nie przewidują dodatkowych benefitów. Tymczasem można znaleźć propozycje, które bazują na odnawialnych źródłach energii, gwarantują stałą cenę przez kilka lat i są oparte na wskaźnikach giełdowych. To sprawdzony przepis na tańszy prąd dla firm. Jeśli szukają Państwo pomocy w doborze nowej umowy, zapraszamy do kontaktu z Eco dla Biznesu.