Nie jesteś przywiązany do jednego dostawcy. Zmiana dostawcy prądu – co musisz wiedzieć?

Urząd Regulacji Energetyki corocznie publikuje informacje na temat cen prądu. W 2020 roku były one najwyższe od 8 lat. Aktualnie do rachunku za energię elektryczną doliczane są także dodatkowe kwoty, jak chociażby opłata mocowa, która szczególnie mocno uderzyła w przedsiębiorstwa pracujące w trybie dziennym. Prognozy ujęte w dokumencie „Polityka energetyczna Polski do 2040” sugerują, że kolejne lata upłyną pod znakiem następnych podwyżek. Jak wyjść naprzeciw tej sytuacji? Czy zmiana dostawcy prądu może pomóc w zrównoważeniu budżetu firmy?

Dlaczego warto zmienić dostawcę energii elektrycznej – zasada dwóch firm

Rachunek za prąd wystawiają dwie firmy. Wiąże się to z faktem, że do poprawnego korzystania z energii elektrycznej potrzebna jest realizacja dwóch usług – sprzedaż energii i przyłączenie do sieci. Dużo prościej wygląda sprawa w tym drugim przypadku. Polska, śladem wielu innych krajów europejskich, postawiła na brak konkurencji na rynku dystrybucji. Obecnie obsługuje go pięć największych firm. Każda ma przydzielone określone terytorium, w którym jest monopolistą. Dzięki temu w obrębie obiektu nie dochodzi do plątaniny kabli kilku firm. Dystrybutora energii nie można zamienić. Nie miałoby to zresztą większego sensu, ponieważ taryfy ustala odgórnie prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Można jednak zmienić sprzedawcę prądu.

Zmiana operatora energii

Zupełnie inaczej wygląda kwestia dostawcy energii. Wybór operatora energii od kilku lat jest swobodny. Wraz z modyfikacją umowy, nie ma konieczności przekładania okablowania. Działa to podobnie do sieci telekomunikacyjnej – niezależnie kto obecnie dostarcza nam sygnał internetowy, zawsze przebiega on kablami Telekomunikacji Polskiej. Wybór operatora energii jest o tyle istotny, że każde przedsiębiorstwa świadczące tego typu usługi, może narzucać własne stawki i warunki umowy. Te różnią się znacząco między firmami. A to nie jedyne rozbieżności. Zatem dlaczego warto zmienić dostawcę energii elektrycznej i ile można na tym zaoszczędzić?

Ile można zaoszczędzić na zmianie dostawcy prądu? 

Różnice w stawkach całodobowych pomiędzy firmami energetycznymi nie są duże. W związku z tym, czy warto zmienić dostawcę prądu? Należy w tym miejscu pamiętać, że każde przedsiębiorstwo oferuje dokładnie ten sam prąd, a w przypadku klienta biznesowego mówimy o bardzo dużym zużyciu. To wszystko sprawia, że pozornie niewielka zmiana, w ciągu roku funkcjonowania podmiotu urasta do pokaźnych rozmiarów. Stawki energii elektrycznej to zresztą nie jedyne elementy opłat, które należy wziąć pod uwagę. Decydując się na zmianę sprzedawcy energii, warto przeanalizować:

  • Wysokość opłaty handlowej, czyli kwoty doliczanej co miesiąc do rachunków – różnica może wynosić nawet 30 złotych!
  • Gwarancję stałej ceny – zmiany stawki za kWh energii to aktualnie rzecz normalna, obserwowana od paru lat. Zgodnie z prognozami, za kilka lat będą one wyższe niż obecnie, stąd gwarancja niezmienności kwoty od dostawcy energii jest dużym atutem, a przy okazji dobrym powodem do rozważenia zmiany sprzedawcy prądu.
  • Grupę taryfową – niezwykle ważna jest dokładna analiza poboru energii. Chodzi tu nie tylko o łączną ilość zużycia, ale także na przykład godziny intensywnej pracy. Dobrze dobrana taryfa, pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkunastu procent na rocznych rachunku za energię.
  • Czas trwania umowy – zmiana operatora energii wiąże się z koniecznością podpisania nowej umowy. Im dłuższy czas obowiązywania, tym większa możliwość zapłacenia wysokiej kary, w przypadku potrzeby jej zerwania w przyszłości.

Zmiana dostawcy energii elektrycznej – kalkulator

Ile konkretnie można zaoszczędzić wraz ze zmianą operatora energii? Odpowiedź na to pytanie jest każdorazowo zindywidualizowana. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników wpływających na atrakcyjność zmiany dostawcy energii elektrycznej. Kalkulator energetyczny to jedno z narzędzi, które w prosty sposób obrazuje, że na rynku dostępne są oferty o lepszych parametrach. Zawarte są w nich podstawowe dane o ofercie: stawki, wysokość opłaty handlowej, gwarancje czy źródło pochodzenia energii. Należy też pamiętać, że skorzystanie z porównywarki cen prądu dla firm nie jest zobowiązujące. Jeśli planujesz zmianę operatora prądu, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę, należy udać się do odpowiedniego doradcy energetycznego.

Zmiana dostawcy energii elektrycznej – do kogo zwrócić się o pomoc?

Zmiana dostawcy prądu to wyraz racjonalnego postępowania w biznesie. Każdego miesiąca pojawiają się na rynku energii nowe propozycje, które mogą bardziej pasować do profilu działalności przedsiębiorstwa. Podpisanie takiej umowy oznacza z kolei bardzo często duże oszczędności w budżecie firmy. Pytanie o to, czy warto zmienić dostawcę prądu, jest już nieaktualne. Dużo ważniejszym zagadnieniem jest jak to zrobić, aby jednocześnie nie stracić na poszukiwaniach dwóch miesięcy ciężkiej pracy.

Dobrym pomysłem, przed przystąpieniem do zmiany operatora prądu, jest wsparcie specjalistów, którzy wiedzą jak znaleźć tańszy prąd dla firm. Eco dla Biznesu to zespół fachowców, który ma w swojej ofercie dobór komponentów spełniających oczekiwania współczesnego przedsiębiorcy. Doradcy dbają o to, aby zaproponowana umowa posiadała gwarancję stałej ceny oraz opierała się na zielonych technologiach. Zmiana dostawcy energii elektrycznej nigdy jeszcze nie była tak prosta i potrzebna!