Magazyn energii w firmie – czy to się opłaca, kiedy i dla kogo będzie przydatny?

Instalacje fotowoltaiczne to optymalne rozwiązanie uniezależniające budżet firmy od rosnących cen energii elektrycznej. Tradycyjny zestaw składa się z modułów PV, falownika, konstrukcji i szeregu pomniejszych elementów zabezpieczających system przed działaniem sił zewnętrznych. Aby zwiększyć opłacalność produkcji prądu ze słońca, warto wyposażyć komplet w magazyn energii. Co zyskujemy na takim połączeniu? Gdzie efekty jego działania będą najbardziej wymierne? Ile kosztuje magazyn energii elektrycznej i jak szybko zwróci się jego zakup? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Magazyn energii fotowoltaika – kiedy się przyda?

Specyfika działania paneli słonecznych wymusza magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii. Jeszcze do niedawna istniała możliwość przesłania dodatkowego prądu do sieci energetycznej i odebrania go w innym terminie. Obecnie działa system net-billingu, dzięki któremu nadwyżki energii sprzedaje się do OSD lub przetrzymuje w magazynie energii do fotowoltaiki. Trzeba to podkreślić, że przy obecnych cenach energii, nawet praca bez dodatkowych akumulatorów jest bardziej opłacalna, niż system opustów. Instalacja magazynu energii dodatkowo zwiększa rentowność inwestycji. Jest on szczególnie zalecany tam, gdzie praca odbywa się w godzinach wieczornych i nocnych oraz gdy występuje duża awaryjność sieci i częste przerwy w dostawie energii.

Magazyn energii fotowoltaika – na czym to polega?

Produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki jest uzależniona od ekspozycji na słońce. Największe uzyski są odnotowywane w godzinach południowych. Wtedy zazwyczaj przekraczają one bieżące zapotrzebowanie firmy. Jeśli system nie jest wyposażony w akumulatory, nadwyżka zostaje sprzedana do zakładu energetycznego. Z kolei fotowoltaika z magazynem energii umożliwia przechowanie nadprodukcji. Ten nadmiar może być później zużyty w godzinach wieczornych lub nocnych. W ten sposób poziom autokonsumpcji zwiększa się do ponad 90%, co jest najefektywniejszym ekonomicznie wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej. Magazyny energii dla firm zabezpieczają także przed chwilowymi awariami sieci. W przypadku odcięcia zasilania urządzeń newralgicznych takich jak: sprzęt medyczny, linie technologiczne czy maszyny komunikacyjne, konsekwencje deficytu prądu są poważne. Aby uniknąć dużych kosztów społecznych i finansowych, wystarczy zastosować akumulatory, które całkowicie niwelują problem.

Ile kosztuje magazyn energii elektrycznej?

Ceny magazynów energii jeszcze do niedawna były bardzo wysokie. To się jednak zmieniło i obecnie na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej firm. Ostateczny koszt zakupu i zintegrowania urządzenia z zestawem PV zależy od kilku czynników, do których należą:

  • pojemność,
  • wybrany rodzaj technologii,
  • żywotność i głębokość rozładowania,
  • możliwość rozbudowy o kolejne moduły,
  • marka producenta,
  • długość gwarancji.

Dobór odpowiedniego magazynu energii elektrycznej do naszych potrzeb wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Warto w tym aspekcie zdać się na ekspertów od Eco dla Biznesu, którzy komponują kompatybilne zestawy fotowoltaiczne dla największych marek w Polsce.

Magazyny energii dla firm – on-grid i off-grid

Duże magazyny energii mogą pracować zarówno w systemie on-grid, czyli we współpracy z siecią energetyczną, jak i off-grid. Ten drugi model pozwala uzyskać całkowitą niezależność energetyczną. Najczęściej stosuje się go w turystyce (w domkach letniskowych), gdzie dostęp do sprawnie działającej sieci dystrybucyjnej bywa utrudniony.

Jak dobrać magazyn energii dla firmy?

Wybór magazynu energii powinien być dokładnie przemyślany. W związku z tym, że potrzeby przedsiębiorców są różne, także gama oferowanych na rynku urządzeń do przechowania prądu jest bardzo szeroka. Planując zakup, należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • typ urządzenia,
  • funkcjonalności,
  • jakość podzespołów,
  • kompatybilność z innymi elementami gospodarki energetycznej firmy,
  • możliwość rozbudowy w przyszłości,
  • zakres gwarancji.

Jeśli zastanawiają się Państwo, jak dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej, zapraszamy do naszego poradnika.

Typ urządzenia

Chcą Państwo kupić magazyn energii? Jak dobrać odpowiedni jego typ? Wszystko zależy od posiadanych przez nas zasobów. W przypadku dużych firm przemysłowych i zakładów produkcyjnych mniejsze znaczenie ma zajmowana powierzchnia. Takie jednostki mogą pozwolić sobie na wybór magazynu energii o konstrukcji modułowej zamkniętej w szafie rack, czy w kontenerze. Nie powinny mieć także problemów z budową infrastruktury towarzyszącej, w tym systemów wentylacyjnych i chłodzących.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja u usługodawców czy przedsiębiorców z sektora MŚP. Brak miejsca na duże konstrukcje może wymusić nabycie urządzeń dobrze sprawdzających się w przestrzeni domowej. Nowoczesne akumulatory tego typu mają niewielkie rozmiary, są bezpieczne dla użytkowników, a dodatkowo wytwórcy dbają o ich estetyczny wygląd. Nic dziwnego, że coraz częściej w biurach można spotkać moduły bateryjne zamknięte w designerskiej obudowie.

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jak dobrać magazyn energii, warto wziąć pod uwagę także potencjalny kontakt urządzeń ze słońcem, mrozem czy deszczem. Montaż modułów na zewnątrz budynku będzie wpływał na efektywność pracy. Koniecznie należy zapoznać się z zaleceniami producentów oraz wybrać to urządzenie, które cechuje się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki klimatyczne.

Funkcjonalności

Ile energii pomieści magazyn energii? Jakie zabezpieczenia posiada? Czy będzie można go używać przez dłuższy okres? Między innymi na te pytania powinniśmy sobie odpowiedzieć przed dokonaniem ostatecznego zakupu. W przeciętnej firmie liczba urządzeń wymagających zasilania jest znacząco większa niż w gospodarstwie domowym. Żeby podtrzymać ich pracę w jednostce czasu, wymagany będzie sprzęt, który charakteryzuje duża pojemność. Magazyn energii powinna cechować także zgodność z normami CE, RCM, CEC, VDE2510-50, IEC62619, IEC 60730 czy UN38.3. Dzięki temu mamy pewność, że posiada on odpowiednie zabezpieczenia prądowe, a jego użytkowanie jest bezpieczne. Dobierając urządzenie do potrzeb firmy, nie można także zapomnieć o ilości cykli ładowania. Starsze technologie oferowały niewielką żywotność. Nowoczesne baterie litowo-jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe proponują nawet 10 tysięcy cykli ładowania, co sprawia, że firma będzie mogła korzystać z akumulatora kilkanaście lat.

Jakość podzespołów

Przedsiębiorca, podejmując inwestycję w system przechowujący prąd, ma prawo oczekiwać, że otrzyma sprawny i bezawaryjny magazyn energii. Jak dobrać jego charakterystykę, aby służył długie lata bez konieczności dokonywania częstych serwisów? Odpowiedzią może być stawianie na sprawdzone marki. Liderzy rynku, którzy od lat pracują na swoją renomę, używają podzespołów wysokiej jakości. Ich urządzenia cechują się wysoką sprawnością, niewielkimi poborami mocy w trybie biernym, brakiem efektu pamięci i zredukowanymi do minimum stratami pojemności. Dzięki temu fotowoltaika z magazynem energii generuje realne oszczędności dla firmy, a jej użytkowanie jest bezproblemowe.

Kompatybilność z innymi elementami gospodarki energetycznej firmy

Każda firma, która na poważnie myśli o zarządzaniu energią, dysponuje jakimś wewnętrznym systemem energetycznym. Może być on złożony z podliczników, inteligentnych urządzeń parametrycznych, aplikacji monitorujących czy rozbudowanego oprogramowania. Jak dobrać magazyn energii pod gotowe rozwiązania? Najlepiej dokładnie przeczytać specyfikację producenta i dopytać u źródła o możliwość podłączenia do funkcjonującego środowiska. Może się bowiem okazać, że urządzenie nie będzie kompatybilne z naszymi systemami, przez co monitorowanie jego osiągnięć będzie utrudnione.

Możliwość rozbudowy w przyszłości

Jedną z kluczowych właściwości akumulatorów jest możliwość ich rozbudowy w przyszłości. Dzięki temu odpowiedź na pytanie o to jak dobrać magazyn energii nabiera jeszcze bardziej krystalicznego kształtu. Przedsiębiorcy nie są w stanie przewidzieć wszystkich czynników wpływających na rentowność działalności i skalę produkcji. Może się okazać, że pod wpływem mody czy innowacyjnego pomysłu, będą skłonni do doposażenia parku maszynowego, co z kolei przełoży się na większe zapotrzebowanie energetyczne. Z tego względu zakup urządzeń, które dają swobodę w dokładaniu kolejnych modułów, należy uznać za działanie racjonalne. Ile warty jest taki magazyn energii? Koszt jest tylko nieznacznie wyższy, niż w przypadku rozwiązania pozbawionego elastyczności.

Zakres gwarancji

Nie tylko długość gwarancji, ale także jej zakres ma znaczenie przy zakupie magazynu energii. Jak dobrać urządzenie, by w przypadku wystąpienia usterki móc liczyć na darmową naprawę? Kluczem jest dokładne zapoznanie się z warunkami gwarancji. Niezbędna będzie dokładna analiza zakresu oraz wyłączeń, aby w przypadku wystąpienia trudnych do przewidzenia czynników, wiedzieć co robić. Warto też wziąć pod uwagę czas reakcji serwisowej. Każdy przestój w firmie o dużym zużyciu energii wiąże się z kosztami.

Magazyn energii – czy się opłaca?

Magazyn energii do fotowoltaiki pozwala osiągnąć szereg korzyści, które nie są dostępne dla zwykłych zestawów PV. Należą do nich:

  • maksymalizacja wykorzystania wygenerowanej energii,
  • niezależność energetyczna, dzięki opcji odłożonej konsumpcji w stosunku do momentu jej produkcji,
  • możliwość działania w modelu wyspowym wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej,
  • brak przerw w dostawie prądu, co jest szczególnie istotne w przypadku wystąpienia awarii sieci,
  • poprawa wizerunku ekologicznego marki,
  • szybsza stopa zwrotu z inwestycji – wynosząca obecnie między 6 a 8 lat.

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii – podsumowanie

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to dzisiaj najlepszy sposób na walkę z drożejącym prądem. Wyposażenie zestawu PV w magazyn energii pozwala zmaksymalizować poziom autokonsumpcji, a przez to sprawiać, że nasze rachunki będą jeszcze niższe. Naładowane akumulatory wykorzystuje się w momencie, gdy zakup energii jest najdroższy, a produkcja z fotowoltaiki zerowa. Warto też pamiętać, że dzięki preferencyjnemu traktowaniu przedsięwzięć prośrodowiskowych, finansowanie zakupu magazynu energii odbywa się z wykorzystaniem atrakcyjnych leasingów lub kredytów. Jeśli szukają Państwo optymalnego rozwiązania problemów z wysokimi opłatami za energię elektryczną, zapraszamy do kontaktu.