Jak sprawić, by podróże służbowe były bardziej ekologiczne

Zrównoważony rozwój nie jest tylko modnym sloganem. Do stosowania jego zasad obliguje się coraz więcej jednostek, zarówno tych publicznych, jak i biznesowych. Jakie są korzyści z wdrożenia reguł zrównoważonego rozwoju? Począwszy od redukcji emisji dwutlenku węgla i ochrony bioróżnorodności, przez oszczędności kosztów delegacji, aż na poprawie wizerunku kończąc. Jednym z segmentów działania firmy, który wymaga wprowadzenia określonej polityki środowiskowej są podróże służbowe. Ekologia w transporcie daje szerokie pole do zmniejszenia firmowego śladu węglowego. W tym artykule przyjrzymy się przykładowym praktykom stosowanych w dużych korporacjach na całym świecie.

Wyjazdy służbowe – ekologia zaczyna się od środka transportu

Badania wskazują, że emisje generowane przez transport stanowią prawie 25% globalnej emisji dwutlenku węgla. Równie wysoki, a czasem nawet wyższy wskaźnik osiąga on w firmach stawiających na mobilność pracowników. Wszelkiego rodzaju loty, wyjazdy do klientów, przemieszczanie się na targi, konferencje czy szkolenia – w każdej z tych aktywności istnieje szansa na niskoemisyjne podróże służbowe. Ekologia podpowiada kilka możliwych wariantów minimalizowania wpływu na planetę. Należą do nich:

  • Ekologiczne linie lotnicze.
  • Unikanie przesiadek w podróżach lotniczych.
  • Pakowanie się stosownie do swoich potrzeb.
  • Zamiana transportu indywidualnego na zbiorowy.
  • Przesiadanie się na transport ekologiczny.

Podróż – Ekologia i linie lotnicze

Transport lotniczy obsługuje wiele różnorodnych linii lotniczych. Część z nich stosuje własne zasady zrównoważonego rozwoju. Dobrym przykładem jest tu zastępowanie samolotów pasażerskich wydajnymi i zużywającymi mniej paliwa odrzutowcami. Co jeszcze gwarantują podróże służbowe ekologicznymi liniami lotniczymi?

  • Przetwarzanie powstających odpadów pasażerów.
  • Podawanie wegetariańskich i wegańskich posiłków na pokładzie.
  • Obciążanie pasażerów dodatkową opłatą za bagaż podręczny – ma to za zadanie zmniejszyć całkowity ciężar pojazdu, co przekłada się na niższe zużycie paliwa.

Podróże służbowe – ekologia to także unikanie przesiadek!

Innym pomysłem jest wybieranie takich połączeń lotniczych, kolejowych lub autobusowych, które nie wymagają przesiadania. Trasa prowadząca bezpośrednio do miejsca docelowego jest z pewnością krótsza niż ta wymagająca ciągłych zmian. Dodatkowo każde przejście z jednego pojazdu do drugiego to konieczność przetransportowania bagażu. Tym muszą zając się specjalne samochody, które rzecz jasna zużywają paliwo. Wybieranie bezpośrednich połączeń to z kolei oszczędność czasu oraz wyraz troski o środowisko naturalne. To najbardziej zalecane wyjazdy służbowe.

Ekologia – jak pakować się na podróże służbowe?

Wspomnieliśmy już, że waga samolotu ma kolosalne znaczenie dla generowanego śladu węglowego. Im więcej bagażu zabieramy ze sobą na podróże, tym wyższe będzie zużycie paliwa. W tej sytuacji zaleca się pakowanie tylko najpilniejszych rzeczy na podróż. Podejście ekologiczne nie zabrania trzymania bagażu podstawowego. Chodzi jednak o pomijanie w doborach tych artykułów, które można kupić na miejscu, lub nie są niezbędne, a zajmują sporo przestrzeni.

Ekologia – wizerunek firmy można budować także poprzez podróże transportem zbiorowym

Transport zbiorowy istnieje praktycznie na całym świecie. Z tego też powodu niezależnie czy znajdujemy się w delegacji, czy właśnie udajemy się do naszej siedziby, zamiast samochodem możemy pojechać autobusem miejskim, metrem lub pociągiem. Jakie są korzyści dla środowiska?

  • Niższe zużycie paliw.
  • Przyczynienie się do rozwoju społeczności lokalnych.

Firma – ekologia w dostępie do pracy?

Jeśli nasze biuro znajduje się niedaleko miejsca zamieszkania, możemy dostać się tam różnymi środkami transportu. W przypadku niewielkich odległości dobrym pomysłem jest podróż piesza, hulajnogą lub na rolkach. Nie generują one spalania paliw i powstawania szkodliwych zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem są także przejazdy rowerowe. Sport to nie tylko pomoc środowisku, ale także rekreacja i:

  • Wyraz troski o zdrowie.
  • Oszczędność kosztów.
  • Poprawa nastroju i samopoczucia.

Jeśli odległość dzieląca miejsce pracy od domu jest większa, możemy umówić się z kolegami z pracy i dojeżdżać wspólnie. Dobrym pomysłem jest także wymiana starszych pojazdów na firmowy samochód elektryczny.

Podróż – ekologia to także inne działania

Podróże służbowe to nie tylko środki transportu. Na przebieg wycieczki wpływ ma także zakwaterowanie, zagospodarowanie odpadów, posiłki jakie spożywamy czy torby na zakupy. Samo przestawienie się z plastikowych butelek z wodą na opakowania nadające się do recyklingu pozwala na generowanie mniejszej ilości zanieczyszczeń. W interesie firmy powinno być zapisanie tych dobrych praktyk w strategicznym dokumencie, który obliguje pracowników do określonego typu zachowań. Dlaczego jest to tak ważne?

Obok jakości wykonania oraz tradycji najważniejszym czynnikiem przyciągającym klientów do marki jest dziś ekologia. Wizerunek firmy przekłada się na zwiększenie lojalności konsumentów, a tym samym na wzrost wartości i zysków, jakie generuje firma. Ekologia w transporcie staje się dziś kluczowym wyróżnikiem polityki środowiskowej przedsiębiorstwa.