Ceny energii elektrycznej w Polsce zmieniają się często z dnia na dzień. Patrząc na ich wartość w okresie ostatnich kilku lat, zwraca uwagę wyraźny trend zwyżkowy. Za prąd płacimy coraz więcej i to niezależnie czy prowadzimy firmę, jednostkę publiczną czy gospodarstwo domowe. Koszty zasilenia urządzeń są coraz bardziej kłopotliwe wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie jest duże. Jednym z takich sektorów jest rolnictwo. W tym artykule omówimy czynniki wpływające na płatności za energię, przedstawimy skuteczne metody ograniczenia zużycia prądu w gospodarstwie rolnym, a także przeanalizujemy korzyści płynące z zakupu taniej energii.
Jak oszczędzać prąd w rolnictwie?
Oszczędzanie energii w rolnictwie jest podstawową strategią obniżenia rachunków. Niestety nie ma jednego sprawdzonego wachlarza procedur, które należałoby wdrożyć, aby osiągnąć zadowalające rezultaty. Każde gospodarstwo jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Przy projektowaniu zmian należy wziąć pod uwagę między innymi:
- wielkość gospodarstwa – im jest ono większe, tym i zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie pokaźniejsze,
- rodzaj uprawy – ograniczenie zużycia prądu w gospodarstwie rolnym zależy od typu uprawy – niektóre z nich np. szklarnie wymagają większego poboru energii niż uprawy polowe,
- hodowlę zwierząt – każda hodowla wiąże się z dużym zapotrzebowanie na prąd do ogrzewania, zasilania urządzeń do doju, chłodzenia mleka i wentylacji obór,
- park maszynowy – nowoczesne maszyny rolnicze są bardziej energooszczędne niż stare modele,
- oświetlenie – obsługa budynków gospodarczych i terenów wokół nich może stanowić znaczną część zużycia prądu w gospodarstwie rolnym.
Pomocą we właściwym podejściu do tematu oszczędzania energii w rolnictwie może być audyt energetyczny lub profesjonalne doradztwo. Specjalistyczne usługi będą wsparciem w przeprowadzeniu inwentaryzacji obecnego zużycia, a także modelowaniu przyszłych działań obniżających rachunki za prąd. Możliwości jest bardzo wiele. Dotyczą one między innymi wprowadzenia prostych zmian w codziennym użytkowaniu. Chodzi to na przykład o:
- wyłączanie urządzeń elektrycznych, gdy nie są używane,
- stosowanie energooszczędnych opraw LED,
- efektywniejsze wykorzystanie naturalnego oświetlenia,
- instalacja czujników ruchu w pomieszczeniach, gdzie światło nie jest stale potrzebne,
- regularne serwisowanie maszyn rolniczych,
- dokonywanie napraw instalacji elektrycznej.
Nieco bardziej kosztowna może być wymiana parku maszynowego, ocieplenie budynków inwentarskich i magazynowych czy rozpoczęcie upraw agrofotowoltaicznych, o których szerzej pisaliśmy w artykule „Farmy fotowoltaiczne a uprawa warzyw”. Gdy już wiemy, jak oszczędzać prąd w gospodarstwie rolnym, warto rozważyć strategie zakupu tańszej energii.
Inne pomysły na obniżenie rachunków za energię dla gospodarstw rolnych
Oszczędzanie energii w rolnictwie to nie tylko sposób na obniżenie rachunków, ale także istotny krok w kierunku zrównoważonej produkcji rolnej. Pomóc w kwestiach ekonomiczno-wizerunkowych może także zmiana źródła dostaw prądu. Strumień przesyłany z elektrowni spalających paliwa kopalne jest wysoce emisyjny. Przyczynia się do postępowania zmian klimatycznych, za co niestety trzeba także więcej płacić. Alternatywą jest zasilenie sprzętów i urządzeń zieloną energią. Może ona pochodzić z:
- własnego źródła OZE,
- dostaw na podstawie nowej umowy.
Montaż odnawialnego źródła energii w gospodarstwie rolnym
Montaż odnawialnych źródeł energii to skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd. Panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe mogą generować energię elektryczną na potrzeby gospodarstwa, zmniejszając w ten sposób zależność od tradycyjnych źródeł energii. Są to systemy praktycznie bezobsługowe, wytwarzające prąd z darmowych i niewyczerpanych źródeł. Żywotność instalacji wynosi nawet do 30 lat, dzięki czemu po kilkuletnim okresie zwrotu gospodarstwo może osiągać niebagatelne oszczędności. Inwestycja w panele słoneczne i wiatraki może być dotowana przez środki zewnętrzne. Nie ma też konieczności wnoszenia wkładu własnego dzięki dostępowi do preferencyjnych kredytów, pożyczek czy leasingu.
Zmian umowy na dostawy prądu z Eco dla Biznesu
Oszczędność energii w rolnictwie w połączeniu z fotowoltaiką to bardzo dobry pomysł zwiększający konkurencyjność gospodarstwa. Nie zawsze jednak taka instalacja jest możliwa do wykonania. Decydują o tym względy techniczne – zły stan dachu, brak gruntu pod zabudowę, zacienienia. W takich sytuacjach lepszym pomysłem może być zmiana umowy na dostawy prądu dla rolników.
Eco dla Biznesu oferuje konkurencyjne ceny energii elektrycznej dostosowane specjalnie do potrzeb gospodarstw rolnych. Elastyczne warunki umowy, dostawy z gwarancją pochodzenia OZE oraz profesjonalna obsługa klienta sprawiają, że jesteśmy idealnym partnerem dla odbiorców poszukujących oszczędności. Jeśli chcesz wprowadzić działania, których efektem będzie ograniczenie zużycia prądu w gospodarstwie rolnym, a przy okazji zasilać taniej urządzenia, skontaktuj z naszymi doradcami.