Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne firmie?

Kluczowym incydentem początku 2022 roku jest agresja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Konsekwencje tych dramatycznych wydarzeń są rozległe i trudne do oszacowania. Nie sposób także przewidzieć, gdzie i kiedy starcia się skończą. Biorąc to wszystko pod uwagę, coraz więcej polskich firm zastanawia się nad swoją przyszłością. Także w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co to jest dywersyfikacja źródeł energii oraz jak można ją skutecznie przeprowadzić.

Co to dywersyfikacja źródeł energii?

Pojęcie dywersyfikacji pochodzi od łacińskiego słowa diversificare i dosłownie oznacza
urozmaicać. W kontekście energetyki możemy je zatem rozumieć jako uniezależnienie się od jednego źródła pozyskiwania prądu i ciepła. Dlaczego dywersyfikacja źródeł energetycznych jest tak ważna? Począwszy od lat siedemdziesiątych XX wieku, na międzynarodowych rynkach energetycznych wielokrotnie pojawiały się kryzysy. Większość z nich dotyczyła zasobów paliw kopalnych, w tym ropy naftowej oraz węgla kamiennego. Te wydarzenia zmusiły jednostki publiczne wielu państwo do eksploracji przemysłu energetycznego w poszukiwaniu stabilniejszych, niezależnych i tańszych źródeł energii. Tak właśnie zaadaptowano do użytkowania energię jądrową oraz OZE. Implementacja tych rozwiązań jest jednak na różnym poziomie w poszczególnych krajach. Polska nadal pozostaje krajem uzależnionym od paliw kopalnych, dlatego skuteczność walki o bezpieczeństwo energetyczne przedsiębiorstwa zależy w dużej mierze od kroków podjętych w skali mikro.

Jak zabezpieczyć firmę przed brakiem energii?

Jak zabezpieczyć firmę przed brakiem energii? Od czego zależy bezpieczeństwo energetyczne? Przede wszystkim ważna jest optymalizacja posiadanego potencjału. Dywersyfikacja źródeł energetycznych to jedno, ale równie ważna jest dbałość o minimalizowanie strat i efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów. Dlatego jeszcze zanim rozważymy zmianę umowy na dostawy prądu i gazu, warto wprowadzić odpowiednie procedury do działania firmy. Więcej o nich piszemy w tym artykule.

Gdy już zaadaptujemy je w codzienności, należy rozważyć dwie główne ścieżki optymalizujące bezpieczeństwo energetyczne:

  • Montaż instalacji OZE w firmie.
  • Podpisanie umów z wiarygodnym sprzedawcą.

Poniżej omówimy każdą z nich.

Jak zabezpieczyć firmę przed brakiem energii – montaż OZE

Standardowa fotowoltaika działa w systemie on-grid (czyli we współpracy z siecią). Do poprawnego dostarczania prądu do obiektu niezbędne jest zasilenie falownika prądem. Ten pochodzi zazwyczaj z elektrowni opalanej paliwami kopalnymi. Jeśli zależy nam, aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne firmy, powinniśmy rozważyć montaż instalacji hybrydowej wraz z magazynem energii i agregatem. Tak przygotowany, kompatybilny zestaw gwarantuje nam pełną niezależność i niezakłócone dostawy prądu. Jak w tej sytuacji możemy zaopatrzyć się w ciepło? Najlepszym pomysłem jest montaż powietrznej pompy ciepła, która ogrzeje biuro i przygotuje c.w.u. Dywersyfikacja źródeł energii dokonana w tej formule ma jednak jeden znaczący minus – jej koszt początkowy jest stosunkowo wysoki.

Jak zabezpieczyć firmę przed brakiem energii – zmiana dostawców

Innym pomysłem na tani prąd dla firm będzie zmiana umowy. Rynek energii dla firm został już jakiś czas temu uwolniony, dzięki czemu można podpisywać porozumienia z wybranym przez siebie dostawcą. W tym kontekście niezwykle ważna jest weryfikacja źródła pochodzenia energii. Jeśli proces produkcji prądu oparty jest o spalanie węgla w elektrowni, trudno mówić o bezpieczeństwie energetycznym przedsiębiorstwa. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy dostawy posiadają certyfikat pochodzenia 100% zielonej energii. W tej sytuacji nasze dostawy są niezależne od deficytów paliw kopalnych, a tym samym gwarantują bezpieczeństwo energetyczne.

A co z ciepłem i chłodem? Ochrona przed brakiem energii może przybierać różne formy. Jeśli mamy fundusz na inwestycję, warto rozważyć montaż OZE. Z kolei, gdy nasza strategia rozwoju skupia się na innych priorytetach, można podpisać nową umowę na tani gaz dla firm. Doradcy energetyczni z Eco dla Biznesu mają w swoim portfelu dedykowane rozwiązania dla spółek reprezentujących sektor MŚP. Chętnie wspomogą także zakłady przemysłowe w przygotowaniu bezpiecznych, stabilnych i efektywnych kosztowo rozwiązań.

Ochrona przed brakiem energii – podsumowanie

Bezpieczeństwo energetyczne firmy to w dobie intensywnych zmian geopolitycznych kluczowa kwestia, pozwalająca z optymizmem patrzeć w przyszłość. Każdy biznes, niezależnie czy polegający na dostawach, usługach czy robotach budowlanych, w codziennej rzeczywistości wymaga użycia prądu, ciepła i chłodu. Żeby ich dostawy nie były zagrożone, możemy wybrać dwie drogi: albo zamontować instalacje OZE w firmie, albo zmienić swoje umowy ze sprzedawcami. Obie ścieżki są równie skuteczne, a różnica polega przede wszystkim na tym, że pierwsza wymaga poniesienia inwestycji początkowej. Jeśli szukają Państwo wiarygodnego partnera, który wie, czym jest dywersyfikacja źródeł energii i umie zaimplementować ją w każdych warunkach, zapraszamy do kontaktu z Eco dla Biznesu!