Cena energii elektrycznej zmienia się tylko w jedną stronę. Początek 2022 utwierdził nas w przekonaniu, że przewidywania kolejnych podwyżek nie były tylko chwytem marketingowym. Tendencja rosnących cen powinna martwić nie tylko gospodarstwa domowe, ale przede wszystkim przedsiębiorstwa. To właśnie one uiszczają najwyższe opłaty, a co za tym idzie, kolejne zmiany są dla nich dotkliwsze z uwagi na skalę działalności. W tym wypadku mówimy już nie o dziesiątkach złotych, ale często o setkach tysięcy. W tym kontekście rodzi się wiele pytań. Jak w tak dynamicznym środowisku planować budżet roczny? Czy istnieje szansa na obniżenie ceny zakupu energii elektrycznej? Na co zwrócić uwagę przy badaniu rachunku? Ten artykuł dedykujemy wszelkim odbiorcom, którzy chcą świadomie podejść do procesu oszczędzania.
Czy czeka nas w przyszłości niższa cena prądu?
Tempo zmian rynku energetyki w Polsce może przyprawić o zawrót głowy niejednego przedsiębiorcę. Koszt jednej kilowatogodziny prądu dla gospodarstw domowych wzrósł w ostatnich trzech latach o ponad 30%! A to i tak niewiele, biorąc pod uwagę zmiany dla klienta biznesowego. Skąd biorą się tak wysokie przyrosty?
Sprzedawcy energii podpierają swoje stanowisko rosnącymi kosztami zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym. Innym powodem jest z pewnością także szybujący w górę koszt zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Cena tego narzędzia wzrosła w ciągu ostatniego roku o aż 80% i utrzymuje się na rekordowym poziomie! Niestety biorąc pod uwagę specyfikę rynku, postępujący nacisk na kreowanie gospodarki niskoemisyjnej oraz stan infrastruktury energetycznej w naszym kraju, w przyszłości można się spodziewać kolejnych podwyżek. Potwierdzają to także dane Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Czy to definitywnie sprawia, że niemożliwe jest obniżenie ceny prądu?
Obniżenie ceny energii a kontrola zużycia
XXI wiek to okres mechanizacji i elektronizacji wielu gałęzi życia. Czynności dawniej wykonywane ręcznie dzisiaj są włączane w linie technologiczne. Archiwizacja dokumentacji, przepływ informacji, komunikacja z klientami – te i wiele innych prac stały się obecnie domeną świata wirtualnego i komputerów. Szersze wykorzystanie elektroniki przyczynia się do większego zapotrzebowania energetycznego. To przekłada się z kolei na rachunki za prąd dla firm. Nie może więc dziwić, że pierwszym i najważniejszym krokiem w optymalizacji kosztów zużycia energii jest audyt i kontrola. Istotna jest między innymi wymiana urządzeń na energooszczędne, wyłączanie maszyn po godzinach pracy czy korzystanie z oświetlenia tylko wtedy, kiedy jest ono naprawdę potrzebne. Więcej pomysłów na oszczędność energii w firmie opisujemy w tym artykule. Bieżąca kontrola kosztów zużycia energii z pewnością pomaga, ale nie powinna być traktowana jako lek na wszystko. Istnieje bowiem jeszcze jeden sposób na obniżenie ceny zakupu energii elektrycznej. Zatem jak obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie?
Zostaw nam kontakt. Oddzwonimy i przedstawimy korzystne rozwiązanie cenowe dla Twojego Biznesu.
Składniki rachunku a obniżenie ceny prądu
Żeby móc realnie myśleć o niższej cenie prądu, warto zdać sobie sprawę, że jako konsumenci płacimy nie tylko za faktycznie zużytą energię, ale także za szereg innych elementów składających się na nasz rachunek. Samo dostarczenie prądu do naszej firmy objęte jest określoną opłatą. Właściciel okablowania i liczników musi skądś czerpać środki na bieżącą konserwację, kontrolę i usuwanie awarii. Do wymienionych wyżej czynników doliczane są także różnorodne narzuty pobierane przez państwo. I tak standardowy rachunek zawiera także opłatę kogeneracyjną, opłatę mocową oraz opłaty jakościowe. Większość sprzedawców dolicza także kwoty za dodatkowe usługi. Mowa tu na przykład o e-fakturach, ubezpieczeniu czy pomocy w razie awarii. Gdzie w tym całym schemacie można liczyć na obniżenie ceny zakupu energii elektrycznej? Okazuje się, że w co najmniej kilku miejscach.
Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie? Po pierwsze trzeba pamiętać, że w podstawową cenę zakupu energii wliczona jest marża sprzedawcy. A ta bywa różna, w zależności od wynegocjowanych kontraktów, wielkości firmy czy lokalizacji. Warto więc rozeznać się w ofertach konkurencji, tym bardziej, że te bardzo często uwzględniają różne pakiety lojalnościowe czy rabaty cenowe. Sprawdzonym pomysłem na obniżenie ceny prądu jest także dobór odpowiedniej taryfy. Co prawda w tym wypadku nie ma możliwości negocjacji stawek, ale przepisanie się do planu uwzględniającego profil naszego zapotrzebowania na prąd, może zmniejszyć rachunki nawet o kilkanaście procent. Tym bardziej, że w zależności od typu taryfy, różne będą konsekwencje finansowe przekroczenia mocy umownej i energii biernej.
Obniżenie ceny zakupu energii elektrycznej – to naprawdę możliwe
Połączenie kontroli kosztów zużycia energii z doborem umowy pod nasze potrzeby pozwala zdobyć przewagę konkurencyjną. Niższa cena prądu przekłada się na ograniczenie wydatków związanych z produkcją czy świadczeniem usług. Tym samym firma jest w stanie zaoferować lepsze warunki swoim klientom. Aby dojść do tego punktu, trzeba jednak działać świadomie i podejmować trudne decyzje. Nie każdy ma wiedzę i czas do przeprowadzenia analizy energetycznej organizacji. Dobrym pomysłem jest doradztwo energetyczne z Eco dla Biznesu. To gwarancja profesjonalnego podejścia do tematu i doboru takiego zestawu narzędzi, który w krótkiej, średniej i długiej perspektywie przyczyni się do rozwoju naszej marki. Obniżenie ceny energii naprawdę jest możliwe!