Droższy prąd dla firm. Z czego to wynika?

Cena energii elektrycznej nie jest taka sama dla każdego podmiotu. Inną kwotę uiszczać będą gospodarstwa domowe, a inną przedsiębiorcy. Zastanawiasz się, z czego wynikają te rozbieżności? Dlaczego prąd dla firm jest droższy? W tym artykule postaramy się rozłożyć ten temat na czynniki pierwsze. Damy też Państwu radę co zrobić, aby zahamować wzrost cen energii dla biznesu.

Dlaczego prąd dla firm jest droższy – trzy główne powody

Podwyżki cen prądu dla firm to efekt odmiennej niż w przypadku gospodarstw domowych formuły ustalania ceny. Stawki w taryfach dedykowanych odbiorcy indywidualnemu podlegają kontroli i zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki. Dzięki temu charakteryzują się one względną stabilnością. Podmiot krajowy nie dopuszcza także do nadmiernych podwyżek, aby nie wprowadzać niepokojów społecznych. Droższy prąd dla firm to efekt braku odgórnej kontroli. Każdy sprzedawca może ustawiać cenę indywidualnie. Tym samym są one zazwyczaj nieco zawyżone.

Podwyżki cen prądu dla firm to także następstwo tak zwanej mocy umownej. Pojęcie to uściśla się każdorazowo w umowie za prąd. Jest to wyrażana w kilowatach maksymalna ilość energii, jaką dystrybutor zobowiązuje się udostępnić do punktu poboru w danej jednostce czasu. Wysokość mocy umownej przedsiębiorstw zależy od wolumenu, rodzaju, czasu pracy i parametrów elektronicznych urządzeń wykorzystywane są w firmie. Droższy prąd dla firm wynika zatem stąd, że potrzeby energetyczne klientów biznesowych są znacząco większe niż klientów indywidualnych. Niestety niezależnie jakie mamy obecnie faktyczne zużycie, za sam dostęp do ograniczenia ryzyka przeciążenia instalacji, jesteśmy zmuszeni uiszczać wyższe opłaty.

Wreszcie podwyżki cen prądu dla firm to rezultat wdrożenia tak zwanej opłaty mocowej. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które wraz z początkiem 2021 roku obciążyło rachunki klientów biznesowych o dodatkowe kilka-kilkanaście procent. Dzięki zebranym w ten sposób środkom finansowane ma być tworzenie nowych elektrowni i modernizacja już istniejących. Nieproporcjonalny wzrost cen prądu dla firm to znowu efekt odmiennego potraktowania tego segmentu i gospodarstw domowych. Najbardziej dotkliwie nowe rozwiązania odczuli ci przedsiębiorcy, którzy swoją działalność prowadzą od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 22:00. Niestety już wiemy, że niebawem ujrzymy nowe podwyżki cen prądu dla firm, co wiąże się z podniesieniem części stawek opłaty mocowej.

Wzrost cen prądu dla firm – ważne jest także zużycie

Wyżej omówione czynniki pokazują, dlaczego prąd dla firm jest droższy. Wysokie rachunki za energię to jednak także pochodna zużycia. W gospodarstwach domowych zazwyczaj działa jeden komputer, telewizor czy kilka lamp oświetleniowych. W zakładach pracy te proporcje są wyższe. Więcej urządzeń i ludzi do obsłużenia to rzecz jasna wyższe zużycie prądu. To przekłada się w sposób bezpośredni na otrzymywane rachunki. Każdy wzrost cen energii dla biznesu silniej uderza zatem w przedsiębiorców. Tym bardziej powinni oni świadomie podejść do kwestii analizy zawartej umowy na dostarczanie energii.

Droższy prąd dla firm – czy istnieje jakaś alternatywa?

Wzrost cen prądu dla firm to oczywiście problem, który na ogół jest przerzucany na odbiorców końcowych danego produktu/usługi. Przyjmowanie takiej strategii może jednak skończyć się osłabieniem pozycji konkurencyjnej. Dlaczego? Ponieważ inne podmioty mogą mieć niższe koszty energii elektrycznej. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że wzrost cen energii dla biznesu może przybierać różną wysokość. Jak wspomniano wcześniej, każdy sprzedawca dość swobodnie określa warunki zapisane w umowie. Co więcej brak dokładnej analizy podpisanej lata temu umowy, na ogół kończy się przepłacaniem. Coś, co było atrakcyjne dwa-trzy lata temu, dzisiaj nie jest już żadnym atutem. Najprostszą metodą na podwyżki cen prądu dla firm jest zbadanie swoich potrzeb i takie dobranie nowej umowy, aby odpowiadała ona na zidentyfikowane wymagania. To jednak wymaga czasu, bowiem rynek jest bardzo chłonny i możemy się zetknąć z setkami ofert. Jeśli nie jesteśmy w stanie przeprowadzić wiarygodnej analizy samodzielnie, można zlecić jej wykonanie specjalistom. Eco dla Biznesu to zespół doświadczonych doradców, który dzięki swojej wiedzy potrafią obniżyć rachunki dla biznesu o nawet kilkanaście procent. Czy prąd dla firm jest droższy? Tak, ale z Eco dla biznesu nie jest to różnica aż tak odczuwalna!

Czy prąd dla firm jest droższy – a może fotowoltaika?

Inną możliwością jest założenie instalacji fotowoltaicznej. Wzrost cen energii dla biznesu praktycznie nie dotyka tych podmiotów, które na swoich zakładach mają założone moduły PV. Jednorazowa inwestycja pozwala na generowanie energii z darmowego źródła, jakim jest słońce. Ekologiczny prąd to także inne zalety: wzrost wartości nieruchomości, wzmocnienie polityki społecznej odpowiedzialności biznesu, dbanie o losy środowiska na świecie.