Zestaw fotowoltaiczny składa się z wielu elementów, w tym falownika, przewodów solarnych, konstrukcji wsporczej, uziemienia, zabezpieczeń, ale przede wszystkim modułów PV. To od właściwości tych ostatnich zależy trwałość i wydajność całej instalacji. Moduły słoneczne są również najdroższym elementem dla użytkownika, dlatego warto zapoznać się z różnymi rodzajami paneli fotowoltaicznych przed ich zakupem. Panele monokrystaliczne, panele polikrystaliczne, a może panele amorficzne? Który typ paneli fotowoltaicznych będzie najlepszy dla firmy?
Fotowoltaika – rodzaje paneli
Na początku drugiej dekady XXI wieku, nikt już nie ma wątpliwości, że optymalnym sposobem na uniezależnienie się od wysokich rachunków za prąd jest fotowoltaika. Rodzaje paneli Pv dostępnych na rynku różnią się rodzajem zastosowanych ogniw, technologią produkcji oraz funkcjonalnościami. Zgodnie z najpopularniejszym podziałem, wyróżniamy trzy typy paneli fotowoltaicznych:
- ogniwa pierwszej generacji – zaliczamy do nich panele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Są one zbudowane ze stosunkowo grubych ogniw (0,2 – 0,4 mm) powstałych w procesie cięcia monokryształów krzemu. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka sprawność na poziomie 17–22%.
- ogniwa drugiej generacji (cienkowarstwowe) – do tej grupy zaliczają się przede wszystkim panele amorficzne. Do ich produkcji wykorzystuje się warstwy alotropowego krzemu (0,5–1 μm), co pozwala znacznie zmniejszyć zużycie półprzewodników i przekłada się na niską cenę gotowego produktu. W tej grupie modułów znajdują się także ogniwa utworzone z tellurku kadmu (CdTe) czy z połączenia miedzi, indu, galu i selenu (CIGS).
- ogniwa trzeciej generacji – innym rodzajem paneli fotowoltaicznych są urządzenia polimerowe i barwnikowe. Ich rozwój znajduje się obecnie na etapie badań i analiz.
Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych – moduły monokrystaliczne
Jakie typy modułów fotowoltaicznych są najpopularniejsze? W Polsce najczęściej wykorzystuje się panele monokrystaliczne. Ich niewątpliwymi zaletami są wysoka wydajność (19–22%) oraz długa gwarancja na uzyski (zazwyczaj jest to 25 lat). To dzięki nim odpowiedź na pytanie o to, czy fotowoltaika dla firm się opłaca, jest jednoznacznie twierdząca. Osiągnięcie takich efektów jest możliwe dzięki wykorzystaniu w procesie produkcji pojedynczego kryształu krzemu o uporządkowanej strukturze wewnętrznej. Moduły tego typu mogą różnić się między sobą:
- mocą – od około 300 W do nawet 620 W.
- odpornością na wiatr i śnieg – standardowo jest to zgodność z założeniami normy PN–EN 61215, ale zdarzają się też modele, na których przeprowadzono dodatkowe testy, zapewniające większe bezpieczeństwo (na przykład o wartości 80000 Pa).
- technologią – przykładowe propozycje producentów to moduły typu Half–cut, MWT, Full Black, PERC, Shingeld.
- gwarancjami – każdy producent obok gwarancji na uzyski, oferuje też zabezpieczenie produktowe. Zazwyczaj jest to 12 lat, ale możemy też spotkać rodzaje fotowoltaiki z gwarancją na moduły na poziomie nawet 30 lat.
Odpowiedni dobór urządzeń wpływa na trwałość i efektywność pracy fotowoltaiki. Rodzaje paneli to kwestia, którą warto powierzyć w ręce doświadczonego doradcy energetycznego, który rozumie, jak zoptymalizować miejsce montażu w kontekście rozwiązań sprzętowych. W celu właściwego wyboru spośród różnych typów paneli fotowoltaicznych i umówienia darmowego audytu zapraszamy do kontaktu z firmą Eco dla Biznesu.
Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych – moduły polikrystaliczne
Moduły polikrystaliczne są rodzajem paneli fotowoltaicznych wykonanych z krystalicznego krzemu o nieregularnej strukturze. W procesie produkcji krzem jest topiony i następnie powoli schładzany, tworząc bloki krystaliczne. Następnie bloki te są cięte na cienkie płytki, które stanowią pojedyncze ogniwa do fotowoltaiki. Rodzaje paneli polikrystalicznych charakteryzują się niebiesko–szarym wykończeniem, a ich wydajność wynosi zwykle od 13% do 16%. Z uwagi na ich niewielką moc oraz ograniczoną wydajność są tańszą alternatywą dla paneli monokrystalicznych. Ich stosowanie jest mało popularne, gdyż budowa elektrowni firmowej o mocy 50 kWp zajęłaby zdecydowanie większą powierzchnię, a jednocześnie pracowałaby mniej skutecznie.
Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych – moduły amorficzne
Kolejnymi wśród typów modułów fotowoltaicznych są moduły amorficzne – zbudowane z ogniw, w których wyróżnić można nieuporządkowane atomy. Taka struktura pozwala urządzeniom jeszcze lepiej pochłaniać światło słoneczne. Moduły amorficzne charakteryzują się czarnym lub brązowym wykończeniem, a ich wydajność jest zwykle niższa (od 5% do 9%) niż w przypadku systemów krystalicznych do fotowoltaiki. Rodzaje amorficzne wykorzystuje się na dachach i elewacjach budynków, ale także na specjalnie zaprojektowanych fasadach, żaluzjach, markizach czy okiennicach. Często pełnią nie tylko rolę generatora prądu, ale także funkcję dekoracyjną.
Fotowoltaika – rodzaje instalacji firmowych
Fotowoltaika dla firm to optymalny sposób na obniżenie rachunków za prąd. Aby jednak cały zestaw działał poprawnie, należy skrupulatnie dobrać komponenty. Ważne są rodzaje falowników do fotowoltaiki, ale także moduły PV. Spośród różnych typów dostępnych na rynku najbardziej polecane są panele monokrystaliczne. To najwydajniejsze urządzenia o wysokiej żywotności. Sprawdzą się zarówno w przypadku instalacji gruntowych, jak i montażu na dachu. Do efektywnego wykorzystania elewacji lub okien można także użyć paneli amorficznych. Pozwolą one odświeżyć design budynku firmowego, a jednocześnie wpłyną pozytywnie na wysokość rachunków za prąd.