Jak zmniejszyć koszty zużycia energii w branży HoReCa?

Branża hotelarska to jedna z najbardziej energochłonnych gałęzi gospodarki. Wydatki na zakup prądu do hoteli stanowią znaczną część kosztów operacyjnych podmiotów zarządzających, dlatego szukanie sposobów na ich zmniejszenie jest niezwykle istotne. Czy wiesz, na jakie elementy przypada największe zużycie energii. Sprawdzamy, ile kosztuje prąd dla hotelu oraz zaproponujemy kilka pomysłów na obniżenie rachunków. Dowiesz się, jak możesz zmniejszyć koszty zużycia energii!

Gdzie firmy z branży hotelarskiej zużywają najwięcej energii?

W przeciwieństwie do zapotrzebowania na prąd w typowym gospodarstwie domowym, branża HoReCa ma odmienną specyfikę pod kątem zapotrzebowania energetycznego. W tym miejscu użytkownicy mniej gotują w apartamentach, za to chętniej korzystają z restauracji. To właśnie w tym obszarze istnieje wiele urządzeń, które potencjalnie mogą być najbardziej energochłonne i pobierają duże ilości prądu dla firm z branży hotelarskiej. Wysokie zużycie przypada na:

  • chłodziarki,
  • przemysłowe zmywarki,
  • piece konwekcyjno-parowe, 
  • piekarniki, 
  • kuchnie, 
  • salamandry, 
  • młynki.
zmniejszenie kosztów zużycia energii w horeca

Warto mieć na uwadze, że prąd dla firm z branży hotelarskiej będzie drogi także z uwagi straty ciepła, które muszą być rekompensowane przez dogrzewanie pomieszczeń urządzeniami elektrycznymi. Kosztowne są także rekuperatory, klimatyzatory i inne, drobne sprzęty, podłączone do sieci w sposób ciągły. To wszystko sprawia, że konieczność podejmowania kroków mających na celu załatanie dziury budżetowej jest niezaprzeczalna. Co w tej sytuacji można zrobić? Jak obniżyć koszty energii w branży hotelarskiej?

Czy podnoszenie dla klientów cen ma sens?

Zamiast stymulować wzrost przychodów, dobrym pomysłem jest szukanie oszczędności. Te może przynieść racjonalna gospodarka prądem dla firm z branży hotelarskiej. Nie ma w tym względzie co liczyć na pomoc z zewnątrz. Chcąc wzmocnić swoją pozycję, każda firma musi sama zoptymalizować swoją strategię energetyczną. Jak? Powinna odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Które procesy zużywają najwięcej energii?
  • Czy można wykorzystać w obiekcie OZE?
  • Ile kosztuje prąd dla hotelu i czy da się znaleźć tańsze oferty? 

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w branży hotelarskiej? – na początek audyt energetyczny i monitoring

Pierwszym krokiem do efektywnego zarządzania kosztami energii elektrycznej dla hotelarstwa jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Taki proces pozwala zidentyfikować obszary, w których zużycie prądu jest największe oraz określić potencjalne oszczędności. Audyt powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego pracownika, który w ramach swoich obowiązków:

  • Zbierze dane dotyczące obiektu i jego instalacji – w tym takie parametry jak: powierzchnia użytkowa, kubatura, rodzaj materiałów budowlanych, charakterystyka energetyczna podłączonych urządzeń.
  • Dokona analizy stanu energetycznego obiektu – w tym między innymi zbada efektywność poszczególnych urządzeń i instalacji, przeliczy bilans energetyczny budynku oraz rozważy możliwości zastosowania oszczędnych technologii.
  • Wypracuje wnioski i rekomendacje w kontekście energii dla firm z branży hotelarskiej.

Warto także rozwinąć monitoring systemów energetycznych. Pozwala on na bieżąco śledzić zużycie energii i reagować na ewentualne nieprawidłowości. 

Szukasz profesjonalnego doradztwa energetycznego?

Sprawdź Eco dla Biznesu!

Jak obniżyć koszty energii w branży HoReCa? Postaw na racjonalizację zużycia!

Jak pokazują doświadczenia wielu firm z segmentu HoReCa, sporą część zużywanej energii można „uratować”. Wśród zalecanych czynności, które pozwolą zoptymalizować sytuację energetyczną obiektu, wyróżniamy:

  • modernizację instalacji grzewczej budynku,
  • uszczelnienie miejsc generujących straty cieplne,
  • zastąpienie kuchennych urządzeń elektrycznych przez ich odpowiedniki zasilane gazem,
  • modernizację izolacji termicznej,
  • zaprojektowanie części ogólnodostępnych (holi, sal, restauracji, lobby, korytarzy itd.) tak, aby wykorzystywały możliwość wietrzenia poprzez otwieranie drzwi i okien,
  • wymianę sprzętu elektrycznego na nowszy, mniej energochłonny,
  • umieszczenie na ścianie za grzejnikami folii odbijającej promieniowanie cieplne,
  • regulację zaworów termostatycznych na grzejnikach oraz odpowietrzenie układu ogrzewania pomieszczeń,
  • doposażenie instalacji wewnętrznych w automatyczne urządzenia regulacji pogodowej,
  • montaż i wdrożenie do użytkowania systemów zarządzania energią, które pozwolą automatycznie kontrolować zużycie energii dla firm z branży hotelarskiej,
  • likwidację zbiorczego systemu odpowietrzania na rzecz odpowietrzników indywidualnie każdego pionu,
  • przeniesienie prac hotelarskich generujących zapotrzebowanie na prąd na godziny pozaszczytowe (z mniejszą ceną taryfową),
  • dbanie o prawidłową wentylację urządzeń chłodniczych, poprzez nieprzykrywanie kratek wentylacyjnych w górnej części urządzeń oraz odsunięcie od ściany,
  • regularne rozmrażanie chłodziarek.
zmniejszenie kosztów energii w horeca

Inwestycja w nowoczesne technologie energooszczędne może przynieść znaczne korzyści. Zastosowanie przyjaznych dla środowiska systemów oświetleniowych, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji znacząco obniża koszty eksploatacji. Dodatkowy montaż inteligentnych sterowników i czujników pozwala na dostosowanie opłat za prąd dla firm z branży hotelarskiej do rzeczywistych potrzeb. Coraz popularniejsze staje się także inteligentne zarządzania systemami HVAC. Optymalizacja temperatury i wilgotności w pomieszczeniach (np. automatyczne obniżanie komfortu cieplnego w momencie, gdy pokój nie jest używany), to często redukcja zapotrzebowania rzędu kilkunastu procent!

Obok zadań inwestycyjnych wpływających na relację działalność hotelarska a prąd, występują także tak zwane działania miękkie. Co do nich zaliczamy? Mowa tu między innymi o programach edukacyjnych dla personelu i gości. Ich wdrożenie może przyczynić się do zmiany nawyków i podejścia do efektywnego korzystania z prądu i ciepła. Informowanie o korzyściach z zachowania higieny energetycznej, a także udostępnianie praktycznych wskazówek, może przełożyć się na zmniejszenie marnotrawstwa energii, a w efekcie na tańszy prąd dla hoteli.

Zielona energia dla firm hotelarskich

Technologie energooszczędne oraz automatyka w zarządzaniu, pozwalają znacząco obniżyć wydatki na energię dla firm z branży hotelarskiej. Nie jest to jednak jedyna metoda racjonalizująca strategię energetyczną. Innym ciekawym i zalecanym pomysłem jest montaż odnawialnych źródeł energii. Zazwyczaj wybór właścicieli pada na instalacje fotowoltaiczne, które reprezentują optymalny stosunek ceny do efektów, a jednocześnie mogą być montowane na dachach. Generowanie prądu z darmowego źródła redukuje zapotrzebowanie na energię dla hoteli ze źródeł konwencjonalnych. Tym samym przedsiębiorstwo zaczyna oszczędzać. Jednocześnie ta forma wsparcia biznesu pozwala uzyskać inne korzyści:

  • zmniejszyć ślad węglowy, co może być istotne dla odwiedzających, dostawców czy banków,
  • zwiększyć wartość nieruchomości,
  • ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Zielona energia w hotelarstwie to dzisiaj standard w wielu jednostkach. Montowane są instalacje zaspokajające potrzeby jednostki w 100%, ale także mniejsze elektrownie (w przypadku braku miejsca czy środków inwestycyjnych). Dobrym pomysłem jest także wybór magazynu energii, który w kooperacji z fotowoltaiką jest w stanie dać obiektowi niezależność od potencjalnych awarii systemu elektroenergetycznego.

Jak obniżyć koszty energii w hotelarstwie? Zmień dostawcę z Eco dla Biznesu!

Oszczędności z gospodarki energią dla hoteli kryją się także w umowach z dostawcami. I nierzadko mówimy tu o potężnych kwotach. Jak to się dzieje?

  • Prąd dla hoteli może być rozliczany według różnych taryf. Może się okazać, że obecny plan nie odpowiada na specyfikę zużycia.
  • Energia dla firm z branży hotelarskiej jest różnie wyceniana u sprzedawców. Odmienne stawki za pobór, niższe opłaty handlowe, wreszcie dodatkowe bonusy.
  • Eco dla Biznesu jest w stanie zaoferować stałe ceny za prądu dla hoteli! Coś, co dzisiaj jest atrakcyjne cenowo, zwiększy swoją siłę oddziaływania przez najbliższe 5 lat.
  • Energia dla HoReCA może być także kupowana w transakcjach krótkoterminowych. W ten sposób firma dostaje szansę na przeprowadzenie operacji w momencie, gdy produkty dostępne na rynku są tanie.

Z doradztwem energetycznym dla firm od Eco dla Biznesu nie musisz zastanawiać się, ile kosztuje prąd dla hotelu. Zajmiemy się za Ciebie kompleksową optymalizacją kosztów energetycznych. Sprawdzimy dane historyczne, dopasujemy taryfę, zaproponujemy sprzedaż energii dla branży hotelarskiej z dopasowanymi warunkami. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!