Ile kosztuje 1 kwh dla firm w Polsce? Sprawdź, ile zapłacisz!

Ostatnie lata cechowała duża dynamika zmian ceny za kWh energii dla przedsiębiorstw. Wiąże się to z jednej strony z dużą niepewnością w zakresie sytuacji międzynarodowej, z drugiej także instrumentami fiskalnymi wprowadzanymi przez polski rząd. Ile kosztuje 1 kWh prądu w 2025 roku? Czy zaplanowano przedłużenie okresu mrożenia cen? Jakie są sposoby na optymalizację wydatków w firmie? Między innymi na te pytania odpowiada niniejszy artykuł.

Ile kosztuje 1 kwh? Wiele zależy o taryfy

ZaZastanawiają się Państwo, ile kosztuje jedna kilowatogodzina prądu? Na to pytanie, nie ma jednej odpowiedzi. Przede wszystkim trzeba odwołać się do pojęcia taryf. W Polsce obowiązuje kilka grup taryfowych przeznaczonych dla różnych użytkowników. Stawka kwh dla firm będzie zatem zależała od wybranej opcji. Klient biznesowy może współpracować z zakładem energetycznym w oparciu o taryfy: A (duże fabryki), B (duże firmy i gospodarstwa rolne) oraz C (małe i średnie firmy). Obok oznaczenia literowego, istotny jest także konkretny kod taryfy. I tak:

  • Dwie cyfry stojące obok litery A, B lub C, odnoszą się do mocy umownej (pierwsza) oraz liczby stref czasowych (druga).
  • Opcjonalny znak na końcu kodu wyjaśnia sposób rozliczania stref czasowych. Symbol „a” należy rozumieć jako podział na strefę szczytową i pozaszczytową, „b” dzienną i nocną, zaś „w” oznacza, że inne ceny stosowane są w dzień, w nocy i w weekend.

Każda taryfa ma przypisaną indywidualną cenę 1 kWh energii, która może się zmieniać w czasie. Szczegółowe informacje na ten temat można odnaleźć w umowie lub cenniku sprzedawcy.

Zostaw nam kontakt. Oddzwonimy  i przedstawimy korzystne rozwiązanie cenowe dla Twojego Biznesu.

ZOSTAW KONTAKT

Cena za kwh – składniki rachunku za prąd

Podpisując umowę na dostawy energii, warto zwrócić także uwagę na wysokość poszczególnych składników rachunku (składowe ceny energii elektrycznej). Cena jednego kilowata jest określona w pozycji ‘pobrana energia czynna’. Oprócz niej w typowej umowie kompleksowej ujmuje się także wydatki związane z:

  • zobowiązaniami abonamentowymi.
  • Zobowiązaniami sieciowymi (składniki zmienne i stałe).
  • Zobowiązaniami jakościowymi.
  • Zobowiązaniami przejściowymi.
  • Zobowiązaniami OZE.
  • Zobowiązaniami mocowymi.
  • Zobowiązaniami kogeneracyjnymi.

Przedsiębiorca ma także prawo rozdzielić umowy dystrybucji i zakupu, co wpływa na kształt jego faktury. Więcej na temat tego, z czego składa się rachunek za prąd i jak wpływa on na koszt kWh prądu, można przeczytać na naszym blogu.

Ile kosztuje kwh energii elektrycznej w 2025 roku?

Z początkiem 2025 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców. W trosce o wypłacalność gospodarstw domowych, samorządów i podmiotów wrażliwych, zaproponowano przedłużenie okresu zamrożenia cen prądu do końca września.

Przewidziane działania osłonowe tym razem nie dotyczą przedsiębiorstw. Z zabezpieczenia cenowego nie będą zatem mogli skorzystać mali i średni przedsiębiorcy. Co to dla nich oznacza? Jaki będzie realny koszt kwh energii elektrycznej w 2025 roku?

ile kosztuje 1 kwh dla firm

Cena 1 kwh energii elektrycznej dla firm w 2025 roku

Zgodnie z opiniami ekspertów koszty energii elektrycznej dla firm w 2025 roku będą kształtować się poniżej maksymalnych ustawowych limitów obowiązujących w 2024 roku. Na podstawie aktualnych informacji rynkowych można zauważyć, że sprzedawcy, tacy jak PGE, Tauron, Fortum czy Enefit, oferują przedsiębiorstwom ceny niższe niż 693 zł/MWh netto. Przykładowo:

  • PGE informuje o cenach opartych na aktualnych notowaniach Towarowej Giełdy Energii (TGE), gdzie kontrakt BASE na I kwartał 2025 wynosił 447 zł/MWh netto (stan na 3 grudnia).
  • Tauron oferuje ceny dla firm już od 590 zł/MWh, a w przetargach dla instytucji publicznych osiąga średnio około 530 zł/MWh, z najtańszymi ofertami nawet na poziomie 486 zł/MWh.

Jeszcze lepsze warunki można uzyskać u sprzedawców działających w mniejszej skali, takich jak specjalizująca się w doradztwie energetycznym dla przedsiębiorstw – Eco dla Biznesu. Wynika to między innymi z tego, że jak podaje TGE, średnia cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową na 2025 rok (BASE_Y-25) wyniosła 433,88 zł/MWh. Jednocześnie średnia cena na rynku dnia następnego osiągnęła poziom 540,07 zł/MWh. Wszystko to są pozytywne informacje, które potwierdzają, że działania osłonowe na początku 2025 roku dla firm nie były konieczne. Czy to oznacza, że klienci biznesowi zaczną oszczędzać na prądzie? Niekoniecznie.

W tym miejscu warto też przypomnieć, że koszt energii czynnej nie jest jedyną zmienną na fakturze za prąd. Zmieniają się także inne składniki opłat dla firm:

  • Od 1 stycznia 2025 roku wzrosły stawki płacone z tytułu ponadumownego poboru energii biernej o 45%.
  • Kwota opłaty mocowej dla firm zależy od przydzielonej grupy odbiorców: od K1 do K4. Pełna stawka w 2025 roku wynosi 0,1412 zł/kWh, a więc jest wyższa niż wartość płacona w 2024 roku (0,1267 zł/kWh).
  • odpowiednie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska obniżyło stawkę opłaty kogeneracyjnej z 6,18 zł/MWh do 3 zł/MWh.
  • skorygowane zostały także inne obciążenia polskich firm, w tym opłaty handlowe i dystrybucyjne (te ostatnie w granicach od 0,5% do 3,5% w zależności od regionu i parametrów taryfowych).
  • Po dwuletnim okresie zniesienia opłaty OZE, w 2025 roku ponownie powróciła w rachunkach polskich firm. Obecnie wynos ona 3,5 zł/MWh.

W przypadku podmiotów energochłonnych, gdzie każda korekta opłat zmiennych nawet o 1 grosz przekłada się na dziesiątki tysięcy złotych wydawane w całym roku, taki krajobraz gospodarczy jest złą wiadomością. A to nie koniec pesymistycznych wiadomości, bo wiele wskazuje na to, że kolejne podwyżki to tylko kwestia czasu.jest katastrofalną wiadomością. A to nie koniec złych wiadomości, bo wiele wskazuje na to, że kolejne podwyżki to tylko kwestia czasu.

Ile kosztuje kilowatogodzina – co dalej?

Polska, jak i inne kraje Unii Europejskiej deklarują chęć osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Dojście do tego poziomu ma być poprzedzone realizacją celów cząstkowych, na przykład wynikających z pakietu Fit for 55 – ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. To wymusza działanie, które niestety póki o należy uznać za niewystarczające. Nasz system elektroenergetyczny jest przestarzały, rozwój OZE wyprzedza zdolności systemu dystrybucyjnego, brak także inwestycji w elektrownie jądrowe czy biogazownie. Nie pozostaje to bez echa dla przyszłej ceny 1 kWh energii dla firm.

Warto pamiętać, że:

  • ceny uprawnień do emisji CO2 ponoszone przez największe krajowe spółki energetyczne wzrosły z 3,6 miliarda złotych w 2018 roku do 31 miliardów w 2022 roku,
  • koszty wydobycia węgla kamiennego wzrosły na przestrzeni lat 2016-2023 o 283%,
  • systematycznie rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną,
  • wzrasta też ilość awarii systemów wywołanych zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, przestarzałą infrastrukturą oraz rosnącą generacją z OZE.

Polska prędzej czy później może także zbliżyć się do ryzyka wystąpienia Dunkelflaute. Zjawisko to polega na spadku produkcji energii odnawialnej niemal do zera, co ma poważne konsekwencje dla ceny kilowata prądu. Taki kryzys dotknął ostatnio Niemcy, Danię, Holandię i Austrię. Dokładnie 12 grudnia 2024 roku między 17:00 a 18:00 Niemcy i Duńczycy płacili aż 936 euro za megawatogodzinę, co przekłada się na ponad 4 tysiące złotych. W tym czasie udział OZE w niemieckim miksie energetycznym spadł do zaledwie 12%.

ile kosztuje 1 kwh dla firmy

Ile kosztuje 1 kWh – kalkulator czy działanie?

Firmy, niezależnie od branży czy skali, powinny już teraz myśleć o przyszłości. Niższa cena jednego kilowata to prawdopodobnie chwilowy przywilej. Problemy z wysokimi kosztami energii powrócą jak bumerang. Co w tej sytuacji powinni zrobić właściciele? Postawić na optymalizację zużycia (wymiana oświetlenia na energooszczędne, procedury dotyczące wyłączania urządzeń elektrycznych itd.) i negocjację warunków kontraktowych z zakładem energetycznym tak, by docelowo zmniejszyć koszt kWh. Dla firm, które podpisały umowy lata temu, (w międzyczasie wielokrotnie aneksowane przez sprzedawców), oznacza to najprawdopodobniej, że obecnie korzystają z nierynkowych stawek. Umowy podpisane lata temu, wielokrotnie aneksowane przez sprzedawców, zawierają obecnie nierynkowe stawki. Podpisanie nowego porozumienia z gwarancją stałej ceny i pochodzeniem z OZE, lub oparcie rachunków o zakupy transzowe, przynosi wiele korzyści finansowych i wizerunkowych. To najprostsza metoda na pozyskanie najtańszego prądu dla firm. W celu przedstawienia indywidualnej oferty, dostosowanej do potrzeb i profilu firmy, zapraszamy do kontaktu z doradcami Eco dla Biznesu.

Źródła:

parkiet.com/energetyka/art39061511-firmy-wydaja-miliardy-na-prawa-do-emisji dostęp 24.02.2024 r.

pie.net.pl/pozostanie-przy-weglu-to-ponad-dwukrotny-wzrost-kosztow-energii-po-2030-r/ dostęp 24.02.2024 r.

businessinsider.com.pl/gospodarka/4-tys-zl-za-mwh-ceny-pradu-w-niemczech-i-danii-oszalaly/rclkm1e dostęp 17.12.2024

money.pl/gospodarka/duza-zmiana-w-cenach-pradu-takie-stawki-pojawiaja-sie-w-ofertach-sprzedawcow-7099549601843872a.html dostęp 17.12.2024

Zostaw nam kontakt. Oddzwonimy  i przedstawimy korzystne rozwiązanie cenowe dla Twojego Biznesu.

ZOSTAW KONTAKT