To już tradycja, że na początku każdego roku kalendarzowego mówimy o wzroście cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i firm. Rok 2023 jest w tym względzie jednak nieco inny. Ile kosztuje 1 kWh prądu? To zależy. Od czego? Kto może uniknąć podwyżek? Jakie są sposoby na optymalizację wydatków w firmie? Między innymi na te pytania odpowiada niniejszy artykuł.
Sprawdź aktualną cenę dla swojej firmy.
Dowiedz się, która oferta jest najkorzystniejsza dla Twojego Biznesu.
Ile kosztuje 1 kwh? Wiele zależy o taryfy
Zastanawiają się Państwo, ile kosztuje kWh prądu? Na to pytanie, nie ma jednej odpowiedzi. Przede wszystkim trzeba odwołać się do pojęcia taryf. W Polsce obowiązuje kilka grup taryfowych przeznaczonych dla różnych użytkowników. Klient biznesowy może współpracować z zakładem energetycznym w oparciu o taryfy: A (duże fabryki), B (duże firmy i gospodarstwa rolne) oraz C (małe i średnie firmy). Obok oznaczenia literowego, istotny jest także konkretny kod taryfy. I tak:
- Dwie cyfry stojące obok litery A, B lub C, odnoszą się do mocy umownej (pierwsza) oraz liczby stref czasowych (druga).
- Opcjonalny znak na końcu kodu wyjaśnia sposób rozliczania stref czasowych. Symbol „a” należy rozumieć jako podział na strefę szczytową i pozaszczytową, „b” dzienną i nocną, zaś „w” oznacza, że inne ceny stosowane są w dzień, w nocy i w weekend.
Każda taryfa ma przypisaną indywidualną cenę 1 kWh energii, która może się zmieniać w czasie. Szczegółowe informacje na ten temat można odnaleźć w umowie lub cenniku sprzedawcy.
Cena za kwh – składniki rachunku za prąd
Podpisując umowę na dostawy energii, warto zwrócić także uwagę na wysokość poszczególnych składników rachunku. Cena jednego kilowata jest określona w pozycji ‘pobrana energia czynna’. Oprócz niej w typowej umowie kompleksowej ujmuje się także wydatki związane z:
- zobowiązaniami abonamentowymi.
- Zobowiązaniami sieciowymi (składniki zmienne i stałe).
- Zobowiązaniami jakościowymi.
- Zobowiązaniami przejściowymi.
- Zobowiązaniami OZE.
- Zobowiązaniami mocowymi.
- Zobowiązaniami kogeneracyjnymi.
Przedsiębiorca ma także prawo rozdzielić umowy dystrybucji i zakupu, co wpływa na kształt jego faktury. Więcej na temat tego, z czego składa się rachunek za prąd i jak wpływa on na koszt 1 kWh prądu, można przeczytać na naszym blogu.
Ile kosztuje 1 kwh w 2023 roku
Ile kosztuje 1 kWh w 2023 roku? Dużo. A przynajmniej tak wynika ze standardowych cenników Operatorów Sieci Dystrybucyjnej. Taryfy A i B są zawsze negocjowane indywidualnie. Z kolei dla najpopularniejszej taryfy C11, jeszcze do niedawna proponowano warunki na poziomie:
- 2, 314 złotego za 1 kWh – cena w ENEI,
- 2,29 złotego za 1 kWh – cena z Energii,
- 3,1145 złotego za 1 kWh – cena z E-ON,
- 2,100 złotego za 1 kWh – cena z PGE,
- 2,1860 złotego za 1 kWh – cena z Taurona.
Są to kwoty o ponad 300% wyższe niż jeszcze 3 lata temu. Przedsiębiorstwa mogą także zdecydować się na inne taryfy, gdzie cena za kWh uzależniona jest od godziny poboru. Są one jednak zbliżone do tych prezentowanych w podstawowej taryfie C11.
Wychodząc naprzeciw rosnącej inflacji oraz trudności w utrzymaniu poziomu wzrostu gospodarczego, rząd podjął decyzję o zamrożeniu cen energii elektrycznej.
Cena 1 kwh – zamrożenie cen energii
Cena kilowata prądu w 2023 roku nie zmieni się dla małych i średnich firm, podmiotów wrażliwych oraz dla gospodarstw domowych. Zgodnie z podpisaną przez Prezydenta RP ustawą z dnia 27 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, maksymalna cena 1 kwh energii dla firm wyniesie 0,785 złotego. Obowiązuje ona od 1 grudnia 2022 roku przez kolejne 13 miesięcy dla tych podmiotów, które złożyły odpowiednie oświadczenie swojemu dostawcy prądu. Do wspomnianej kwoty należy doliczyć także opłaty dystrybucyjne.
Ile kosztuje kilowatogodzina – co dalej?
Okres zamrożenia cen potrwa tylko do końca 2023 roku. Sztuczne zaniżanie kosztów przedsiębiorców może w krótkiej perspektywie uratować wiele marek. Trudno się jednak spodziewać, że przyczyni się do zahamowania wzrostów ceny 1 kWh. Droższy prąd dla firm w przyszłości to rzecz bardzo prawdopodobna. Warto pamiętać, że od początku 2024 roku wchodzą w życie przepisy wynikające z unijnego pakietu Fit for 55. Zakłada on ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% i dalsze dążenie do uzyskania neutralności klimatycznej. Dodatkowo Komisja Europejska planuje, by do 2027 roku w pełni zrezygnować z ogrzewania domów węglem czy gazem. Biorąc pod uwagę wstępny poziom transformacji energetycznej Polski, silne uzależnienie od drożejących paliw, a także stan infrastruktury technicznej, należy się spodziewać kolejnych wzrostów kosztów 1 kWh.
Ile kosztuje 1 kWh – kalkulator czy działanie?
Firmy, niezależnie od branży czy skali działania, powinny już teraz myśleć o przyszłości. Zamrożenie cen to chwilowy przywilej. Problemy z wysokimi kosztami energii powrócą jak bumerang. Co w tej sytuacji powinni zrobić właściciele? Postawić na optymalizację zużycia (wymiana oświetlenia na energooszczędne, procedury dotyczące wyłączania urządzeń elektrycznych itd.) i negocjację warunków kontraktowych z zakładem energetycznym. Umowy podpisane lata temu, wielokrotnie aneksowane przez sprzedawców, zawierają obecnie nierynkowe stawki. Podpisanie nowego porozumienia z gwarancją stałej ceny i pochodzeniem z OZE, przynosi wiele korzyści finansowych i wizerunkowych. To najprostsza metoda na pozyskanie najtańszego prądu dla firm. W celu przedstawienia indywidualnej oferty, dostosowanej do potrzeb i profilu firmy, zapraszamy do kontaktu z doradcami Eco dla Biznesu.