Czy Polska powinna kupić złoża LNG w USA? Sytuacja związana z eksportem LNG

Administracja Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w styczniu 2024 roku ogłosiła przerwę w wydawaniu zgód na eksport skroplonego gazu. Ta decyzja odbiła się szerokim echem na rynkach międzynarodowych i zdaniem ekspertów będzie miała długofalowe skutki dla amerykańskich inwestycji w nowe złoża. Co to wszystko oznacza dla eksportu LNG z USA do Polski?

Strategia energetyczna Polski LNG po zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę

Wojna na Ukrainie zredefiniowała pojęcie bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednym z podstawowych kierunków zmian była dywersyfikacja źródeł dostaw surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego. W samym 2022 roku oddano do eksploatacji gazociągi łączące Polskę z Litwą (interkonektor GIPL), Polskę ze Słowacją, Polskę z Norwegią poprzez Danię (Baltic Pipe) oraz Grecję i Bułgarię (interkonektor IGB). W tym samym czasie Stany Zjednoczone stały się najważniejszym dostawcą LNG do krajów UE. Polska jest czwartym pod względem wielkości (po Holandii, Francji i Włoszech) importerem amerykańskiego gazu. Decyzje Bidena mają zatem duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa energetycznego.

Decyzje Bidena a eksport LNG

Dlaczego władze Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o blokowaniu wydawania zgód na eksport skroplonego gazu? W oświadczeniu Bidena czytamy „Moja administracja ogłasza dziś tymczasową przerwę w wydawaniu decyzji dotyczących eksportu skroplonego gazu ziemnego – z wyjątkiem nieprzewidzianych sytuacji kryzysowych związanych z bezpieczeństwem narodowym. W tym okresie przyjrzymy się wpływowi eksportu LNG na koszty energii, bezpieczeństwo energetyczne Ameryki i nasze środowisko”. Prezydent wyjaśnia więc swoją decyzję pobudkami klimatycznymi oraz ekonomicznymi. Nie brakuje jednak opinii, że jest to pokłosiem nadchodzących wyborów i próbą zjednania sobie elektoratu. Niezależnie od rzeczywistych intencji, wpływ polityki USA na LNG będzie olbrzymi już w najbliższym czasie.

Co z dostawami i cenami LNG w Polsce?

czy polska kupi złoża lng w usa

Cała sytuacja będzie miała swoje reperkusje w mikroskali. Warto pamiętać, że prawie 70% światowych zasobów gazu ziemnego produkowane jest w czterech krajach: Rosji, Iranie, Stanach Zjednoczonych i Katarze. Decyzja Prezydenta USA to prezent złożony dla Putina i irańskiego reżimu ajatollahów. Już w połowie lutego Izba Reprezentantów przyjęła ustawę pozbawiająca administrację prezydenta Joe Bidena uprawnień do podejmowania tego typu działań. Trudno powiedzieć, jak dalej potoczą się jej losy. Jeśli styczniowe decyzje pozostaną w mocy, będzie to miało duże znaczenie dla kosztów gazu dla firm w Polsce. Zmian nie zauważymy ani dziś, ani jutro, ani pewnie za pół roku. W tej chwili skala zakontraktowanych dostaw i rezerw jest wystarczająca dla naszych potrzeb. Natomiast wstrzymanie budowy nowych terminali do eksportu LNG z USA do Polski i szerzej UE, w dłuższej perspektywie spowoduje nierównowagę rynku i co za tym idzie znaczące podwyżki cen surowca.

Inwestycje w LNG Polska – USA

Andrzej P. Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych wspomina, że w interesie Polski jest rozglądanie się za inwestycjami w zakup złóż w Stanach Zjednoczonych. Trudno w tej chwili wyrokować, czy tak drastyczne kroki będą konieczne. Nie ma jednak wątpliwości, że kontrakty LNG Polska-USA nie będą wieczne, a ostatnie wydarzenia pokazują, że dywersyfikacja gazu powinna przebiegać wielotorowo. Bez tych działań władze narażają się na deficyty, które jak pokazuje przeszłość, miały duże przełożenie na sytuację gospodarczą polskich przedsiębiorstw.

Co mogę zrobić firmy?

Niezależnie czy Polska zakupi złoża LNG w USA, czy też sytuacja obierze inny obrót, rodzime firmy nie powinny pozostawać obojętne na otoczenie. Ostatnie wydarzenia pokazują, że problemy z dostępnością surowców energetycznych będą prawdopodobnie do nas wracały. Mając w pamięci niedawne wyzwania, warto się na nie odpowiednio przygotować. Jak pokazuje doświadczenie, najmniej na kryzysie energetycznym ucierpiały te przedsiębiorstwa, które w odpowiednim momencie zawarły umowy z opcją stałej, gwarantowanej ceny. Takie kontrakty pozwalają zminimalizować ryzyka wpływu cen na bieżącą działalność niemal do zera.

Doradztwo energetyczne dla biznesu to specjalny pakiet usług, który pozwala kompleksowo zbadać bieżącą działalność firmy w zakresie polityki energetycznej. Przedstawiciele Eco dla Biznesu na podstawie aktualnych potrzeb oraz zawartego porozumienia z dostawcą, są w stanie zweryfikować możliwość wdrożenia działań, których celem jest zmniejszenie kosztów operacyjnych. Efektem prac ekspertów jest zazwyczaj podpisanie nowego kontraktu. Zapewnia on spore oszczędności na prądzie i gazie, ale także niweluje ryzyka związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski (LNG, węgiel kamienny itd.). Zapraszamy do kontaktu w celu poznania szczegółów oferty.