Wzrost ilości gazu własnego pochodzącego z Norwegii przesyłanego do Polski

Po niedawnym kryzysie energetycznym, wywołanym zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę, zwiększyło się zainteresowanie dostawami gazu z innych źródeł. Od 1 kwietnia 2024 roku błękitne paliwo trafia do Polski także z własnego wydobycia realizowanego przez Grupę Orlen w Norwegii. W skali roku możliwy będzie wzrost dostaw nawet o 1 mld m3. Dowiedz się więcej, jak gaz z Norwegii może pomóc rodzimym firmom.

Grupa Orlen przejęła kontrolę nad KUFPEC Norway

Norweska spółka Grupy ORLEN – PGNiG Upstream Norway, w wyniku konkurencyjnej procedury akwizycyjnej, pod koniec 2023 roku zawarła umowę kupna 100% udziałów w KUFPEC Norway. Tym samym polski kapitał zwiększył swoje udziały w złożach Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard. Według wstępnych szacunków zawarcie umowy miało pozwolić na zwiększenie wydobycia norweskiego gazu o jedną trzecią, a dzienna produkcja węglowodorów w 2024 roku ma przekroczyć 100 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Od 1 kwietnia rozpoczęła się wysyłka nowych zasobów gazu z Norwegii

wzrost ilości gazu dostarczanego z Norwegii do Polski

Zgodnie ze „Strategią Grupy ORLEN do 2030 roku” koncern zakłada dalszy rozwój wydobycia gazu ziemnego do 12 mld. m3 rocznie [1]. To blisko dwukrotnie więcej niż na koniec 2022 roku (7,7 mld.) [2]. Przejęcie udziałów w KUFPEC Norway stanowi istotny krok ku realizacji tego celu i wpisuje się w założenia docelowego wydobycia surowca na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do 6 mld. m3 rocznie w 2030 roku. Od 1 kwietnia nowe zasoby norweskiego gazu wysyłane są gazociągiem Baltic Pipe do Polski. Jego przepustowość wynosi nieco ponad 8 mld m3 gazu rocznie. Dzięki skierowaniu dodatkowych wolumenów zajętość gazociągu wynosi obecnie około 50%. 

Prezes Zarządu ORLEN Pan Witold Literacki tak komentuje ostatnie transakcje „Od 1 kwietnia tego roku cały dodatkowy gaz jest kierowany do kraju, wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne odbiorców i jednocześnie umożliwiając Grupie dalszą optymalizację kosztów pozyskania surowca”.

Eksploatacja ropy i gazu efektywna ekologicznie

Warto nadmienić, że jednym z celów Grupy ORLEN jest także troska o środowisko naturalne. W tym kontekście bardzo ważne było podłączenie platformy Gina Krog do lądowej sieci elektroenergetycznej. Pozwoliło to do minimum ograniczyć emisję CO2 związaną z eksploatacją ropy i norweskiego gazu. 

Co to wszystko oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

Ekspansja Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym jest dobrą informacją dla rodzimych przedsiębiorstw. Po trudnych chwilach, jakie przeżywali odbiorcy gazu w latach 2021-2022, Polsce udało się zdywersyfikować kierunki dostaw. Potencjalnie przełoży się to na:

  • Niższe ceny gazu – zwiększenie wydobycia i przesyłu błękitnego paliwa może prowadzić do spadku jego cen na rynku krajowym. 
  • Większe bezpieczeństwo energetyczne – Polska była w dużym stopniu uzależniona od importu gazu ziemnego z Rosji. Inwestycje czynione w Norwegii wydają się dobrym i bezpiecznym kierunkiem w perspektywie długookresowej. 
  • Wpływ na środowisko – eksploatacja złóż i dalszy transport wiążą się z potencjalnymi skutkami dla środowiska, takimi jak emisje gazów cieplarnianych czy ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych. Dzięki dbałości o jakość infrastruktury ślad węglowy pozyskiwania gazu z Norwegii jest niski.
  • Nowe miejsca pracy – do obsługi wszystkich operacji związanych z eksploatacją złóż niezbędne jest zatrudnienie kompetentnego personelu. To przekłada się na zasobność pracowników z Polski.

Gdzie kupić tańszy gaz?

Czy można kupować gaz dla firm taniej? Jak najbardziej? A ekologiczne i bezpieczne dostawy z Norwegii mogę stanowić dodatkowy bodziec do zmniejszenia oferowanych stawek. 

Ciekawą propozycję dla polskich przedsiębiorstw przygotowało Eco dla Biznesu. W ramach kompleksowej usługi można zakontraktować dostawy rozliczane w dwóch modelach:

  • opartym na stałej cenie, co jest podstawą do przewidywalnego i długoterminowego planowania finansowego,
  • opartym o transze miesięczne lub kwartalne, co pozwala wykorzystać nadarzające się okazje rynkowe.

Warto pamiętać, że zakup norweskiego gazu jest także przejawem polityki proekologicznej firmy. W tym wypadku zamiast transportu samochodowego czy kolejowego wykorzystuje się gazociąg, co przekłada się pozytywnie na jakość środowiska naturalnego. Ta informacja, odpowiednio zakomunikowana interesariuszom, może poprawić wizerunek marki.

Zadzwoń i sprawdź ile możesz zaoszczędzić!

Bibliografia:

  1. orlen.pl/content/dam/internet/orlen/pl/pl/relacje-inwestorskie/raporty-biezace/2023/Aktualizacja_Strategii_Grupy_ORLEN_2030_PLs.pdf 
  2. strefainwestorow.pl/w-zielonej-strefie/paliwa-i-surowce/orlen-wydobycie-gazu-plany
  3. rynek-gazu.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/grupa-orlen-zwiekszyla-o-ponad-30-proc-ilosc-przesylanego-do-polski-gazu-pochodzacego-z-wlasnego-wydobycia-w-norwegii