Energetyczne wyzwania i szanse – co czeka polski rynek energii?

Polski rynek energii przechodzi dynamiczne zmiany. Wpływ na kształtowanie obrazu gospodarki energetycznej mają różnorodne czynniki ekonomiczne i regulacyjne. Wzrost kosztów emisji CO2, wahania cen gazu oraz niestabilność produkcji energii ze źródeł odnawialnych to najważniejsze z nich. W niniejszym artykule przyjrzymy się kluczowym trendom na rynku energii z IV kwartału 2024 roku oraz prognozom na 2025 rok.

Czynniki wpływające na ceny prądu w 2024 roku

Mimo że średnia cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w Polsce w 2024 roku spadła o 18,7% w porównaniu do 2023 roku (z 509,7 PLN/MWh do 414,2 PLN/MWh), w ujęciu kwartalnym ceny wzrosły średnio o 10,5%. Z czego to wynika? Czynniki wpływające na ceny prądu w 2024 roku to przede wszystkim rosnące koszty produkcji w jednostkach opartych na węglu i gazie. Spadek produkcji energii odnawialnej w IV kwartale wymusił zwiększone wykorzystanie paliw kopalnych, podbijając rynkowe ceny.

Polska jest wciąż silnie uzależniona od węgla kamiennego i brunatnego. Skutkiem tego pozostaje pod dużym wpływem rosnących cen uprawnień do emisji CO2. W grudniu 2024 roku koszt jednego uprawnienia EUA wynosił średnio 281,8 PLN/t. Jeszcze gorzej prezentuje się sytuacja na początku 2025 roku. W wyniku silnych ograniczeń po stronie podaży oraz zmiennego zapotrzebowania wynikającego z warunków pogodowych, wartość osiągnęła pod koniec miesiąca 324 PLN/t. Te czynniki bezpośrednio wpływają na koszty energii dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Produkcja energii odnawialnej – stabilizacja czy nowe wyzwania?

Rok 2024 był rekordowy pod względem produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Energia słoneczna wzrosła średnio o 84% rocznie w ciągu ostatnich czterech lat. Jednocześnie największe uzyski przypadają na okres letni, a więc od czerwca do sierpnia. To właśnie w tym czasie pojawiają się godziny z zerowymi lub ujemnymi cenami energii. Skala tego zjawiska pogłębia się z roku na rok. Jeszcze w 2023 roku były to 44 godziny, podczas gdy rok później wartość wzrosła do 217 godzin. 

Zimowa mniejsza produkcja energii słonecznej oraz większe zużycie energii przez odbiorców, wymuszają uruchamianie droższych źródeł konwencjonalnych. W IV kwartale 2024 roku nie pomogła także energia wiatrowa. Jej produkcja była o 14% niższa niż rok wcześniej. To najlepiej pokazuje, że w okresie listopad-marzec wiatr jest bardzo potrzebny dla stabilizacji cen energii.

Trendy na rynku energii 2024 roku obejmują też rosnący rynek systemów magazynowania energii oraz technologii zarządzania popytem (demand response). To właśnie one w perspektywie kilku lat mogą pomóc w stabilizacji rynku. Rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych oraz systemów bilansowania OZE pozwala lepiej dostosować podaż do popytu, minimalizując tym samym ryzyko gwałtownych wzrostów cen w momentach niedoboru energii.

Rynek energii w Polsce 2025 – co nas czeka?

co czeka polski rynek energii

Najbliższa przyszłość rynku energii nie powinna znacząco odbiegać od modelu obserwowanego w ostatnich miesiącach. Analitycy przewidują utrzymanie sezonowego profilu cen energii – tańsza energia nocą, a droższa w ciągu dnia. Długoterminowe prognozy dla rynku energii sugerują z kolei, że wzrost udziału odnawialnych źródeł energii oraz rozwój magazynów energii mogą pomóc w stabilizacji cen. Ryzykiem w szybkim dotarciu do oczekiwanego punktu może być duża zmienność kosztów emisji CO2 i gazu.

Ten ostatni problem dobrze obrazuje sytuacja z grudnia 2024 roku. Średnia cena gazu na rynku TTF wynosiła 189,9 PLN/MWh, przy czym amplituda wahań była bardzo wysoka. Obok dni ze spadkami wywołanymi łagodną pogodą oraz wysoką produkcją, były takie, gdzie zapotrzebowanie dramatycznie rosło. Na koniec roku wskaźnik cen pokazywał 213,3 PLN/MWh. Dodatkowo ograniczenia dostaw z Norwegii i Rosji zwiększały presję cenową. 

Istotnym ryzykiem, które warto wziąć pod uwagę tworząc prognozy dla rynku energii, są też zmiany regulacyjne na poziomie Unii Europejskiej. Coraz większy nacisk na transformację energetyczną i zmniejszenie emisji CO2 może przełożyć się na nowe subsydia dla OZE oraz obowiązek udziału zielonej energii w miksie energetycznym firm.

Trendy na rynku energii 2025 – jak zabezpieczyć firmę przed wzrostami?

W obliczu niestabilnych cen energii, przedsiębiorstwa powinny rozważyć skorzystanie z elastycznych modeli zakupu. Przykładem może być tu oferta przygotowana przez Eco dla Biznesu. Proponowane rozwiązania pozwalają na zabezpieczenie się przed nieprzewidywalnymi wzrostami cen w przyszłości.

Oferta SPOT na prąd dla firm po cenach rynkowych, umożliwia bieżącą optymalizację kosztów. Rozliczenie ze stałą ceną to gwarancja stabilnych wydatków nawet przez 5 lat. Oprócz nich na przedsiębiorców czekają takie opcje jak indywidualna wycena czy odkup nadwyżki z OZE. Istnieje też możliwość montażu fotowoltaiki dla firm, która w połączeniu z magazynem energii jest najlepszą tarczą ochronną przed kolejnymi podwyżkami. 

Sprawdź ofertę Eco dla Biznesu i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy!