Ogrzewanie gazem powierzchni firmowej. Czy to się opłaca?

W dobie istotnego ryzyka galopującej inflacji właściciele firm coraz uważniej przyglądają się wszelkim wydatkom. Część opłat stałych jest nienaruszalnych, ale inne można w jakimś stopniu kształtować i dzięki temu oszczędzać. Przykładem mogą być koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. To ile wydamy na zapewnienie komfortu cieplnego naszym pracownikom, zależy od posiadanego źródła ciepła i warunków umowy ze sprzedawcą. W tym artykule zastanowimy się, czy ogrzewanie biura gazem się opłaca. Podpowiemy, jak na konkretnym przykładzie kształtują się wydatki oraz zestawimy je z alternatywnym spalaniem węgla.

Ogrzewanie gazowe – tendencje rynkowe

Według danych Eurostatu, zużycie gazu ziemnego w Polsce w 2021 roku wyniosło około 23,3 mld m3. To więcej o 8 mld m3 w stosunku do roku 2015. Rosnące zapotrzebowanie wiąże się przede wszystkim z dużą liczbą przyłącz gazowych, jakie w tym okresie dotarły do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Polacy chętnie sięgają po technologię, która z jednej strony jest przyjazna środowisku i ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, z drugiej jest stosunkowo tania. Ogrzewanie biura gazem jest opłacalne nawet teraz, gdy sytuacja międzynarodowa odcięła Polskę od importu błękitnego paliwa z Rosji. Dzięki zapasom krajowym oraz długoterminowym umowom wskaźnik cen gazu ziemnego rośnie zdecydowanie wolniej, niż koszty ogrzewania węglem, co pokażemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Ogrzewanie gazem – korzyści

Właściciele biur i zakładów szukają takiego rodzaju ogrzewania, które jest tanie, nie wymaga bieżącej obsługi i zapewnia bezpieczeństwo energetyczne w długiej perspektywie czasowej. Pod tym względem ogrzewanie gazowe jest wręcz idealne. Unijna taksonomia energetyczna uznała energetykę gazową za zieloną technologię. Produkcję 1 kwh energii z błękitnego paliwa wykazuje zdecydowanie mniejszą emisyjność niż w przypadku węgla kamiennego czy ekogroszku. Obsługa gazu dla firm nie wymaga bieżącej kontroli. Dodatkowo nie są wymagane żadne prace związane z transportem i magazynowaniem surowca. Ogrzewanie gazowe jest obecnie jedną z najciekawszych alternatyw tradycyjnych systemów opartych o paliwa stałe.

Jeśli planują Państwo zmianę dostawcy gazu dla firmy, zapraszamy do kontaktu z doradcami Eco dla Biznesu. Dobierzemy odpowiednio skonfigurowaną propozycję, która pozwoli maksymalizować oszczędności i równoważyć budżet przedsiębiorstwa.

Ile kosztuje ogrzewanie gazem?

To ile ostatecznie zapłacimy za ogrzewanie gazem, zależy od kilku czynników, do których możemy zaliczyć:

  • Wielkość obiektu.
  • Stopień izolacji termicznej budynku.
  • Ergonomię przestrzeni (odsłonięte grzejniki, wielkość przeszkleń itd.) – więcej informacji można znaleźć w tym artykule.
  • Warunki umowne.

Typowe biuro położone w starym, nieocieplonym budynku może potrzebować nawet 200 kWh/m² energii cieplnej. W tym samym momencie podobnej wielkości lokum znajdujące się w nowym budownictwie nie będzie zużywać więcej niż 110 kWh/m2.

Zatem ile kosztuje ogrzewanie gazem? Zakładając, że interesuje nas ogrzanie 200 m2 przestrzeni biurowej w nowym budownictwie, musimy liczyć się z wydatkami około 11 000 złotych. Do wyliczeń przyjęliśmy cenę gazu w PGNiG odnotowaną 1 stycznia 2022 roku.

Ogrzewanie gazem czy węgiel?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co jest lepsze: ogrzewanie gazem czy węglem. Jeszcze do niedawna wydawało się, że z uwagi na niskie koszty zakupu i montażu tradycyjnego śmieciucha, nie ma lepszej metody ogrzewania biura niż węgiel kamienny. To się jednak systematycznie zmienia, a obecnie praktycznie każdy właściciel posiadający kotłownię węglową chciałby jak najszybciej uciec od tego surowca. Dlaczego? Od kilku miesięcy borykamy się z deficytami węgla. Gdy ten już się pojawi w skupach, sprzedawany jest za horrendalne kwoty. Aktualnie tona węgla kamiennego kosztuje już ponad 3000 złotych. To sprawia, że wydatki związane z ogrzaniem biura są zdecydowanie większe niż w przypadku instalacji gazowej. Mówimy tu nawet o trzykrotnie wyższym koszcie dla firmy! A do tego dochodzi jeszcze ryzyko braku surowca i potencjalne dogrzewanie powierzchni prowizorycznymi grzejnikami elektrycznymi.

Ogrzewanie gazem czy fotowoltaika

Ogrzewanie gazem czy ekogroszek? Odpowiedź podobnie jak w przypadku spalania węgla kamiennego jest stosunkowo łatwa. Zapasy ekogroszku skończyły się, ceny na rynku biją kolejne rekordy i nie ma perspektyw na to, że ta sytuacja zmieni się w najbliższym czasie. Co innego w przypadku fotowoltaiki. Montaż odnawialnych źródeł energii pozwala na pozyskanie taniego prądu z promieniowania słonecznego. Wygenerowane w ten sposób zasoby można z powodzeniem wykorzystać także do ogrzewania powierzchni biurowej za pomocą grzejników lub pompy ciepła. Odpowiednio dobrana instalacja zapewnia większe korzyści środowiskowe i ekonomiczne niż ogrzewaniem biura gazem. Wymaga jednak poniesienia początkowej inwestycji, co nie zawsze jest możliwe.

Gaz – ogrzewanie godne polecenia

Ogrzewanie gazem jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego spalania węgla. Przede wszystkim zapewnia liczne korzyści środowiskowe. Jest komfortowe w użytkowaniu, a także pozwala generować oszczędności. Szczególnie ważne jest w tym kontekście badanie umowy z dostawcą. Rynek jest dynamiczny i oferty, które były atrakcyjne 2-3 lata temu, dzisiaj mogą przynosić niepotrzebne straty. Analiza możliwości wskazuje, że wśród sprzedawców gazu panuje silna konkurencja. To dzięki niej pojawiają się oferty z możliwością negocjacji ceny, gwarancją stałości opłat czy dodatkowymi usługami.