Branża gastronomiczna, ze względu na swoją specyfikę, jest jednym z sektorów, gdzie zużycie gazu, odgrywa kluczową rolę w codziennej działalności. Wprowadzenie efektywnych praktyk zarządzania energią może znacząco przyczynić się do obniżenia rachunków za gaz dla firm z branży gastronomicznej, co z kolei wpłynie na rentowność przedsiębiorstwa. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych kroków, które warto wykonać, aby poprawić swoją pozycję konkurencyjną.
Jak obniżyć koszty gazu w gastronomii? Racjonalizacja zużycia.
Instalacja gazu dla gastronomii jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego zakładu. Pozwala doprowadzić strumień nieodnawialnego źródła energii do zasilanych nim urządzeń. Najważniejszymi odbiornikami błękitnego paliwa są: trzony kuchenne, kotły warzelne, taborety-podgrzewacze, bemary, piekarniki, termy wodne. Gaz dla branży gastronomicznej odpowiada także w wielu miejscach za ogrzewanie pomieszczeń kuchennych, socjalnych, porządkowych i restauracyjnych. Tym samym jego zastosowanie jest bardzo szerokie i trudno go zastąpić innym rozwiązaniem technologicznym.
Chcąc obniżyć rachunki za gaz dla firm z branży gastronomicznej, należy zwrócić uwagę na codzienne praktyki w kuchni. Warto unikać otwierania pieca bez potrzeby. Zaleca się używanie pokryw na garnkach i patelniach, a także regularną konserwację urządzeń, aby utrzymać ich efektywność. Eliminacja marnotrawstwa energii będzie polegała także na poprawie izolacyjności obiektu, w którym mieści się lokal. Wyłożenie ścian wełną mineralną lub styropianem, uszczelnienie okien oraz niwelacja mostków termicznych, potrafią znacząco ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Optymalizacja zużycia gazu dla gastronomii to pierwszy i konieczny krok w drodze ku racjonalizacji budżetu.
Jak obniżyć koszty gazu w branży gastronomicznej? Zmiana umowy
Kiedy zastanawiali się Państwo, ile kosztuje gaz dla firm z branży gastronomicznej? Jak bardzo zmieniły się jego ceny w ostatnim czasie? Jak rysuje się przyszłość w tym zakresie? Nie oszukujmy się. Przedsiębiorcy mają często tak dużo obowiązków na głowie, że kwestie umów na dostawy gazu dla branży gastronomicznej odkładają na dalszy plan. Trudno się temu dziwić. W tak dynamicznym środowisku praktycznie każdego dnia wyrastają przed nami góry trudne do pokonania. A jednak mimo to, warto pochylić się nad kwestią możliwości zmiany sprzedawcy, gdyż niesie to za sobą potencjalnie spore oszczędności.
Większość firm w Polsce korzysta z usług największych dostawców. Sprzedaż gazu w branży gastronomicznej odbywa się u nich na zasadzie proponowania kolejnego aneksu, z jeszcze wyższymi stawkami. Tymczasem rynek przechodzi diametralną zmianę. Ceny, które obowiązywały pół roku temu, dzisiaj są dużo niższe. Składając podpis pod takim porozumieniem, skazujemy się na wysokie rachunki. A można to zrobić inaczej, na przykład poprzez skorzystanie z usług doradztwa energetycznego dla firm. Jak to działa i ile można zyskać?
Gaz dla branży gastronomicznej od Eco dla Biznesu
Doradca Eco dla Biznesu to osoba z dużym doświadczeniem na rynku. Zajmuje się obsługą firm z branży gastronomicznej na co dzień. Na podstawie danych historycznych oraz ewidencji wyposażenia klienta jest w stanie przygotować konkretne zalecenia, których wdrożenie poprawi obecnie funkcjonujący system. Zakres obsługi obejmuje między innymi:
- pogłębioną analizę rachunków historycznych,
- dopasowanie oferty do rzeczywistych potrzeb,
- badanie obecnie posiadanej umowy na gaz dla firm z branży gastronomicznej,
- wykonanie wszelkich formalności związanych ze zmianą dostawcy,
- zindywidualizowaną obsługę w trakcie trwania nowego porozumienia.
Nasze doświadczenie pokazuje, że praktycznie w każdym przypadku istnieje możliwość zaproponowania warunków lepszych, niż to wynika z obecnie obowiązującej umowy.
Jakie są korzyści z zakupu gazu dla gastronomii od Eco dla Biznesu?
Specjaliści Eco dla Biznesu wiedzą, jak obniżyć koszty gazu dla firm z branży gastronomicznej. Skorzystanie z usług doradcy to praktycznie gwarancja oszczędności, które w zależności od skali działalności mogą wynieść od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Proponujemy rozliczanie w dwóch modelach. Formuła stałej ceny to idealne rozwiązanie dla:
- małych i średnich przedsiębiorstw,
- firm, dla których pewność kosztów jest podstawą długoterminowego planowania rozwoju,
- klientów biznesowych, którzy nie chcą podejmować ryzyka związanego z wahaniami cen gazu dla branży gastronomicznej,
- właścicieli, którzy mają ograniczone zasoby i szczególnie mocno cenią sobie połączenie oszczędności kosztów i czasu.
W drugim modelu, polegającym na zakupach transzowych, odbiorcy pozostają blisko rynku i podejmują decyzje w oparciu o aktualne notowania na Towarowej Giełdzie Energii. Rozwiązanie to pozwala na zakup tańszego gazu dla gastronomii, ale jednocześnie wymaga podejmowania regularnych aktywności i jest obarczone typowymi ryzykami rynkowymi. Pomocą może się tu okazać wiedza i doświadczenie firmy Eco dla Biznesu, która może wspierać zarządcę w zakresie aktualnych analiz rynku.