Prowadzenie firmy to aktualnie duże wyzwanie. Zmiany klimatyczne, pandemia, wojna na Ukrainie – to wszystko wpływa na rosnące koszty zaopatrzenia w energię elektryczną i ciepło. Przy tak dużej dynamice otoczenia biznesowego, sukces i dalszy rozwój firmy na rynku zależą od racjonalizacji strategii kosztowej. Tę można przeprowadzić między innymi poprzez poszukiwanie oszczędności na gazie. Jak to zrobić?
Gaz dla przemysłu – kolejne podwyżki
Na przestrzeni ostatniego roku cena, jaką przychodzi płacić za gaz firmowy wzrosła prawie czterokrotnie i to w najbardziej optymistycznym scenariuszu. W ostatnim tygodniu sierpnia 2022 roku benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie osiągnęły rekordowy poziom 275,97 euro za MWh. Ciągle wisi nad nami ryzyko całkowitego odcięcia dostaw rosyjskiego gazu do Europy. To spowodowałoby kolejne zawirowania i wzrosty cen. Jak informuje Michał Kozak, analityk Trigon DM „z wysokimi cenami błękitnego paliwa możemy mieć do czynienia jeszcze przez około dwa, trzy lata, czyli do czasu istotnego zwiększenia produkcji LNG przez USA”. W tej sytuacji kluczowe jest pytanie, jak zaoszczędzić na gazie w przedsiębiorstwie?
Jak zaoszczędzić na gazie w firmie? – dwie drogi
Racjonalizacja kosztów zużycia gazu firmowego jest możliwa praktycznie w każdym przypadku. Rynek energetyczny zmienia się, dostawcy, chcąc przyciągnąć nowych klientów, oferują ciekawe benefity. Warto się im przyjrzeć i porównać z profilem zużycia jednostki oraz obecnie obsługiwaną umową. Dodatkowo dobrym pomysłem jest oszczędność wykorzystania błękitnego paliwa. Zastanawiając się, jak zmniejszyć zużycie gazu w firmie, warto przemyśleć i wdrożyć odpowiednie procedury w codziennym funkcjonowaniu spółki. Dzięki nim gaz dla przemysłu opłaca się jeszcze bardziej.
Gaz dla przemysłu – po pierwsze zmiana umowy
W 2020 roku w rękach Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa leżało ponad 86% umów na dostawy gazu. Spółka nie jest jednak monopolistą, a firmy zgodnie z zasadą TPA mogą zmieniać sprzedawcę gazu. Zanim jednak to zrobią, powinny przeanalizować obecnie obowiązujące porozumienie, w szczególności:
- Jaki jest okres obowiązywania umowy i warunki jej wypowiedzenia?
- Ile wynoszą kary umowne za wcześniejsze odstąpienie od umowy?
- Jaka jest wysokość opłat stałych?
- Czy w kontrakcie zapisano jakieś dodatkowe opłaty (np. ubezpieczenie)?
To właśnie ta wiedza w połączeniu z analizą profilu zużycia jest kluczowa przy projektowaniu i negocjowaniu stawek z nowym dostawcą. Gdzie tańszy gaz dla firm? Kwestię wyboru najlepszej z ofert najlepiej powierzyć doświadczonemu doradcy energetycznemu. Dlaczego?
- Taka osoba dobrze zna rynek, nie ukryją się przed nią żadne oferty.
- Jest w stanie wynegocjować dla nas lepsze warunki, w tym w szczególności gwarancję stałej ceny.
- Opracuje analizę zużycia gazu firmowego, co przełoży się na lepsze dopasowanie oferty i oszczędności.
- Podpowie lub wykona w naszym imieniu wszystkie czynności związane z rozwiązaniem starej i podpisaniem nowej umowy.
Oszczędności na gazie z Eco dla Biznesu pozwalają zrównoważyć budżet firmy i wzmocnić pozycję konkurencyjną. W celu umówienia spotkania zapraszamy do kontaktu.
Jak zmniejszyć zużycie gazu?
Drugim sposobem na racjonalizację kosztów jest wdrożenie odpowiednich procedur. Jak oszczędzać gaz? Jednym z pomysłów jest regulowanie zaworów. Optymalna temperatura w pomieszczeniu biurowym i magazynie powinna mieścić się w przedziale 18-21 stopni Celsjusza. Każde przekroczenie tego poziomu działa destabilizująco na pracę załogi i skutkuje rosnącymi wydatkami. Jak jeszcze zmniejszyć zużycie gazu w firmie? W celu zwiększenia efektywności ogrzewania warto odsłonić wszystkie grzejniki (często przystawione biurkami, szafami lub kanapami) oraz użyć ekranów zagrzejnikowych. W ten sposób ciepło zostanie przekierowane w stronę pokoju i ograniczone zostaną straty przenikające przez ściany. Innym pomysłem jest uszczelnienie lub wymiana okien. Szacuje się, że najwięcej ciepła ucieka właśnie przez rozregulowane okna. Tanie samoprzylepne uszczelki gumowe lub silikonowe powinny skutecznie zabezpieczyć pomieszczenie przed niepożądanym chłodem.
Gdzie tańszy gaz? – podsumowanie
Gaz jest jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych do ogrzewania przestrzeni biurowych. Błękitne paliwo znalazło także zastosowanie w przemyśle, gdzie używa się go do:
- produkcji energii cieplnej i elektrycznej, zasilających procesy technologiczne,
- zasilenia pojazdów transportowych,
- utrzymywania rezerwy mocy na wypadek przerw w dostawach z sieci lub wystąpienia szczytów.
Im większa firma, tym także zużycie gazu pokaźniejsze. Ma to szczególnie duże znaczenie właśnie teraz, gdy postępujący, dramatyczny wzrost cen dezorganizuje pracę i przywodzi wiele jednostek na skraj bankructwa. Jak sobie z tym poradzić? Możliwości są dwie i warto je stosować łącznie. Przede wszystkim należy przyjrzeć się podpisanej umowie z dostawcą. Istnieje niemal 100% pewność, że na rynku można znaleźć korzystniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie. Drugą metodą jest wdrożenie proekologicznych praktyk, które pozwolą zużywać mniej surowca, bez wpływu na stabilność działania przedsiębiorstwa. Oszczędności na gazie są możliwe i mogą wynieść nawet kilkadziesiąt procent!