Finansowanie projektów agrofotowoltaicznych

Agrofotowoltaika, czyli połączenie rolnictwa z panelami słonecznymi, staje się popularną ideą w Polsce. Wynika to z wielu korzyści, jakie oferuje to rozwiązanie, zarówno dla środowiska, jak i dla rolników. Niestety lokata w tego typu projekt wiąże się z pewnymi kosztami, które mogą stanowić barierę dla wielu potencjalnych inwestorów. To rodzi podstawowe pytania – czy istnieją dotacje na agrofotowoltaikę oraz w jaki sposób zdobyć kapitał na budowę własnej instalacji. Poniżej przestawiamy przegląd najważniejszych informacji.

Dlaczego warto zdecydować się na agrofotowoltaikę?

Agrofotoltaika nazywana jest przyszłością rolnictwa w Polsce. Dlaczego? Z jednej strony wynika to z bardzo chłonnego rynku. Ponad 40% powierzchni kraju stanowią grunty orne, a obecny rozwój tej technologii jest dopiero w fazie początkowej. Z drugiej nie mniej ważna jest suma korzyści, jakie przynosi połączenie paneli PV z uprawami. Należą do nich:

  • Zwiększona efektywność wykorzystania dostępnej powierzchni – dzięki użyciu tej samej powierzchni do produkcji energii elektrycznej i upraw rolniczych, rośnie wydajność prowadzenia gospodarstwa rolnego, co jest istotne szczególnie w kontekście malejącej dostępności ziemi.
  • Ochrona środowiska – agrofotowoltaika pozwala zredukować emisję gazów cieplarnianych poprzez produkcję zielonej energii.
  • Oszczędności – produkcja prądu dla rolników z niewyczerpanego i odnawialnego źródła jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, niż kupowanie energii pochodzącej z elektrowni.
  • Pozytywny wpływ na glebę i uprawy – jak dowodzą liczne badania, rośliny chronione przez panele słoneczne mają lepsze właściwości. Obserwowane jest także zmniejszenie erozji gleby. Szerzej o tych aspektach piszemy w artykule „Farmy fotowoltaiczne a uprawa warzyw. Agrofotowoltaika”.

Wyzwania stojące przed inwestorami w agrofotowoltaikę

agrofotowoltaika finansowanie projektów

Mimo licznych korzyści, finansowanie agrofotowoltaiki może być skomplikowane z powodu różnych czynników. Przede wszystkim istotny jest wysoki początkowy koszt inwestycji. Sporządzenie projektu instalacji, budowa specyficznej infrastruktury PV, także wyposażenie jej w odpowiednie zabezpieczenia wymaga poniesienia znaczących nakładów finansowych. To z kolei oddziałuje na wydłużony okres zwrotu, co zniechęca użytkowników poszukujących szybkich zysków. Lokaty funduszy w projekty agroPV są także złożone i obarczone pewnymi ryzykami. Niesprzyjająca pogoda, zmiany regulacyjne, czy też kwestie związane z działalnością rolniczą – to wszystko może mieć wpływ na rentowność przedsięwzięcia. Z tego względu bardzo ważne jest efektywne finansowanie agrofotowoltaiki.

Narzędzia i strategie finansowania projektów agroPV w Polsce

Grunty pod budowę farm fotowoltaicznych kurczą się w zastraszającym tempie. To przesuwa zainteresowanie planistów ku nowoczesnym instalacjom, łączącym generowanie zysków z paneli słonecznych oraz upraw. W jaki jednak sposób można zdobyć środki na realizację tego typu przedsięwzięcia? Rynek oferuje kilka opcji, z których najpopularniejsze są: 

  • dotacje na agrofotowoltaikę – choć oferta dofinansowania do budowy OZE dla rolników zmienia się cyklicznie, praktycznie każdego roku można znaleźć program wspierający przedsięwzięcia polegające na budowie instalacji efektywnych energetycznie. W 2024 roku było to działanie „Energia dla Wsi”, ale w obiekcie zainteresowań potencjalnych inwestorów powinny znajdować się także takie inicjatywy jak „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” czy Agroenergia.
  • Kredyt na agrofotowoltaikę banki oferują specjalne instrumenty pożyczkowe przeznaczone na finansowanie projektów agrofotowoltaicznych. Kredyty te cechują się niskim oprocentowaniem i długimi terminami spłat.
  • Crowdfunding – to sposób finansowania projektów poprzez zbiórkę pieniędzy od wielu osób. W Polsce funkcjonują platformy crowdfundingowe, które umożliwiają publikowanie zapytań dotyczących zadań ekologicznych. W zamian za wpłatę, darczyńcy otrzymują zazwyczaj udziały w zyskach.
  • Ulga w podatku rolnym – przepisy polskiego prawa przewidują możliwość odliczenia 25% kosztów jakiejkolwiek instalacji OZE od podatku rolnego, w ramach tak zwanej ulgi inwestycyjnej. 
  • Wsparcie prywatne – to metoda finansowania agrofotowoltaiki sprawdzająca się za granicą, która prędzej czy później trafi też na nasze rodzinne podwórko. Polega ona na podpisaniu umowy, w ramach której inwestor prywatny bierze na siebie części lub całości kosztów inwestycji, otrzymując w zamian określony udział w zyskach z elektrowni słonecznej.
  • Dopłaty do kredytu na agrofotowoltaikę – gospodarstwa rolne mogą także skorzystać z premii termomodernizacyjnej, która przysługuje na przedsięwzięcia związane z poprawą efektywności energetycznej, w tym budowę mikroinstalacji o mocy minimalnej 6 kW.

Którą z opcji wybrać? Dotacje, kredyt na agrofotowoltaikę, a może jeszcze inną? 

Wybór odpowiedniej formy finansowania projektu agrofotowoltaicznego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość przedsięwzięcia, sytuacja finansowa rolnika, dostępność różnych programów dofinansowania czy preferencje inwestora. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z ekspertem w dziedzinie innowacji energetycznych. Możemy pochwalić się dużym doświadczeniem w zakresie fotowoltaiki dla firm i gospodarstw rolnych. Eco dla Biznesu zapewnia kompleksową usługę: od konsultacji, wykonania projektu, przez sprawdzenie dotacji na agrofotowoltaikę, aż na montażu i obsłudze biurowej kończąc. Po szczegóły oferty zapraszamy do kontaktu!