Przez ostatnie lata narosło wiele mitów związanych z zieloną energią. Część z nich skutecznie hamuje ambicje przedsiębiorców w przejściu na odnawialne źródła zaopatrywania firmy w energię elektryczną. Jaka jest prawda o energii ekologicznej? Co przedsiębiorcy faktycznie mogą na tym zyskać? Jakie są fakty i mity o zielonej energii?
Mity związane z zieloną energią
1. Korzystanie z zielonej energii w firmie możliwe jest dopiero po uruchomieniu elektrowni słonecznej lub wiatrowej
Każdy przedsiębiorca przed podjęciem decyzji o inwestycji w fotowoltaikę lub turbinę wiatrową musi przeanalizować warunki przestrzenne, potencjalne korzyści i źródła finansowania. Nie zawsze wynik tego badania jest jednoznacznie pozytywny. Czasami przeszkodą jest brak miejsca na montaż instalacji. Innym razem budżet firmy nie pozwala na podjęcie znaczących wydatków w danym momencie. Czy w tej sytuacji możliwe jest przejście na zieloną energię? Fakty mówią same za siebie – w dobie pakietów energetycznych z gwarancją pochodzenia, do pozyskania prądu z OZE, wcale nie trzeba mieć własnej instalacji. Energię w 100% odnawialną można kupić od licencjonowanego sprzedawcy np. Eco dla Biznesu. W ten sposób firma wspiera rozwój zielonych technologii i gospodarkę niskoemisyjną.
2. Zmiana sprzedawcy energii jest opłacalna tylko dla dużych zakładów produkcyjnych
To kolejny mit związany z zieloną energią. Niezależnie czy mówimy o lokalnym sklepie z odzieżą, fryzjerze, spółce z siecią biur rozsianych po całej Polsce, czy o zakładzie przemysłowym funkcjonującym przez całą dobę siedem dni w tygodniu, przejście na zieloną energię daje korzyści firmie. Jakie? O tym szerzej napisano poniżej, przy przedstawianiu faktów. Skala działalności gospodarczej ma wpływ na wartość bezwzględną oszczędności, jednak dużo ważniejszy jest w tym wypadku udział w ogólnym budżecie firmy. A ten jest zasadniczo podobny w każdym przypadku dzięki mechanizmowi ustalania cen w oparciu o notowania Rynku Dnia Następnego na Towarowej Giełdzie Energii S.A.
3. Zielona energia jest mało wydajna i daje mniejsze efekty niż tradycyjne paliwa
Niewydajna zielona energia? Mity mają to do siebie, że bywają wyssane z palca. Tak jest właśnie w tym przypadku. Prawda o energii ekologicznej jest zupełnie inna. Pochodzi ona z niewyczerpalnych i darmowych źródeł, a to oznacza, że można ją pozyskiwać tak długo, jak istnieć będzie słońce, wiatr czy woda. To zdecydowanie dłużej niż możliwość wykorzystania energii pochodzącej ze spalania węgla czy gazu. Te powoli się kończą i za kilkadziesiąt lat może ich w ogóle zabraknąć na Ziemi. Jakość pozyskanej energii z OZE jest dokładnie taka sama jak energii tradycyjnej. Prąd płynie tym samym okablowaniem, ma takie samo napięcie i działa w podobny sposób. Niewydajny prąd z OZE to jeden z największych mitów związanych z zieloną energią.
Zielona energia – fakty
1. Budowa przewagi nad konkurencją
Dyskusje o faktach i mitach o zielonej energii zawsze prowadzą do punktu dotyczącego korzyści z jej stosowania w firmie. A tych jest bardzo wiele. Energia pozyskiwana z własnych instalacji lub kupowana z gwarancją pochodzenia jest zazwyczaj tańsza od tej uzyskiwanej z węgla. Co jeszcze daje zielona energia? Fakty podpowiadają, że to doskonałe narzędzie polityki CSR. Świadomość ekologiczna społeczeństw rośnie, a wraz z nią coraz większej wagi nabierają takie elementy jak na przykład ślad węglowy w firmie czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Budowa przewagi konkurencyjnej to nie kolejne mity związane z zielną energią, ale fakt. Inwestycja w zieloną energię dla firm to fundament rozwoju jednostki.
2. Kontrahenci coraz częściej wymagają dowodu wykorzystania zielonej energii
Duże przedsiębiorstwa, które poprzez szeroki zakres oferowanych produktów i usług skupiają wokół siebie licznych interesariuszy (podwykonawców, dostawców), coraz częściej wpisują w swoją strategię działania dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu. W modelu funkcjonowania takiej spółki znajdują się konkretne wytyczne, które są brane pod uwagę przy zawieraniu relacji biznesowych. Jednym z kluczowych elementów tych zaleceń jest weryfikacja certyfikatu wykorzystywania w firmie prądu wytworzonego z energii odnawialnej. O tym, że ten argument nie jest kolejnym mitem związanym z zieloną energią, najlepiej przekonuje przykład IKEA.
3. 100% zielonej energii jako korzyść dla całego otoczenia
Zmiany klimatyczne postępują. Czy w walce z negatywnymi trendami środowiskowymi może pomóc energia ekologiczna? Fakty i mity na ten temat są liczne, jednak wszystkie badania potwierdzają, że emisyjność prądu pozyskiwanego z OZE jest zerowa. Z kolei wytwarzanie energii w elektrowniach węglowych generuje olbrzymie zanieczyszczenia. Decydując się na zmianę metody pozyskiwania energii, czy to poprzez inwestycję w odpowiednią instalację, czy też zakup energii w 100% odnawialnej, wspieramy rozwój bioróżnorodności oraz ekologię.