Aktualnie krajobraz energetyczny Polski ulega dynamicznej ewolucji. Zmiany są podyktowane różnorodnymi czynnikami, takimi jak zagrożenia związane z globalnym ociepleniem i emisją gazów cieplarnianych, a także nieefektywnością dotychczas wykorzystywanych systemów energetycznych. W rezultacie producenci i dostawcy prądu są zmuszeni poszukiwać innowacji technologicznych, które mogłyby efektywnie wspomóc gospodarkę energetyczną kraju. Jednym z takich narzędzi jest wirtualna elektrownia. Czym jest, jak działa i jakie są plusy wirtualnej elektrowni – przedstawiamy poniżej.
Czym jest wirtualna elektrownia?
Co to jest wirtualna elektrownia? Definicja wykorzystywana w codziennym życiu gospodarczym mówi, że jest to zaawansowany system elektroenergetyczny, w którym połączone są rozproszone źródła energii, takie jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe, jednostki kogeneracyjne, biogazownie, hydroelektrownie, odbiorcy, generatory typu Power-to-X i magazyny energii. W przeciwieństwie do tradycyjnych jednostek, wirtualna elektrownia nie jest fizycznym miejscem, lecz konceptem opartym na technologii i zarządzaniu. Główne zalety wirtualnej elektrowni to możliwość agregacji, wspólnego marketingu i optymalnego wykorzystania energii w grupie składającej się z producentów, magazynujących i konsumentów ostatecznych.
Jak działa wirtualna elektrownia?
Jak działa wirtualna elektrownia? Jest to specjalistyczne narzędzie, które łączy generatory energii rozproszone w różnych miejscach w jedną jednostkę, dzięki czemu ta może sprzedawać prąd na giełdzie energii. Jedna instalacja odnawialna sama w sobie może być zbyt mała, aby zaistnieć na krajowym rynku energetycznym. Jednak w połączeniu z innymi, komplementarnymi inicjatywami jej siła nabywcza wzrasta. Jeśli do tego zbioru dołoży się operatora odpowiedzialnego za właściwe monitorowanie i zarządzanie oraz właściwą platformę informatyczną, nie ma większych przeciwwskazań to utworzenia wirtualnej elektrowni w Polsce. W ten sposób osiągane są cele przedsięwzięcia:
- Elastyczność grupy połączonych podmiotów.
- Wspólny marketing.
- Możliwość szybkiej reakcji na zmiany cen rynkowych.
Po co w wirtualnych elektrowniach różne źródła energii?
Wirtualna elektrownia jest dla danego obszaru równie ważna, jak tradycyjne wieloobszarowe elektrownie węglowe czy jądrowe. Dzięki agregowaniu produkcji z różnych źródeł odnawialnych, jej moc podlega ciągłym fluktuacjom. W październikowe, bezwietrzne i chmurne dni, produkcja prądu ze słońca i wiatru jest znacząco niższa, niż w dni letnie. W tej sytuacji wolumen energii dostarczonej do wirtualnej elektrowni będzie niższy. Właśnie dlatego tak ważne jest zintegrowanie w jednym miejscu uzysków z różnych źródeł oraz podłączenie do systemu magazynów energii. Plusy wirtualnej elektrowni w tej sytuacji to uniezależnienie się od niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz dywersyfikacja działalności.
Wirtualne elektrownie w Polsce – nieunikniona przyszłość
Zgodnie z danymi Fortune Business Insights do 2027 roku rynek wirtualnych elektrowni na świecie ma być wart 2,85 miliarda dolarów. Aktualnie liderami we wdrażaniu tej technologii są Chiny, Stany Zjednoczone, Australia i Niemcy. W Polsce działa kilka tego typu rozwiązań: Next-Kraftwerke, Energy2Market, BayWa r.e. czy Enel X. Prognozuje się dalszy rozwój rynku, co jest spowodowane:
- koniecznością zapewnienia niezawodności sieci przy wykorzystaniu rozproszonych zasobów energetycznych,
- koniecznością dalszej dekarbonizacji w przemyśle,
- silnym rozwojem odnawialnych źródeł energii.
Korzyści z uczestnictwa w wirtualnej elektrowni
Uczestnictwo w wirtualnej elektrowni w Polsce niesienie szereg korzyści dla wytwórców, podmiotów magazynujących oraz użytkowników końcowych. Pierwszą i najważniejszą jest stabilność i ciągłość dostaw, co ma szczególne znaczenie dla firm przemysłowych i zakładów produkcyjnych. Rozproszona budowa minimalizuje także wpływ ewentualnej awarii na korzystanie z prądu. Inne zalety wirtualnej elektrowni to:
- integracja zielonej energii z miksem energetycznym kraju,
- równomierne odciążenie sieci za sprawą inteligentnej dystrybucji mocy generowanej,
- niwelowanie ryzyka blackoutów poprzez krótkoterminowe zautomatyzowane redukcje zużycia energii wykonywane przez jej odbiorców,
- efekty wizerunkowe dla konsumentów końcowych.
W przypadku chęci skorzystania z nowoczesnych narzędzi dostaw energii warto skontaktować się z doradcami Eco dla Biznesu. Producent płatków owsianych, powinien znać się na rynku FMCG. Aptekarz musi rozpoznawać potrzeby zdrowotne mieszkańców. Stolarz specjalizuje się w tworzeniu trwałego i modnego wyposażenia wnętrz. Naszym obszarem działania jest dostawa prądu do firm. Znamy rynkowe trendy, wiemy jak zminimalizować obciążenia budżetu przedsiębiorstwa, rozumiemy, jak ważna jest obecnie sfera wizerunkowa. Chętnie pomagamy specjalistom z innych branż. Dzięki nowej umowie jesteśmy w stanie obniżyć rachunki nawet o kilkadziesiąt procent! Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu!