Jak zmniejszyć ceny gazu w zakładach produkcyjnych? Rozsądne zarządzanie

Koszty energii stanowią dzisiaj znaczący udział w budżetach przedsiębiorstw. Duża zmienność polskiego rynku oraz ryzyka natury międzynarodowej sprawiają, że efektywne zarządzanie zużyciem gazu dla firm z branży produkcyjnej stało się kluczowym elementem strategii ekspansji na rynku. Optymalizacja kosztów energii nie tylko wpływa pozytywnie na rentowność spółki, ale również przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i ograniczenia wpływu na środowisko. Poznaj kilka praktycznych porad, które mogą pomóc w rozsądnym zarządzaniu gazem dla zakładów produkcyjnych.

Zastosowanie gazu w działaniach firmy z branży produkcyjnej

Gaz dla zakładów produkcyjnych sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne będzie użycie energii elektrycznej, cieplnej i pary wodnej. Przemysł spożywczy wykorzystuje go do czyszczenia i odtłuszczania linii produkcyjnych, a także obróbki termicznej żywności. Firmy ogrodnicze stosują gaz do ogrzewania szklarni. Para technologiczna jest niezbędna do produkcji styropianu. Działania związane z recyklingiem w przemyśle papierniczym są oparte na gazie ziemnym. Również tworzywa sztuczne wykorzystywane w produkcji opakowań są zazwyczaj wytwarzane z błękitnego paliwa.

Gaz dla zakładów produkcyjnych jest zatem podstawowym i niezbędnym elementem codzienności tysięcy polskich firm. Jego zastąpienie w wielu procesach jest praktycznie niemożliwe. Trudno wyobrazić sobie także sytuację, gdy duże zakłady zrezygnują z gazowego ogrzewania powierzchni na rzecz innych źródeł. Nie oznacza to jednak, że nie da się osiągnąć stanu, w którym kwoty wysyłane na rachunek sprzedawcy będą mniejsze. Jak to zrobić?

Jak obniżyć koszty gazu dla producentów? – racjonalizacja zużycia

Nie jest tajemnicą, że budownictwo i przemysł są najbardziej energochłonnymi sektorami gospodarki. Jednocześnie to właśnie one kreują największą wartość dodaną dla polskiego społeczeństwa. Wszystko to sprawia, że branża produkcyjna potrzebuje skutecznych rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną, ograniczających emisyjność i wzmacniających odporność na kryzysy. Pomóc może w tym ograniczenie zużycia gazu dla firm z branży produkcyjnej. Jak to osiągnąć? Oto kilka sprawdzonych porad:

  • poprawa izolacyjności pomieszczeń,
  • wykonanie pomiarów zużycia urządzeń w celu odnalezienia i modernizacji tych z nich, które najbardziej wpływają na sprzedaż gazu w branży produkcyjnej,
  • dostosowanie godzin prac, np. poprzez ustanowienie trybu jednozmianowego w okresie największych mrozów,
  • wdrożenie systemów odzysku ciepła.

Efektywnie przeprowadzona optymalizacja zużycia potrafi zmniejszyć rachunki za gaz dla producentów o nawet kilkadziesiąt procent.

Jak obniżyć koszty gazu w produkcji – zmiana umowy z dostawcą

jak zmniejszyć cenę gazu w zakładach produkcyjnych

Zastanawiasz się, jak obniżyć koszty gazu w zakładach produkcyjnych? Dobrym pomysłem będzie zmiana umowy z dostawcą. Obecne porozumienie nie musi zawierać optymalnych warunków dostępnych na rynku. Prawdopodobnie było zawierane w innej rzeczywistości gospodarczej, przez co firma może przepłacać zarówno na elementach zmiennych rachunku, jak i na opłatach stałych (np. elementach abonamentowych). W skali roku mówimy tu często o dziesiątkach tysięcy złotych, które są bezpowrotnie tracone i nie mogą być zainwestowane w personel pracowniczy, nowe maszyny czy marketing. 

Skąd wiedzieć, ile kosztuje gaz dla zakładów produkcyjnych i gdzie można nabyć go w dobrej cenie? Jeśli nie mamy w zespole specjalisty, który dobrze zna polski rynek energetyczny, warto skorzystać z usługi doradztwa energetycznego dla firm. Samodzielnie na pewno nie znajdziemy oferty odpowiadającej najlepiej na nasze potrzeby. Czasami właściwym rozwiązaniem jest zakup oparty o transze miesięczne lub kwartalne. W innym miejscu zdecydowanie atrakcyjniejszą ekonomicznie alternatywą będzie zapewnienie sobie gwarancji stałej ceny. Dużo zależy też od momentu podpisywania umowy, prognoz rynku oraz planów zakładu na przyszłość. Doradca energetyczny weźmie te wszystkie kwestie pod uwagę i zaproponuje sprzedaż gazu w branży produkcyjnej, która przyniesie marce szereg korzyści.

Korzyści z zakupu gazu dla firm z branży produkcyjnej od Eco dla Biznesu

Wsparcie ekspertów Eco dla Biznesu w procesie podejmowania decyzji o zmianie dostawcy gazu dla produkcji to pewność obniżenia miesięcznych rachunków. Niezwykle istotna będzie oszczędność czasu. Zamiast poszukiwać najlepszej oferty, specjalista zajmie się tym za nas. Uwolnione w ten sposób zasoby można wykorzystać na inne strategiczne cele prowadzenia działalności gospodarczej. Podejmując współpracę z Eco dla Biznesu, zyskają Państwo także:

  • stabilność dostaw gazu dla firm,
  • wsparcie formalne w przeprowadzeniu całego procesu,
  • zindywidualizowaną pomoc w całym cyklu realizacji umowy na sprzedaż gazu w branży produkcyjnej,
  • możliwość osiągania jeszcze większych oszczędności dzięki połączeniu usług i zapewnieniu sobie ekologicznej i taniej energii elektrycznej.

Skontaktuj się z nami już teraz i zacznij umacniać swoją pozycję konkurencyjną!