Gaz jest jednym z popularniejszych paliw w gospodarstwach domowych i firmach. Jest on wykorzystywany głównie do ogrzewania pomieszczeń, ale równie często służy do przygotowania ciepłej wody czy posiłków. W ostatnim czasie cena gazu podlega silnym wahaniom. Z czego ona wynika? Jak możemy obniżyć rachunek za gaz w firmie?
Podwyżka cen gazu – skąd się wzięła?
Podwyżka cen gazu to problem dotykający praktycznie całej Europy. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są celowe działania głównego dostawcy, czyli Gazpromu. Ograniczony tranzyt przez gazociąg jamalski przekłada się na trudności w uzupełnianiu zapasów tego paliwa w państwach europejskich przed rozpoczęciem sezonu zimowego. W tym momencie cena gazu bije kolejne rekordy na giełdach energii i zbliża się do psychologicznej bariery 100 euro za megawatogodzinę. Przewiduje się, że obecny kryzys przedłuży się na kolejny rok, co będzie miało wpływ na ceny gazu dla firm. W tej sytuacji warto zapoznać się z metodami na niższe rachunki za gaz.
Podwyżki cen gazu – czy da się zmniejszyć rachunki?
Umiejętność ekonomicznego korzystania z surowca pozwala ograniczyć rachunek za gaz o kilkanaście – kilkadziesiąt procent. Poniżej przedstawiamy kilka prostych procedur, których wdrożenie w codzienne działania firmy będzie zbawienne dla budżetu jednostki.
Ceny gazu dla firm – regulacja zaworów
Rozsądne zarządzanie temperaturą może być odpowiedzią na to, jak zmniejszyć rachunki za gaz dla firm. Optymalna temperatura w pomieszczeniu biurowym powinna mieścić się w przedziale 18-21 stopni Celsjusza. Zbyt duży chłód uniemożliwia podjęcie codziennych działań, z kolei nadmierne ciepło wpływa na rozprężenie w zespole pracowniczym. Regulacja temperatury, na przykład dzięki termostatom, pozwala uzyskać pożądany mikroklimat otoczenia i osiągnąć warunki idealne do efektywnych działań. Sprzyja także unikaniu przepłacania, co w dobie wysokiej ceny gazu dla firm jest kluczowe. Wiele przedsiębiorstw cierpi na tym, że rozkręcenie zaworów kończy się otwieraniem okien i wietrzeniem biura. To powoduje bezsensowne straty.
Rachunek za gaz – zasłonięte grzejniki
Podwyżki cen gazu uderzą szczególnie mocno w te podmioty, które płacą wysokie rachunki. W wielu z nich nadal stosuje się zabudowę grzejników. Ma to uzasadnienie estetyczne, ale trudno obronić tę konstrukcję, jeśli weźmiemy pod uwagę straty ciepła. Szacuje się, że mogą one wynosić nawet 20%! Chowanie grzejników za meblami, zasłonami czy kartonami to nieuzasadniony koszt, który bardzo łatwo można wyeliminować. Oddalenie przeszkód o około 10-15 centymetrów od źródła ciepła przyczyni się do tego, że nasze rachunki za gaz spadną.
Cena gazu – ekrany zagrzejnikowe
Dobrym pomysłem na podwyżki cen gazu są ekrany odbijające ciepło. To niedrogi, przydatny gadżet wykonany z foli aluminiowej, który odpycha ciepło w stronę pokoju i ogranicza straty przenikające przez ściany. Zastosowanie ich w każdym pomieszczeniu pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło o około 4-5% w skali roku.
Rachunki za gaz – uszczelnianie okien
Rachunek za gaz będzie wysoki także wtedy, gdy przegrody budowlane są nieszczelne. Jeśli ostatnia modernizacja okien i drzwi pamięta jeszcze czasy Polski Ludowej, warto rozważyć zastąpienie ich nowszymi rozwiązaniami. Czasami nawet kilkuletnie, źle dobrane lub rozregulowane okna nie chronią pomieszczenia dostatecznie przed wiatrem i chłodem. Biorąc pod uwagę nadchodzące podwyżki cen gazu, warto rozważyć uszczelnienia. Wystarczy kupić samoprzylepne uszczelki gumowe lub silikonowe i nakleić je na brzeg futryny w miejscu zdiagnozowanej przerwy lub pęknięcia. Efekt mniejszych strat ciepła będzie widoczny gołym okiem.
Cena gazu – odpowietrzanie grzejników i kontrola stanu instalacji
O tym często się zapomina. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dobrze zadbać o efektywną pracę grzejników i instalacji grzewczej. Nieużywane generatory potrafią się zapowietrzyć i powodować zwiększone ceny gazu dla firm. Regularna kontrola stanu technicznego instalacji oraz pieca pozwala uniknąć marnotrawstwa zużycia energii. Dodatkową zaletą jest zapewnienie, że nasz system energetyczny nie generuje niebezpieczeństwa dla otoczenia.
Ceny gazu dla firm – a może rozsądna zmiana?
Jeśli wspomniane wyżej pomysły na optymalizację zużycia surowca w firmie zostały już zastosowane, ale nadal zastanawiamy się jak zmniejszyć rachunki za gaz dla firm, możemy dodatkowo starać się o racjonalizację wydatków poprzez zmianę umowy z dostawcą. Rynek polski cechuje się dużą elastycznością i zmiennością. Warunki akceptowalne dwa-trzy lata temu, dzisiaj mogły się zmienić. Dobrze jest zapoznać się z podpisanym porozumieniem i poszukać alternatywnych możliwości. Firma Eco dla Biznesu posiada w swojej ofercie dedykowane rozwiązania dla małych, średnich i dużych przedsiębiorców. Podwyżki cen gazu nie są straszne dla tych podmiotów, które wcześniej skorzystały z naszych porozumień ze stałą ceną nawet do 3 lat. Zajrzyj na stronę gaz dla firm i już dzisiaj zacznij oszczędzać!