Zmiany cen gazu dla przedsiębiorstw – jak wygląda sytuacja w obecnym roku?

Ostatnie lata przyniosły polskim przedsiębiorcom niespotykane wcześniej turbulencje na rynku energii. Szczególnie mocno odczuwalny był wzrost cen gazu dla firm, który w szczycie kryzysu energetycznego w latach 2021–2022 zagrażał stabilności całych sektorów gospodarki. Rok 2025 nie przyniósł jeszcze pełnego uspokojenia, choć sytuacja jest bardziej przewidywalna. Co warto wiedzieć o obecnych stawkach, jakie są prognozy na kolejne lata i jak przedsiębiorcy mogą obniżyć swoje rachunki?

Aktualna cena gazu dla firm w 2025 roku

Od marca 2024 roku ceny gazu dla przedsiębiorstw ustalane są w trybie rynkowym, na podstawie miesięcznych notowań Towarowej Giełdy Energii. Model ten obowiązuje również w 2025 roku i oznacza, że stawki zmieniają się co miesiąc, a ich poziom zależy od bieżącej sytuacji na rynku hurtowym. Odbiorcy instytucjonalni i przedsiębiorstwa nie mają zatem dostępu do taryf z urzędową ochroną cen, jaką objęte są gospodarstwa domowe.

Cena dla firm składa się z kilku elementów: średniej ceny kontraktów giełdowych, narzutu sprzedawcy oraz kosztów realizacji obowiązków sprzedawcy. Brak taryf gwarantowanych powoduje, że przedsiębiorstwa muszą liczyć się z wahaniami cen i nieprzewidywalnością kosztów paliwa gazowego.

Ceny gazu na rynku

W I kwartale 2025 roku wzrosły średnie ceny gazu ziemnego importowanego zarówno z krajów UE i EFTA, jak i spoza tych regionów. Gaz z UE/EFTA kosztował średnio 222,99 zł/MWh (wzrost o 12,43% względem IV kwartału 2024 roku) oraz o 35,82% rok do roku. Jednocześnie gaz spoza UE podrożał do 178,63 zł/MWh. To aż 18,15% więcej niż kwartał wcześniej i 36,95% więcej niż rok wcześniej.

Obydwa kierunki importu osiągnęły najniższe ceny w II kwartale 2024 roku. Od tego czasu obserwujemy wyraźny trend wzrostowy. Różnica cen między gazem z UE a spoza UE w I kwartale 2025 roku wyniosła 44,36 zł/MWh.prognozy cen gazu

Dlaczego gaz dla firm nadal drożeje?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że zmiana ceny gazu dla firm nie jest wyłącznie domeną polskiej gospodarki. Kolejne podwyżki odczuwają praktycznie wszyscy mieszkańcy kontynentu. Od nordyckich fiordów, aż do przylądka Marroquí – wszędzie klient biznesowy musi mierzyć się z wyższymi cenami gazu ziemnego dla firm. Skąd wzięła się ta sytuacja? Wzrost wynika z kilku powiązanych ze sobą czynników:

  • Koniec okresu zamrożenia cen – po zakończeniu programu ochronnego ceny skoczyły średnio o 45%.
  • Rosnące opłaty dystrybucyjne – wzrost kosztów dystrybucji gazu o ponad 25% tłumaczony jest potrzebą modernizacji sieci oraz inwestycji w bezpieczeństwo energetyczne kraju. To wydatek, który bezpośrednio przerzucany jest na przedsiębiorców.
  • Wahania na światowych rynkach surowców – pomimo względnej stabilizacji po szczycie kryzysu energetycznego, światowy rynek gazu nadal pozostaje wrażliwy na wydarzenia geopolityczne. Każde napięcie w Azji, na Bliskim Wschodzie czy w rejonie Morza Czarnego może skutkować korektą cen.
  • Rosnące koszty uprawnień do emisji CO2 – Polska jest jedną z najbardziej emisyjnych gospodarek w Europie, co nie pozostaje bez echa dla cen gazu płaconego przez firmy.

Prognozy cen gazu dla firm – co nas czeka?

Eksperci rynku energii nie pozostawiają złudzeń: wzrost cen gazu dla firm może mieć charakter długofalowy. Według szacunków analityków, do końca 2026 roku ceny mogą utrzymać się powyżej 250 zł/MWh, a w przypadku braku długoterminowych kontraktów, nawet je przekroczyć.

Kluczowe znaczenie będzie miała:

  • sytuacja na rynku LNG i popyt z Azji,
  • tempo transformacji energetycznej w Europie,
  • rozbudowa krajowej infrastruktury energetycznej (m.in. Baltic Pipe, terminale LNG),
  • polityka dot. opłat emisyjnych (ETS).

Jak obniżyć rachunki za gaz w firmie?

Choć rosnące koszty są trudne do uniknięcia, przedsiębiorcy nie są całkowicie bezradni. Podstawowym narzędziem pozostaje zmiana sprzedawcy gazu dla firm. Rynkowy charakter cen umożliwia negocjowanie lepszych warunków. Korzystając z porównywarek cen lub doradców energetycznych, wiele firm może uzyskać lepszą ofertę lub warunki indeksacji cen. W tym kontekście warto skontaktować się z ekspertami od Eco dla Biznesu. W swojej ofercie posiadamy modele rozliczeniowe oparte na cenach rynkowych, zakupach transzowych lub stałych stawkach. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i dostosowujemy strategię do jego potrzeb.

Innym pomysłem są inwestycje w efektywność energetyczną. Modernizacja systemów grzewczych, odzysk ciepła, automatyzacja procesów czy izolacja cieplna mogą znacząco ograniczyć zużycie gazu. W niektórych przypadkach ROI z takich inwestycji, wynosi poniżej 2 lat.

Istnieje też trzecia droga, czyli dywersyfikacja źródeł energii. Inwestycje w odnawialne źródła energii (fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii), pozwalają zmniejszyć zależność od gazu ziemnego, a tym samym obniżyć całkowite koszty energii.