O tym, że prąd i gaz drożeje, przekonał już się prawie każdy obywatel. Wzrosty objęły zarówno sektor mieszkalny, jak i samorządy oraz biznes. Stosunkowo mniejsze obciążenia za pozyskanie energii mają już tylko ci, którzy zabezpieczyli się poprzez podpisanie umów z gwarancją ceny. I ich jednak niebawem czekają nowe negocjacje, które mogą okazać się bardzo trudne. Drogi prąd i gaz nie jest chwilowym skokiem, ale dłuższą tendencją. Z czego ona wynika? Dlaczego gaz drożeje? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Dlaczego prąd drożeje?
Na drogi prąd wpływ ma szereg czynników. Należą do nich:
- Wysoki koszt zakupu uprawnień do emisji CO2 – w artykule poświęconym tym kwestiom wspomnieliśmy, że cena instrumentu wynosiła pod koniec 2020 roku około 30 euro za tonę, podczas gdy na początku 2022 roku było to już 90 euro za tonę. Wiele wskazuje, że to nie koniec podwyżek.
- Cena węgla – koszt zakupu surowca w Polsce osiągnął właśnie zenit. Za tonę ekogroszku trzeba obecnie zapłacić 2500 złotych, o prawie 1000 złotych więcej niż na początku zimy. Jeszcze większą dynamikę pokazuje wskaźnik cen w portalu ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia), gdzie różnica w cenie na przestrzeni ostatniego roku wyniosła ponad 500%! To znacząco wpływa na wyższe koszty energii.
- Małe wykorzystanie magazynów energii – rozwój OZE wiąże się ze stosowaniem systemu opustów, który w dłuższej perspektywie obciąża sieć elektroenergetyczną. Aby sprostać nowym wyzwaniom, niezbędna jest promocja niezależności energetycznej, poprzez dotowanie instalacji hybrydowych.
- Rosnący popyt – prąd drożeje także dlatego, że po pandemii znacząco wzrósł popyt na energię. Zakłady są otwarte pełnowymiarowo, działają na 100% swoich możliwości, co przekłada się na wyższe zapotrzebowanie.
Więcej na temat tego, dlaczego prąd drożeje, znajdą Państw w tym artykule.
Prąd drożeje – a co z przyszłością?
Nie ma wątpliwości, że obecnie w Polsce mamy drogi prąd. Rachunki dla mieszkańców wzrosły w styczniu o średnio 24%. Jeszcze gorzej wygląda to na wolnym rynku samorządowym i biznesowym, gdzie podwyżki wyniosły często kilkaset procent. Czy to wszystko oznacza, że doszliśmy do granicy, po przekroczeniu której ceny zaczną spadać? Niekoniecznie. Jak wskazują analitycy, obecna sytuacja geopolityczna sugeruje wręcz pogorszenie się tych tendencji. Z uwagi na konflikt zbrojny na wschodzie Europy, mamy ograniczony dostęp do ropy naftowej i węgla. To wszystko nie pozostaje bez wpływu na koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 i przez to także energii elektrycznej. Drogi prąd to standard w całej Europie, z którym trzeba się po prostu pogodzić. Są jednak opcje na znalezienie rozwiązań, które gwarantują tani prąd dla firm. Podstawą jest tu badanie swojej umowy i rachunku, także w kontekście poszczególnych jego składowych. Te zagadnienie opisaliśmy szczegółowo w artykule poświęconemu prognozie cen prądu w 2022 roku.
Jakie czynniki wpływają na podwyżki cen gazu?
Z gazem sprawa jest nieco prostsza. Tu powód znaczących podwyżek jest jeden, ale bardzo konkretny. Od połowy 2021 roku dostawy gazu z Rosji były stopniowo zmniejszane, a w pewnym momencie zostały praktycznie wstrzymane dla krajów Europy Zachodniej. Obecna zbrojna napaść na Ukrainę tylko ten problem pogłębia. Rosja swoje złoża zaczęła przesyłać do Chin, z kolei rosnący popyt w Europie przekłada się na drogi gaz. Sprawy nie ułatwia także prowadzona polityka dekarbonizacji. W jej ramach wybudowano i zmodernizowana część infrastruktury wykorzystującej błękitne paliwo do pozyskiwania energii. Przykładem może być tu rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, czy przekształcanie niegdyś węglowej Ostrołęki C w gazową.
Dlaczego gaz drożeje – jak wygląda przyszłość?
W tej chwili trudno powiedzieć czy sytuacja unormuje się w najbliższym czasie. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zwiększenie dostaw gazu z innych rejonów świata. To jednak wymaga czasu i adaptacji. Niewątpliwie czeka nas długi okres przejściowy, podczas którego jeszcze nie raz dotrze do nas informacja mówiąca o tym, że gaz drożeje. Jak się zabezpieczyć? Czy istnieje możliwość na tani gaz dla firm? Oczywiście tak! Zachęcamy do kontaktu z doradcami Eco dla Biznesu, którzy przygotują odpowiednie rozwiązanie dla indywidualnych potrzeb firmy. Po informacje odsyłamy także do naszego artykułu.
Drogi gaz i prąd – podsumowanie
Wyższe koszty energii to standard, z którymi będziemy musieli radzić sobie przez najbliższe lata. Wyczerpywanie się surowców, niepewność geopolityczna czy brak rozwiniętej infrastruktury OZE będą kosztować polskie przedsiębiorstwa bardzo dużo. Aby nie tracić swojej pozycji konkurencyjnej, powinny one jak najszybciej zweryfikować umowy i poszukać tańszej alternatywy. Temat nie jest łatwy, dlatego tym bardziej warto zdecydować się na współpracę z Eco dla Biznesu. Firma gwarantuje bezpieczeństwo dostaw i oszczędności.