Problemy z bezpieczeństwem i elastycznością sieci elektroenergetycznych są coraz większym źródłem ryzyka dla polskiej gospodarki. Doskonale zdają sobie z tego sprawę Operatorzy Sieci Dystrybucyjnych, którzy wykorzystują różnorodne narzędzia, aby przeciwdziałać postępowi niepożądanych zjawisk. Jednym z nich jest kontrola instalacji fotowoltaicznej. Gdzie aktualnie się odbywa? Na czym polegają? Jakie nieprawidłowości wykrywa? Zapraszamy do artykułu.
TAURON Dystrybucja rozpoczął kolejny etap kontroli instalacji PV
W lipcu 2024 roku rozpoczęła się kolejna tura kontroli mikroinstalacji fotowoltaicznych, która ma wskazać istniejące problemy oraz docelowo przyczynić się do poprawy współpracy tych systemów z siecią. Firma zaplanowała inspekcje w około 1600 punktach. Kontrola instalacji PV jest konieczna, gdyż skala nieprawidłowości obserwowanych u polskich prosumentów jest bardzo duża.
Zeszłoroczne analizy wykazały, że w ponad 50% przypadków moc w instalacjach była przekroczona. Co więcej, w wielu przypadkach stwierdzono przekroczenie napięcia. ‘Naginanie prawdy’ przez właścicieli instalacji dotyczyło także niedopuszczalnych zmian na układach pomiarowo-rozliczeniowych – w szczególności chodziło o zmiany zabezpieczenia przedlicznikowego oraz rozplombowanie układu pomiarowego. Zdarzały się również przypadki wprowadzania energii do sieci elektroenergetycznej bez zawartej umowy z operatorem.
W następstwie zidentyfikowanych naruszeń TAURON Dystrybucja wysłała pisma do klientów. Na bazie konkretnych danych pomiarowych zaproponowano sposoby naprawy sytuacji. Z tej polubownej ścieżki rozwiązania problemu skorzystało prawie 60% klientów, którzy zaktualizowali dane w zgłoszeniach mikroinstalacji.
Jak będzie przebiegała kontrola instalacji fotowoltaicznej?
Rozpoczęta w 2024 roku kontrola instalacji PV ma nową formułę. Wykorzystuje się w niej drony, które pomagają w sporządzeniu dokumentacji fotograficznej. Cała procedura rozpoczyna się od wykonania danych pomiarowych. W ich wyniku TAURON informuje klientów o potrzebie wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego do wykonania zdjęć mikroelektrowni fotowoltaicznej. Dopiero po ukończeniu tych kroków odbywa się faktyczny lot.
Stosowanie dronów pozwala na szybsze, tańsze i bezpieczniejsze pozyskiwanie niezbędnych elementów dokumentacji. Przedstawiciele energetyki nie muszą już korzystać z drabin czy podnośników, co znacząco podnosi efektywność całego działania.
Kontrole nie dotyczą tylko mikroinstalacji PV
W tym roku TAURON Dystrybucja postanowił rozwinąć zakres badań także o systemy magazynujące towarzyszące fotowoltaice. Ich popularność stale rośnie w Polsce, co ma z jednej strony związek z chęcią maksymalizowania zysków z instalacji, z drugiej równie ważne jest uruchomienie programów dotacyjnych i spadek cen komponentów. Według statystyk operatora na jego terenie pracuje już sześć tysięcy takich urządzeń, w tym wiele dotyczy klientów biznesowych. Szczególnie wysoką popularnością cieszą się one w Małopolsce i na Śląsku.
Kontrola magazynów energii to zdaniem Marcina Marzyńskiego, Wiceprezesa Zarządu ds. Klienta, bardzo ważny czynnik wpływający na bezpieczeństwo pracy na sieci: „Chcemy uniknąć powtarzania się sytuacji, kiedy podczas pracy elektromonterów na sieci pojawia się napięcie spowodowane pracą magazynów, nieposiadających odpowiednich zabezpieczeń ponadnapięciowych”. Całe działanie, z uwagi na swój pilotażowy charakter, nie będzie poprzedzone wysyłką informacji do klientów. Lokalizacje będą dobierane losowo i mają stanowić nawet 10% wszystkich podejmowanych inspekcji.
Kto nie musi się obawiać kontroli instalacji fotowoltaicznej?
Kontrola mikroinstalacji ma za zadanie wykryć nieprawidłowości. W przeprowadzonych do tej pory badaniach wykryto problemy z przekroczeniem mocy w ponad trzech tysiącach przypadków, a kolejne trzynaście tysięcy elektrowni OZE generuje przekroczenie napięcia. Aktywności podejmowane niezgodnie z umową sprawiają, że dochodzi do wyłączenia inwerterów u pozostałych prosumentów. Tego typu sytuacje są także realnym zagrożeniem dla wszystkich urządzeń zasilanych z danego obwodu.
Kontrola instalacji fotowoltaicznej może być przeprowadzona u każdego prosumenta. Ewentualnych konsekwencji nie muszą obawiać się te osoby, które rzetelnie uzupełniły swoje zgłoszenia i posiadają sprzęt zgodny z podpisaną umową. Szczególnie istotne w tym wypadku jest zapewnienie sobie usług profesjonalnej firmy monterskiej.Eksperci od Eco dla Biznesu zajmują się kompleksowym przygotowaniem mikroinstalacji PV: od sporządzenia bezpłatnego audytu, przez projektowanie, dobór komponentów i montaż, aż na zgłoszeniu gotowej elektrowni do zakładu energetycznego. Współpraca z firmą jest gwarancją, że przedmiot umowy zostanie wykonany zgodnie z przepisami prawa i ewentualna kontrola instalacji fotowoltaicznej przeprowadzona w późniejszym terminie nie wykaże nieprawidłowości w funkcjonowaniu. Zapraszamy do kontaktu wszystkie firmy, które chcą oszczędzać oraz poprawić swój wizerunek w oczach klientów.